MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Krzyżtopór: poznaj historię i ciekawostki o tej niezwykłej warowni. Co można zobaczyć w tych klimatycznych ruinach?

Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Zamek Krzyżtopór to nie tylko ruiny, lecz opowieść o potędze i zapaści. Wzniesiony w latach 1621-1644 przez ród Ossolińskich, miał być symbolem ich bogactwa i władzy. Budowany na bazie kalendarza, pełen astrologicznych tajemnic, miał przyciągać uwagę swoją monumentalnością. Jednak losy zamku okazały się krótkotrwałe.

Spis treści

Zamek Krzyżtopór — ruiny jednego z najwspanialszych pałaców Europy

Zamek Krzyżtopór to niezwykłe miejsce, które stanowi świadectwo przemijania czasu i wielkości dawnej magnaterii. Odkryj ze mną historię tego monumentalnego zamku oraz ciekawostki, jakie kryją jego ruiny.

Widok na zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór to nie tylko ruiny, ale również żywa historia, która przyciąga turystów. Odkryj jego tajemnice i poczuj atmosferę dawnych czasów podczas swojej wizyty! nahlik/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe ma opinię najbardziej malowniczych pałacowych ruin w kraju. W czasach swojej świetności był najokazalszym pałacem w Europie, zdetronizowany został dopiero przez francuski Wersal.

Zamek znany jest dziś pod dwoma nazwami Krzyżtopór i Krzysztopór. Początkowo zamek był znany jako Krzysztopór, nazwa ta wywodziła się od imienia i symbolu herbowego jego pierwszego właściciela, Krzysztofa Ossolińskiego, który posługiwał się herbem Topór.

Czytaj też: Zamek Grodziec: dolnośląska warownia pełna tajemnic. Jak zwiedzać to magiczne miejsce?

W trakcie budowy obiekt zaczął być określany mianem Krzyżtopór, co odnosi się do emblematów krzyża i topora, które do dzisiaj można zobaczyć na głównej bramie. Dawniej, przy głównym wejściu widniał napis, który obecnie nie istnieje: „Krzyż obrona, Krzyż podpora, dziatki naszego Topora”. Obecnie oficjalna nazwa to Krzyżtopór, jednak historycznie obie wersje są akceptowane jako poprawne.

Ruiny zamku Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór to więcej niż tylko ruiny. W czasach świetności był symbolem przepychu. Nawet żłoby końskie były marmurowe, a herb fundatora zdobił każdy detal. Podobno jadalniany sufit był przeszklony i stanowił spód okazałego akwarium. Pomimo bogactwa, zamek przetrwał tylko krótki okres świetności.


CC BY-SA 3.0Marcin Białek/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Zamek Krzyżtopór — historia

Zamek Krzyżtopór to niezwykłe dzieło architektury, które miało być wizytówką magnaterii polskiej. Historia tego miejsca jest równie burzliwa, co losy samej Rzeczypospolitej. Zbudowany w latach 1621-1644 w Ujeździe przez Krzysztofa Ossolińskiego, miał być symbolem bogactwa i religijności jego właścicieli.

Zamek to monumentalna rezydencja o powierzchni 1,3 hektara, wzniesiona w stylu palazzo in fortezza. Palazzo in fortezza oznacza, że łączył on w sobie elegancję pałacu z elementami obronnymi. Jego budowa pochłonęła ogromne ilości materiałów, w tym tysiące ton piaskowca, cegły, dachówki i wiele innych. Posiadał on trzy główne elementy: budynek główny, fortyfikacje i ogród, wszystko to połączone osiowo.

Zamek Krzyżtopór
Pragniesz odkryć tajemnice zamku w zupełnie nowym świetle? Nocne zwiedzanie zamku to wyjątkowa przygoda, gdzie odkryjesz jego sekrety w mroku. Dostępne są dwa pakiety: Standard i Premium. Pakiet Standard, w cenie 40 zł od osoby dla grupy minimum 20 osób, obejmuje usługę przewodnika, iluminację świetlną zamku, zwiedzanie z pochodniami oraz spotkanie z duchem Białej Damy.

Pakiet Premium, w cenie 60 zł od osoby dla grupy minimum 40 osób, oferuje dodatkowo pokazy pojedynków w wykonaniu Bractwa Rycerskiego i naukę tańca dworskiego. Rezerwacja jest wymagana telefonicznie lub elektronicznie, aby zebrać szacunkową grupę zwiedzających.

CC BY-SA 4.0Kkuba678/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Choć zamierzano, by Krzyżtopór był symbolem niezmierzonego bogactwa, zamieszkiwało go zaledwie 11 lat. Tragiczny los spadł nań w czasie potopu szwedzkiego, kiedy to został zdobyty przez wojska szwedzkie i złupiony. Po kolejnych zmianach właścicieli, w 1770 roku stał się jedynie piękną, ale opuszczoną ruiną.

Jak dojechać do zamku?

Zamek Krzyżtopór znajduje się w Ujeździe. Ujazd jest wsią umiejscowioną na wschodzie województwa świętokrzyskiego, przyłączoną do drogi wojewódzkiej numer 758, która łączy Iwaniska z Tarnobrzegiem, i leży na południe od drogi krajowej numer 74.

Czytaj też: Zamek Ogrodzieniec: zwiedzanie, historia i legendy. Jakie tajemnice skrywają majestatyczne ruiny?

Z Kielc do Ujazdu jest około 80 kilometrów, a z Opatowa około 17 kilometrów. Podróżując z Kielc, należy podążać w kierunku Opatowa, wyjeżdżając ulicą Świętokrzyską, która jest częścią drogi krajowej numer 74. W Baćkowicach, z tejże drogi krajowej, można skręcić w prawo w kierunku Iwanisk, co jest odpowiednio oznaczone.

Mapa:

Po około 8 kilometrach, w Iwaniskach, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką, skręca się w lewo, aby dotrzeć do Ujazdu. Alternatywnie, z Kielc można dojechać do Opatowa, gdzie skręca się w prawo w drogę wojewódzką numer 757 prowadzącą do Iwanisk, co również jest zaznaczone na tablicy turystycznej. W Iwaniskach skręt w lewo kieruje podróżnych do Ujazdu.

Najwygodniejsza trasa z Buska-Zdroju, Staszowa i Stopnicy do Ujazdu przebiega przez Iwaniska drogą wojewódzką numer 757.

Zwiedzanie zamku Krzyżtopór

Dziś ruiny zamku Krzyżtopór stanowią jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Można je zwiedzać zarówno w dzień, jak i w trakcie nocnych wycieczek. Stanowią również doskonałą scenerię dla filmów i programów historycznych.

Obecnie ruiny zamku Krzyżtopór są otwarte dla turystów przez większą część roku. Dostępne są różne trasy zwiedzania, obejmujące różnorodne części obiektu. Istnieje także możliwość nocnego zwiedzania z przewodnikiem, które oferuje niezapomniane wrażenia.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Obronny zamek został wzniesiony na nietypowym planie wpisanej w pięciobok bastionowej fortyfikacji. Pałac, fortyfikacje i ogród trzy główne elementy założenia — zostały powiązane osiowo. Dziś ruiny potężnej rezydencji stanowią jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Można je zwiedzać zarówno w dzień, jak i w trakcie specjalnych nocnych wycieczek.

CC BY-SA 3.0Jakubpokrywka/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Tajemnice Krzyżtoporu możesz odkrywać poprzez różne trasy zwiedzania:

 • Trasa Zielona: Eksploracja bastionów zamkowych.
 • Trasa Granatowa i Niebieska: Odkrywanie oficyny i pałacu.
 • Trasa Błękitna: Zwiedzanie źródeł i ogrodów zamkowych.
 • Trasa Żółta: Podziemna trasa po piwnicach zamku.
 • Trasa Czerwona: Przeznaczona dla odważnych, trasa po piwnicach zamku z własnym oświetleniem

Zamek czynny jest dla zwiedzających według następujących godzin:

 • W sezonie turystycznym: od 1 kwietnia do 31 sierpnia: 8:00-20:00, a od 1 września do 31 października: 8:00-18:00.
 • Poza sezonem turystycznym: od 1 listopada do 28 lutego: 8:00-16:00, a od 1 do 31 marca: 8:00-18:00.

Ceny biletów w 2024 roku:

 • Bilet normalny: 20,00 zł
 • Bilet ulgowy: 17,00 zł
 • Bilet grupowy (powyżej 20 osób): 16,00 zł
 • Bilet dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: 15,00 zł
 • Bilet lokalny dla mieszkańców Miasta i Gminy Iwaniska: 2,00 zł

Odkryj historię i tajemnice zamku Krzyżtopór, który pomimo upływu czasu nadal zachwyca i fascynuje swoją potęgą i monumentalnością. Ruiny zamku Krzyżtopór nadal opowiadają swoją burzliwą historię, przyciągając turystów z całego kraju. To miejsce, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością, a tajemnice czekają, by zostały odkryte na nowo.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Zobacz też: Niesamowite zamki Wielkopolski, które trzeba zobaczyć. Zamek przerobiony na browar, przerażająca Czarna Dama, kontrowersyjny hotel i inne

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek Krzyżtopór: poznaj historię i ciekawostki o tej niezwykłej warowni. Co można zobaczyć w tych klimatycznych ruinach? - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny