MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaległe podatki będą ściągane także po przedawnieniu? To możliwe, jeśli Sejm przegłosuje ten projekt ustawy

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jeżeli nowe prawo zostanie przegłosowane przez parlament, to zacznie obowiązywać najwcześniej z początkiem 2024 r.
Jeżeli nowe prawo zostanie przegłosowane przez parlament, to zacznie obowiązywać najwcześniej z początkiem 2024 r. Grzegorz Dembinski
Przedawnienie się zobowiązań podatkowych następuje po 5 latach. Trwają prace nad nowym prawem, które ma to zmienić. Kiedy będzie można spać spokojnie, jeśli mamy zaległości w podatkach? Może się okazać, że wszystko będzie zależeć od kroków, które podejmie skarbówka. Terminy przedawnień podatków będą mogły ulegać modyfikacjom, w zależności od decyzji urzędu. Naczelnik urzędu skarbowego będzie mieć nieco inne kompetencje, niż dotychczas.

Spis treści

Jak szybko przedawnia się obowiązek zapłacenia zaległych podatków?

Według aktualnie obowiązujących przepisów prawnych obowiązek zapłacenia zaległych podatków przedawnia się po 5 latach. Jeżeli nowa propozycja prawa wejdzie w życie, termin ten może ulec przedłużeniu.

Ogólna zasada z ustawy Ordynacja podatkowa brzmi:

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku – czytamy w art. 70. § 1.

Oznacza to, że zobowiązanie do zapłaty podatku wraz z odsetkami wygasa. Po tym czasie organ podatkowy nie ma uprawnień, aby się domagać uiszczenia podatku. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki.

Aktualnie okres biegu 5 lat wydłuża się, jeżeli:

  • zawrzemy z urzędem skarbowym porozumienie o rozłożeniu zaległości na raty;
  • zostanie wszczęta egzekucja;
  • rozpocznie się postępowanie karne skarbowe;
  • Minister Finansów wyda rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku
    wniesiemy do sądu administracyjnego skargę lub żądanie.

Jakie będą zmiany w terminie przedawnia się zobowiązań podatkowych?

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej zakłada, że wystarczy, aby urząd skarbowy rozpoczął kontrolę celno-skarbową. W ten sposób termin przedawnienia nie będzie biec i może wydłużyć się nawet o lata.

O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Nowelizacja ma sprawić, że zobowiązania nie będą się przedawniać w czasie trwania długotrwałych kontroli i konieczności sprawdzania wielu dokumentów. Taka zmiana może sprawić, że kontrole z urzędów będą mogły trwać jeszcze dłużej – nawet kilka lat.

Projekt zakłada również zniesienie kompetencji naczelnika urzędu skarbowego do wykonywania kontroli podatkowej. Natomiast uprawnienia, co do prowadzenia czynności sprawdzających, miałyby zostać wzmocnione.

Kiedy zaczną obowiązywać zmiany?

Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Część z przepisów miałaby wejść w życie wcześniej, bo już od pierwszego dnia 2024 r. Czy do tego dojdzie – jeszcze nie wiadomo. Proponowane terminy mogą ulec zmianie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaległe podatki będą ściągane także po przedawnieniu? To możliwe, jeśli Sejm przegłosuje ten projekt ustawy - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny