Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zabytki Sakralne Supraśla". Niezwykły album

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Tak wygląda okładka albumu "Zabytki Sakralne Supraśla”
Tak wygląda okładka albumu "Zabytki Sakralne Supraśla”
Na 140 stronach można znaleźć cenne zdjęcia kościołów oraz kaplicy Buchholtzów. Najstarsza fotografia pochodzi z 1864 roku i przedstawia cerkiew. - Album uzupełnia bogatą historię miasteczka - mówi Adam Jakuć z Centrum Kultury i Rekreacji, które jest jednym z wydawców publikacji.

Supraśl dzięki działalności ojców Bazylianów był znanym i ważnym ośrodkiem religijnym oraz kulturalnym. Bazylianie byli unitami, a więc łączyli w sobie dwa płuca chrześcijaństwa - katolickie i prawosławne - podkreśla Adam Jakuć, dyrektor supraskiego CKiR.
Przenikały tutaj różne prądy religijne, jak i oddziaływały kultury wielu narodów. Temu właśnie zawdzięcza Supraśl swoją architekturę i malarstwo obiektów sakralnych. Samo miasto ma już ponad 500-letnią historię.

Supraśl ma swoją monografię, której autorem prof. Józef Maroszek. Teraz bogata historia miasteczka została też utrwalona w albumie "Zabytki Sakralne Supraśla".

Publikacja liczy 140 stron i zawiera ponad sto unikatowych zdjęć. Otwiera ją kilkustronicowy wstęp informujący o najważniejszych faktach z dziejów miasteczka.

- Materiał został uporządkowany w trzech blokach tematycznych. Pierwszy poświęcono Cerkwi Zwiastowani Najświętszej Maryi Pannie, drugi kościołowi Trójcy Świętej, zaś trzeci kościołowi ewangelickiemu - wyjaśnia Mariusz Zemło, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Collegium Suprasliense.

Każdy z nich jest poprzedzony wprowadzeniem. Następnie można obejrzeć cenne zdjęcia zabytkowych świątyń supraskich m.in. Cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu, łączącej w swoim budownictwie styl gotycki i bizantyjski, a także kościoła Świętej Trójcy w Supraślu. Są tu też fotografie kościoła ewangelickiego - oraz kaplicy cmentarnej rodziny Buchholtzów.

Co ciekawe, album zawiera dotychczas nigdzie niepublikowanych 54 fotografii cerkwi i jej detali. Pochodzą one z 1864 roku. A ich autorem jest Petrov.

- Po powstaniu styczniowym ten rosyjski fotograf robił zdjęcia, między innymi, supraskiemu klasztorowi. Zostały one znalezione przez Joannę Tomalską z białostockiego Muzeum Podlaskiego w zasobach biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego - opowiada Mariusz Zemło.

W albumie można też znaleźć wiele cennych zdjęć z kolekcji Collegium Suprasliense. Pochodzą one sprzed 1939 roku. Przez lata gromadził jej Wojciech Załęski.

- Wyjątkowe są np. fotografie wewnętrznego wystroju supraskiej kirchy - podkreśla Mariusz Zemło.
Publikację wydano w 500 egzemplarzach w języku polskim oraz angielskim.

- Album to nie tylko piękna książka, ale przede wszystkim dokument historyczny, który może stać się podstawą do badań prowadzonych przez historyków i historyków sztuki. Zdjęcia mają szczególną wartość, gdyż są dokumentem "twardym", który nie poddaje się modyfikacji, rozciągłej interpretacji jak to bywa ze źródłami pisanymi, często pozwalającymi na swobodną interpretację.

Powstanie albumu było możliwe dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny