Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z aplikacją na cmentarz? Od 1 listopada, z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków, to możliwe

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Informacje o historii, lokalizacji i osobach związanych z wybranymi cmentarzami znajdują się w bezpłatnej aplikacji MonumentApp przygotowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.
Informacje o historii, lokalizacji i osobach związanych z wybranymi cmentarzami znajdują się w bezpłatnej aplikacji MonumentApp przygotowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Waldemar Wylegalski
Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych można odwiedzić najpiękniejsze nekropolie świadczące o wielowyznaniowym dziedzictwie Polski. Informacje o historii, lokalizacji i osobach związanych z wybranymi cmentarzami znajdują się w bezpłatnej aplikacji MonumentApp przygotowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.

Różnorodność religijna Rzeczypospolitej i tradycyjna swoboda wyznania spowodowały, że na terenach dzisiejszej Polski zakładano nie tylko cmentarze katolickie, ale też żydowskie, prawosławne, augsburskie i muzułmańskie. Użytkownicy aplikacji znajdą w niej nie tylko wpisy dotyczące najbardziej znanych polskich cmentarzy, takich jak cmentarz Powązkowski, cmentarz Rakowicki w Krakowie czy cmentarz św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Eksperci i ekspertki NIKZ przygotowali także notatki dotyczące m.in. cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Cieszynie, cmentarza przy prawosławnym zespole klasztornym św. Onufrego w Jabłecznej czy cmentarza muzułmańskiego w Studziance.

- Zabytkowe nekropolie to ważna część polskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego Polski - mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. - W Narodowym Instytucie Konserwacji Zabytków rozumiemy ich znaczenie, dlatego angażujemy się w działania konserwatorskie na wielu polskich cmentarzach. Co więcej, za pośrednictwem aplikacji MonumentApp popularyzujemy wiedzę o nekropoliach oraz znajdujących się na ich terenach zabytkach i grobach mniej lub bardziej znanych Polaków. Mogą nam w tym pomóc także użytkowniczki i użytkownicy aplikacji, dodając brakujące cmentarze i poszerzając nasz katalog.

Ciekawa aplikacja dostępna dla każdego i inne projekty Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków

Projekty Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków to jednak nie tylko popularyzacja wiedzy o wyjątkowych miejscach, ale również ich ochrona. W tym roku działania NIKZ koncentrowały się przede wszystkim na dwóch głównych płaszczyznach: porządkowania nekropolii oraz szeroko zakrojonych pracach remontowo-budowlanych i naprawczych. Do końca 2023 r. instytucja zrealizuje dziesięć takich projektów, blisko współpracując z urzędami, gminami wyznaniowymi, społecznikami i pasjonatami historii lokalnej, tak aby sukcesywnie poprawiać stan zniszczonych dziś nekropolii.

Działania remontowo-budowlane już wkrótce rozpoczęte zostaną na cmentarzu sojuszników Polski z czasów wojny polsko-bolszewickiej, czyli żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, który znajduje się w Kaliszu-Szczypiornie. Wraz z końcem roku NIKZ wykona też projekty zagospodarowania terenu oraz architektoniczno-budowlane, które pozwolą wyeksponować odnalezione w mieście macewy na wojsławickim cmentarzu żydowskim. Instytut zabezpieczy także macewy pochodzące z cmentarzy żydowskich w Szczecinie i Cieszynie oraz obejmie opieką te zniszczone na skutek dewastacji z cmentarzy w Katowicach i Zabrzu. Oprócz tego prowadzone są niezbędne prace w zakresie uporządkowania zieleni na cmentarzach żydowskich w Jedwabnem, Jarosławiu, Łańcucie, Dynowie oraz Okuniewie. Dzięki NIKZ renowację przejdzie również nagrobek prof. Piotra Bańkowskiego znajdujący się na warszawskim cmentarzu Powązkowskim.

Codziennie, od 1 do 5 listopada, na stronie internetowej https://nikz.pl/aktualnosc/nekropolie-pieciu-wyznan publikowane będą posty przybliżające wybrane nekropolie każdego z wyznań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny