Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
W corocznym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku (tu uroczystość z 2012 roku) biorą udział Sybiracy z całej Polski i z zagranicy, kombatanci, przedstawiciele władz, ale najwięcej jest młodzieży i mieszkańców Podlasia. - Szczególnie zależy nam na obecności młodych ludzi, bo to im przekazujemy prawdę historyczną i to w nich chcemy wyrobić nawyk pamiętania o tych, którzy już nie żyją - mówi Tadeusz Chwiedź.
W corocznym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku (tu uroczystość z 2012 roku) biorą udział Sybiracy z całej Polski i z zagranicy, kombatanci, przedstawiciele władz, ale najwięcej jest młodzieży i mieszkańców Podlasia. - Szczególnie zależy nam na obecności młodych ludzi, bo to im przekazujemy prawdę historyczną i to w nich chcemy wyrobić nawyk pamiętania o tych, którzy już nie żyją - mówi Tadeusz Chwiedź. Anatol Chomicz
XIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru odbędzie się 5 i 6 września. W tym roku przypada kilka ważnych historycznych rocznic. A Sybiracy przekażą swój sztandar do powstającego Muzeum Sybiru.

Tegoroczny marsz jest bardzo niezwykły, bo właśnie przypadają ważne rocznice historyczne - mówi Tadeusz Chwiedź, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

Te ważne rocznice to 85 lat od powstania Związku Sybiraków i mijające ćwierć wieku od reaktywowania go. Do tego dochodzi 150. rocznica powstania styczniowego oraz 70. bitwy pod Lenino.

Marsz Pamięci Polskiego Sybiru odbywa się w Białymstoku od 2001 roku. Ma na celu przypomnienie martyrologii naszego narodu i wkładu polskich zesłańców w cywilizacyjny rozwój Syberii.

W ostatnich latach brało w nim udział około 13 tysięcy uczestników. W tym roku będzie inaczej. - Zaprosiliśmy mniej gości z zagranicy, bo mamy mało pieniędzy - przyznaje Tadeusz Chwiedź.
W tym roku do znanych z poprzednich lat punktów obchodów dojdzie bardzo ważny moment. Przed Pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka przedstawiciele środowiska przekażą swój sztandar dyrektorowi białostockiego Muzeum Wojska. - Ten przedmiot ma wysoką rangę, bo już od 23 lat uczestniczy w różnych wydarzeniach historycznych - mówi Tadeusz Chwiedź. - Będzie to pierwszy eksponat do powstającego Muzeum Sybiru.

Natomiast prezydent Białegostoku przekaże Związkowi ufundowaną przez siebie replikę sztandaru.

Muzeum Sybiru za trzy lata

Powstająca w Białymstoku placówka będzie pierwszą w Polsce instytucją kultury, podejmującą tematykę Sybiru na przestrzeni wieków. Będzie mieściła się w jednym z dawnych magazynów wojskowych przy ul. Węglowej. Gotowy jest już projekt architektoniczny muzeum wraz z pozwoleniem na budowę. Jej zakończenie planowane jest do 2016 roku. Do przyszłego roku ma być gotowa koncepcja scenariusza i aranżacji ekspozycji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny