MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XII Marsz dla Życia przeszedł ulicami Białegostoku. Na zakończenie odbył się piknik rodzinny

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wideo
od 16 lat
Trasa marszu prowadziła od bazyliki pw. św. Rocha do bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Na zakończenie uczestnicy nie rozeszli się do domów, tylko wzięli udział w pierwszym w historii imprezy pikniku rodzinnym. Marsz przyciągnął wielu uczestników, którzy przeszli przez Białystok w rodzinnej atmosferze.

- Tylko z przebaczeniem można żyć pełnią życia. Ojcowie mężowie spójrzcie swoim żonom w oczy i powiedzcie: dobrze, że jesteś. Niech to będzie czas wdzięczności - powiedzieli organizatorzy.

W pochodzie wzięły udział dzieci, które niosły relikwie. W tle słychać było utwór "Taki duży, taki mały może świętym być" śpiewany przez scholę "Mater Dei".

- Najcenniejsze skarb, dar jaki otrzymaliśmy od Boga to dar życia. Idąc dzisiaj w tym marszu chcemy za ten dar podziękować. Mama i tata to największe powołanie świata - powiedział ks. Tadeusz Żdanuk, proboszcz parafii pw. św. Rocha w Białymstoku.

Po marszu odbył się piknik rodzinny
Po marszu odbył się piknik rodzinny Urszula Śleszyńska

Wśród maszerujących byli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, wicemarszałek Województwa Podlaskiego Sebastian Łukaszewicz, czy przewodniczący Klubu PiS w Radzie Miasta Białystok Henryk Dębowski.

- Przyszłam żeby pokazać swoją wdzięczność, swoją radość z tego, że mam taką wspaniałą rodzinę - powiedziała białostoczanka Ania Sawoń, która na marsz przyszła z mężem i dziećmi.- Mam troje cudownych dzieci, spodziewam się kolejnego. Mam wspaniałego męża. Jesteśmy 21 lat po ślubie. Mam za co dziękować i mam z czego się cieszyć. I dlatego tu jestem.

Po marszu odbył się piknik rodzinny
Po marszu odbył się piknik rodzinny Urszula Śleszyńska

Uczestnicy marszu zatrzymali się przy katedralnej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, gdzie odmówili modlitwę "Ojcze nasz". Podkreślali też rolę rodziny w życiu każdego z nas.

Po marszu odbył się piknik rodzinny
Po marszu odbył się piknik rodzinny Urszula Śleszyńska

Schola cały czas śpiewała piosenki religijne. Pod katedrą odbędzie się modlitewne zwieńczenie marszu. Organizatorzy zapraszali na piknik rodzinny połączony z koncertem i innymi atrakcjami.

- Dlaczego dzieci to są idealni kandydaci na świętych? Bo nie udają. Są sobą. Ty także musisz stać się jak dziecko - tłumaczyli organizatorzy.

Po marszu odbył się piknik rodzinny
Po marszu odbył się piknik rodzinny Urszula Śleszyńska

- Daliście świadectwo. Trzeba się cieszyć, że mamy rodzinę, rodziców - podsumowali organizatorzy.

- Dziękujemy za wasza obecność. To najcenniejsze co możemy dziś dać - dodał ks. Łukasz.

Podczas pikniku odbył się koncert, można było obejrzeć starodawne zabawki, wziąć udział w animacjach.

Po marszu odbył się piknik rodzinny
Po marszu odbył się piknik rodzinny Urszula Śleszyńska

Tym razem marsz odbył się pod hasłem „Dzieci Przyszłością Polski”. Poprzedziła go msza św. w intencji rodzin, która odbyła się w bazylice św. Rocha. Następnie uczestnicy przeszli ulicami: Lipową, Liniarskiego, Skłodowskiej-Curie, Legionową i Plac Jana Pawła II aż do Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia NMP w Białymstoku.

Tuż po zakończeniu marszu na placu przed kinem Ton odbył się Podlaski Piknik Rodzinny. Wśród atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy były m.in.: animacje dla dzieci, malowanie twarzy czy wystawa zabawek sprzed lat. Odbył się też koncert Scholi Winnica, a chętni mogli pouczyć się udzielania pierwszej pomocy z Grupą Ratowniczą Nadzieja Białystok.

Podlaski Marsz dla Życia to inicjatywa, która połączyła wiele środowisk w wysiłkach na rzecz ochrony wartości życia ludzkiego oraz poszanowania roli i naturalnego charakteru rodziny w polskim społeczeństwie. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem zarówno katolickiego metropolity abp. Józefa Guzdka, jak prawosławnego ordynariusza białostocko-gdańskiego abp. Jakuba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny