Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XevinLAB. Pomagają wkroczyć w świat biznesu

Agata Sawczenko
XevinLAB. Pomagają wkroczyć w świat biznesu
XevinLAB. Pomagają wkroczyć w świat biznesu
Wsparcie merytoryczne i finansowe – na to mogą liczyć ci, którzy mają innowacyjne pomysły na biznes z zakresu nowych technologii.

Maksymalnie dostać można 200 tys. euro. Do tego ocena szansy na powodzenie pomysłu, a potem – wsparcie merytoryczne inwestorów i doradców branżowych, którzy pomogą dopracować koncepcję biznesową i rozwinąć startup.

XevinLAB działa w Białymstoku od kilku miesięcy. To firma z grupy Xevin Investmens, która inwestuje w projekty z branży IT: przede wszystkim projekty internetowe, sklepy internetowe, projekty związane z reklamą. Działa na zasadzie Aniołów Biznesu i startupów. W zamian za wsparcie finansowe i merytoryczne  pomysłodawcy dzielą się zyskami.

Białostocki oddział ma w ciągu dwóch lat do zainwestowania 10 milionów złotych. Pozyskano je z projektu unijnego, a instytucją nadzorującą jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeden projekt może dostać maksymalnie 200 tys. euro. Pomysłodawcy nie muszą mieć żadnego wkładu własnego.

– Jeśli chcą, mogą zainwestować nawet nie więcej niż 5 tys. zł. Ale za inwestycję w projekt można uznać też to, co zrobili do tej pory, czyli na przykład stronę internetową czy pozyskanie pierwszych klientów

– mówi Emilia Ostapowicz z XevinLAB.
200 tys. euro, które przyznaje XevinLAB, można wydać dowolnie – na potrzeby startupu.

– Głównie są to wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio, czyli pomysłodawców, którzy nad projektem pracują dzień w dzień

– przyznaje Emilia Ostapowicz.
Pieniądze mogą być też przeznaczane na budowę technologii, na marketing czy wynajem biura albo księgowość.

– Oczywiście pilnujemy, by pieniądze były wydatkowane sensownie. Bo naszym celem jest zbudowanie dobrego biznesu, a nie kupienie kilku laptopów

– mówi Emilia Ostapowicz.

– Jednak nie jest ważne, czy każdym aspektem budowania firmy zajmą się jej pomysłodawcy, czy pomoże im w tym firma zewnętrzna lub dodatkowe zatrudnione osoby.

Firma siedzibę ma w Białymstoku, ale może inwestować w projekty z całej Polski.

– Jednak bardzo pociąga nas potencjał białostockiego środowiska informatycznego

– nie kryje Emilia Ostapowicz. 

– Nowe technologie to jednak oczywiście nie tylko informatyka, czyli m.in. mobilne aplikacje na telefon. Możemy też zainwestować w projekty medyczne czy biotechnologiczne.

XevinLAB czeka na ludzi z pomysłami, ale też z już działającymi firmami. Gdy dojdzie do współpracy, zakładana jest nowa spółka, w której udziały mają zarówno inwestor, jak i pomysłodawca. Inwestor, oprócz pieniędzy, wspiera młodych przedsiębiorców pomysłami, gotowymi rozwiązaniami, kontaktami, oraz oczywiście wsparciem merytorycznym.

– Pomagamy na każdym etapie – wiadomo, młody przedsiębiorca ma dużo problemów, także w startupie, gdzie tak naprawdę nie wiadomo jeszcze, w którym kierunku ten biznes pójdzie.

Zawsze też potrzebne są szkolenia. Niemal każdy bowiem projekt internetowy boryka się z problemem, w jaki sposób dojść do reklamodawców. Albo choćby zachęcić ludzi do kupna.
– Bo nie wystarczy zrobić produkt, ale trzeba sprawić, żeby ktoś go zauważył – mówi Emilia Ostapowicz.
Szacuje się, że na rynku start-upów na dziesięć projektów, jeden osiąga sukces. – Liczymy się z tym – zapewnia Emilia Ostapowicz. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny