Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

X Półmaraton Hajnowski z międzynarodową obsadą. Dla medalu i przyjemności.

Krzysztof Jankowski
Półmaraton Hajnowski ma dobrą opinię wśród startujących w nim zawodników. Nic dziwnego, że z roku na rok liczba chętnych do walki o medale rośnie.
Półmaraton Hajnowski ma dobrą opinię wśród startujących w nim zawodników. Nic dziwnego, że z roku na rok liczba chętnych do walki o medale rośnie. Fot. OSiR Hajnówka
Już po raz dziesiąty biegacze wezmą udział w Półmaratonie Hajnowskim. Dekada wystarczyła, by impreza zdobyła spore uznanie w środowisku maratończyków.

Trasa prowadzi przez niezwykle malowniczy teren Puszczy Białowieskiej. Świeże powietrze i szum drzew pozostawiają niezapomniane wrażenia na tych, którzy chcą tu wypoczywać, a także na tych którzy uczestniczą w organizowanym co roku biegu - mówi Mirosław Awksentiuk, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce.

Międzynarodowa obsada

Z inicjatywą zorganizowania w Hajnówce tego typu imprezy wyszedł w 2000 roku Aleksander Prokopiuk.

I Półmaraton Hajnowski o zasięgu międzynarodowym odbył się 16 czerwca 2001 roku, w ramach obchodów 50-lecia praw miejskich. Przez kilka miesięcy Aleksander Prokopiuk współpracując z Markiem Antoniukiem - ówczesnym dyrektorem OSiR-u - musieli zadbać o sprawy organizacyjne, jak promocja imprezy, zabezpieczenie trasy, znalezienie sponsorów i zawodników.

- Liczyliśmy, że w pierwszym półmaratonie weźmie udział około 100 zawodników. Przybyło zaledwie 60. Na kolejny przyjechało już więcej niż się spodziewaliśmy - wspomina pierwszy organizator.

Trasa I półmaratonu wiodła z Białowieży przez Pogorzelce, Teremiski, Budy, Parking Leśny i główną drogą do Hajnówki. Metę wyznaczono przed budynkiem Urzędu Miasta Hajnówka.

W pierwszym biegu wzięło udział 60 biegaczy z Polski, Białorusi, Litwy, i Francji.

Ukończyło go 57 osób. Zwyciężył wówczas Włodzimierz Łuchwierczyk z Białorusi, wśród kobiet najlepsza była Polka Barbara Krawczyk. W biegu wystartowało dwunastu hajnowskich biegaczy, spośród których najlepszy okazał się Tarasij Ostrowierch.

Tylko dla najlepszych

Z roku na rok liczba zawodników rosła. Wielokrotnie bite były rekordy życiowe i rekordy trasy. Do mety dobiegali również biegacze niepełnosprawni, niewidomi i na wózkach.

- Tegoroczny półmaraton ma wyjątkowy charakter - odbywa się bowiem po raz dziesiąty. Uzyskał on patronat honorowy Marszałka Województwa Podlaskiego - mówi dyrektor Awksentiuk. - Ponieważ jest to jubileuszowy bieg, postanowiliśmy zaprosić do udziału zwycięzców poprzednich edycji. W tym roku, żeby sprostać wymogom bezpieczeństwa i aby utrzymać poziom poprzednich lat, podjęto decyzję o ustaleniu limitu uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny