Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa Dobranoc, kochanie. Bajki nie tylko dla dzieci. (wideo, zdjęcia)

(mak)
Najmłodsi mieli największą frajdę z oglądania wystawy
Najmłodsi mieli największą frajdę z oglądania wystawy Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Chodzi o to żeby odnaleźć w sobie dziecko - mówi Wojciech Jama, kolekcjoner. I rzeczywiście na wystawie dobranocek, każdy i duży i mały może się na chwilę przenieść w magiczny świat starych bajek. Kolekcje można oglądać od soboty w Centrum Zamenhofa.

[galeria_glowna]

Właściwie to nie jest wystawa dla dzieci. Już jakiś czas temu zauważyliśmy, że nasze rekwizyty wzbudzają dużo więcej emocji u dorosłych. Potrafią godzinami podziwiać swoją ulubioną postać - mówi Wojciech Jama, kolekcjoner.

To właśnie z jego inicjatywy w Rzeszowie powstało Muzeum Dobranocek. Od soboty część jego kolekcji można też oglądać w Białymstoku. Wystawę Dobranoc, kochanie... przygotowało Centrum im. Zamenhofa.

- Moim ulubionym przedmiotem jest zaczarowany ołówek. Nigdzie nie mogłem znaleźć rekwizytu, więc zrobiłem go sam. Potem okazało się, że kolega zdobył dla mnie ten prawdziwy - opowiada Wojciech Jama, który był gościem honorowym sobotniego wernisażu - Niestety ani jeden, ani drugi nie zadziałał.

- Chcieliśmy pokazać dzieciom jak kiedyś wyglądały bajki i jak były tworzone- mówi Anna Talarczyk, pracownik Centrum im. Zamenhofa. - Poza tym każdy z nas może teraz wrócić na chwilę do dzieciństwa.

Bo na wystawie dobranocek można zobaczyć prawdziwe rarytasy kolekcji Wojciecha Jamy. Są oryginalne lalki znane z Pik-Poka i Misia Uszatka, kardy z Bolka i Lolka, ale też plakaty filmowe, zabawki i przedmioty związane z dobranockami i stare projektory. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu można też obejrzeć na nich stare dobranocki. Ekspozycja budzi zachwyt i dużych i małych odwiedzających.

- Lubię Bolka i Lolka i Reksia. Widziałem ich w telewizji - mówi 3-letni Piotruś Brejna.

- Tu jest cudownie. Nagle odżywają wszystkie wspomnienia. Najbardziej wzruszył mnie Pik- Pok - dodaje 24- letnia Anna Krawczyk.

Wystawę dobranocek można oglądać do 20 lutego. Oprócz tego Centrum im. Zamenhofa przygotowało ofertę dla szkół i przedszkoli. Pracownicy zapraszają zorganizowane grupy na warsztaty o wieczorynkach. Uczestnicy poznają historię dobranocek i dowiedzą się jak powstaje film animowany, rysunkowy i lalkowy. Zgłaszać się można pod nr 85 67 67 367.

Weekendy z dobranockami

29.01.2011 (sobota) godz. 9 - 15 - warsztaty animacji dla dzieci poprowadzi Tadeusz Wilkosz, bilet: 10 zł
30.01.2011 (niedziela) godz. 12 - 13 - spotkanie z Pik - Pokiem, Colargolem i innymi bohaterami - pokaz filmów, wstęp wolny
12.02.2011 (sobota) godz. 11 i 13 - bajki buddyjskie będzie czytała Katarzyna Gałasińska,
wstęp wolny
20.02.2011 (niedziela) godz. 12 - dobranocki w samo południe - pokaz filmów, wstęp wolny

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny