MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie koszty podwyżek płacy minimalnej. Przedsiębiorcy zapłacą blisko 1000 zł więcej za pracownika

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Rekordowe wzrosty płacy minimalnej to powód do radości dla jednych i zmartwień dla drugich. Sprawdzamy, ile „na rękę” otrzyma pracownik i jak bardzo wzrosną koszty pracodawcy.
Rekordowe wzrosty płacy minimalnej to powód do radości dla jednych i zmartwień dla drugich. Sprawdzamy, ile „na rękę” otrzyma pracownik i jak bardzo wzrosną koszty pracodawcy. 123rf.com/bestyy38
Wzrost minimalnego wynagrodzenie cieszy przede wszystkim osoby, które mogą liczyć na tego typu podwyżki. Jednak pracodawcy z pewnością nie cieszą się równie mocno. O ile duże firmy niespecjalnie odczują podwyżki pensji minimalnej, o tyle dla małych przedsiębiorców koszty wyższe o blisko 1000 zł w ramach pojedynczego wynagrodzenia będą już dużym wyzwaniem.

Spis treści

Płaca minimalna w górę. Co oznacza?

Ocena Skutków Regulacji to narzędzie, które dosyć precyzyjnie określa skutki wprowadzenia w życie nowych rozwiązań. Analiza dotycząca kosztów, które poniosą firmy w związku z podniesieniem płacy minimalnej, nie pozostawia złudzeń – nie będzie lekko.

Z jednej strony gospodarstwa domowe w Polsce zyskają dzięki podwyżce płacy minimalnej ponad 21 mld zł dodatkowego dochodu.

„Wprowadzenie projektowanej zmiany zwiększy dochody z pracy osób otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, co przyczyni się również do poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych tych osób” – napisano na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Według rozporządzenia od stycznia 2024 roku najniższe wynagrodzenie ma wynosić 4242 zł, a w lipcu tego roku ma wzrosnąć ponownie do 4300 zł brutto. Ustawa określa także wzrost minimalnej stawki godzinowej i ustala, że będzie ona wynosić 27,70 zł od stycznia i 28,10 zł od lipca 2024.

Wysokie koszty podwyżek dla małych i średnich firm

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwraca uwagę, że kolejne duże podwyżki płacy minimalnej to duże obciążenie dla firm:

Podwyżka ta może w sposób bardzo istotny dotknąć najmniejsze przedsiębiorstwa, szczególnie te, które działają w mniejszych i mniej zamożnych miastach – ocenia ZPP.

Trudno dziwić się tym twierdzeniom. W końcu wzrost płacy minimalnej to nie tylko wyższy koszt samego wynagrodzenia dla pracowników. Firmy ponoszą wówczas wyższe koszty pośrednie m.in.:

  • składki ZUS,
  • wynagrodzenia za przestój,
  • zasiłków chorobowych,
  • odprawy z tytułu zwolnień grupowych,
  • dodatków za pracę w nocy.

Koszty podwyżki minimalnego wynagrodzenia w dużej mierze dosięgnął małych i średnich przedsiębiorców i sięgną w tej grupie blisko 24 mld zł rocznie. To te firmy często spotykamy w małych miastach, to także ci przedsiębiorcy zatrudniają najczęściej na najniższą krajową. Duże firmy za podwyżki pensji minimalnej zapłacą relatywnie mniej, bo jedynie ponad 6,5 mld zł.

4242 zł brutto. Ile „na rękę” i jaki to koszt dla pracodawcy?

W ocenie skutków regulacji zawarto dane informujące, że relacja pomiędzy proponowanym minimalnym wynagrodzeniem a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej (7794 zł) wyniesie w styczniu 2024 roku nieco ponad 54 proc., a od lipca 2024 ponad 55 proc.

Od 1 stycznia płaca minimalna na umowie o pracę wyniesie 4242 zł brutto. To oznacza, że pracownik otrzyma przelew na konto w kwocie 3221,98 zł. Z drugiej strony taka płaca oznacza, że pracodawca zapłaci już 5110,76 zł za każde takie wynagrodzenie. Obecnie łączne koszty pracodawcy przy wynagrodzeniu minimalnym mieszczą się poniżej 4400 zł.

Minister rodziny i polityki społecznej informuje, że minimalne wynagrodzenie w Polsce otrzymuje ok. 3,5 mln osób, choć są również dane, które mówią o licznie poniżej 3 mln. Od 1 lipca 2023 roku najniższa pensja wynosi już 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa to 23,50 zł.

Płaca minimalna rośnie w Polsce nieprzerwanie od 2003 roku, kiedy to wynosiła 80 zł brutto. Od tego czasu najniższa krajowa wzrosła już o 450 proc. Na tle innych krajów UE minimalne wynagrodzenie w Polsce zajmuje 14. miejsce, a liderami w tym rankingu są Luksemburg, Holandia i Niemcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysokie koszty podwyżek płacy minimalnej. Przedsiębiorcy zapłacą blisko 1000 zł więcej za pracownika - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny