MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS wprowadza nowy limit dorabiania do emerytury. Zmiany już od 1 września 2023 roku. Ile zarobić, by nie stracić świadczenia?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Od 1 września do 30 listopada 2023 roku kwota progowa dorabiania do emerytury wyniesie 4904,10 zł
Od 1 września do 30 listopada 2023 roku kwota progowa dorabiania do emerytury wyniesie 4904,10 zł rawpixel.com / Freepik
Od 1 września br. będą obowiązywały nowe limity dorabiania do emerytur. Osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a pobierają dodatkowe wynagrodzenie, powinny przestrzegać wyznaczonych progów. Jeśli zarobią zbyt dużo, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę świadczenia.

Spis treści

Osoby, które pobierają rentę lub emeryturę, a nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, mogą osiągać dodatkowe przychody, jednak muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. ZUS co kwartał wyznacza nowe limity dorabiania, których przekroczenie wiąże się ze zmniejszeniem, a nawet zawieszeniem świadczenia.

Ograniczenia dorabiania nie dotyczą zatem kobiet od 60 r.ż. oraz mężczyzn od 65 r.ż. Wyjątkiem są emeryci, którym ZUS zwiększył emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (1588,44 zł brutto od marca br.). Wówczas przekroczenie wysokości kwoty podwyższenia sprawi, że świadczenie będzie przekazywane bez tej dopłaty.

Wyznaczone przez ZUS limity dorabiania zależą od poziomu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Osoby, które uzyskają przychód w wysokości:

  • do 70 proc. przeciętnej pensji – otrzymają pełną kwotę świadczenia,
  • od 70 do 130 proc. – otrzymają świadczenie zmniejszone o kwotę przekroczenia,
  • powyżej 130 proc. – nie otrzymają świadczenia do czasu zmniejszenia przychodów.

Ile można dorobić do emerytury od września 2023 roku?

Od 1 września do 30 listopada 2023 roku kwota progowa przy dorabianiu wyniesie 4904,10 zł, zatem będzie niższa o 82,9 zł w porównaniu do poprzedniego okresu. Seniorzy, którzy zarobią miesięcznie do 9107,50 zł, otrzymają natomiast świadczenie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Powyżej tego limitu ZUS zawiesi wypłatę renty lub emerytury.

Warto pamiętać, że zmniejszenie świadczenia jest ograniczone wyznaczoną wartością maksymalną. Od marca 2023 r. do lutego 2024 r. wynosi:

  • 794,35 zł – emerytura lub renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł – renta rodzinna, pobierana przez jedną osobę.

ZUS może podjąć decyzję o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń takich jak: emerytura, emerytura pomostowa, renta rodzinna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta inwalidy wojskowego (jeśli niezdolność nie ma związku ze służbą wojskową).

Kogo nie dotyczą limity dorabiania?

Limity dorabiania do świadczeń nie obowiązują osób, które:

  • mają prawo do emerytury oraz ukończyły powszechny wiek emerytalny,
  • mają prawo do pobierania emerytury częściowej,
  • mają prawo do pobierania renty inwalidy wojennego (w związku ze służbą wojskową lub z tytułu pobytu w obozie, lub miejscach odosobnienia),
  • pobierają renty rodzinne po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Pozostałe osoby zobowiązane są do poinformowania ZUS o dodatkowych dochodach. W innym przypadku urząd może nakazać zwrot pobranego wcześniej świadczenia.

Dorabianie do emerytury – gdzie i kiedy złożyć dokumenty?

Emeryci i renciści, którzy dorabiają w tym roku do świadczeń, mają czas do końca lutego 2024 r., by powiadomić o tym ZUS, a także wskazać wybrany system rozliczeniowy – roczny lub miesięczny – zależnie od tego, który będzie korzystniejszy. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób pracujących na etat, jak i zlecenie czy dzieło.

ZUS rozlicza emerytów i rencistów na podstawie zaświadczeń z zakładów pracy albo oświadczeń o wysokości przychodu, które składają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Na podstawie tych dokumentów porównuje przychód z granicznymi kwotami przychodu dla danego roku albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy – wyjaśnia ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS wprowadza nowy limit dorabiania do emerytury. Zmiany już od 1 września 2023 roku. Ile zarobić, by nie stracić świadczenia? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny