MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysoka kara od UOKiK dla firmy instalującej fotowoltaikę. Drogo cenili audyty przy odstąpieniu od umowy

OPRAC.: PAP
Po odstąpieniu od umowy pobierali 2 tys. zł odpłaty za wykonany audyt. Firma fotowoltaiczna zapłaci karę.
Po odstąpieniu od umowy pobierali 2 tys. zł odpłaty za wykonany audyt. Firma fotowoltaiczna zapłaci karę. Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press
Karę ponad 5,5 mln zł nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na firmę instalującą panele fotowoltaiczne. Krajowy Projekt Energetyczny miał wysoko wyceniać swoim klientom przeprowadzenie audytów w przypadku odstąpienia od umowy. To pierwsza tego typu kara.

Spis treści

Kara UOKiK dla firmy montującej fotowoltaikę

W środę 17 stycznia 2024 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał Krajowy Projekt Energetyczny wysoką grzywną. 5,6 mln zł będzie musiała zapłacić firma montująca fotowoltaikę, która według Urzędu nie miała prawa pobierać od swoich klientów blisko 2 tys. zł za audyt i koncepcję instalacji, gdy klient korzystał ze swojego prawa do odstąpienia od umowy.

_Opłaty były pobierane bezprawnie. Po analizie umów postawiliśmy spółce aż 10 zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów _– poinformował Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Firma będzie musiała zapłacić karę, ale także poinformować swoich klientów z okresu 31.03.2020-31.03.2023 roku o nałożeniu jej przez UOKiK. Informacja pojawi się także na stronie i w mediach społecznościowych przedsiębiorcy.

Przeczytaj także: Największe sieci handlowe mają problem. UOKiK wszczyna postępowanie. Chodzi o wielosztuki

Odstąpiłeś od umowy? Musiałeś zapłacić

Urząd ustalił, że osoby, które zawarły umowę z firmą i chciały od niej odstąpić, musiały zapłacić blisko 2 tys. zł za audyt i przygotowanie koncepcji instalacji.

Przedsiębiorca nie miał prawa pobierać takich opłat, ponieważ nie uzyskał wyraźnej zgody konsumentów na rozpoczęcie prac przed upływem 14-dniowego terminu na odstąpienie - zauważa UOKiK.

Urząd dodał, że w jednej z wersji wzorca umowy konsument mógł zaznaczyć, czy się na to zgadza, czy nie, co ostatecznie i tak było tylko fikcją, bo niezależnie od wybranego pola firma naliczała koszt 2 tys. zł.

Z kolei na stronie internetowej i na portalu Facebook firma informowała, że audyt jest bezpłatny. Ostatecznie okazywało się, że konsument musiał za to płacić, gdy zdecyduje się na skorzystanie ze swoich uprawnień związanych z możliwością odstąpienia od umowy. Sam audyt był bowiem wykonywany w dniu podpisania umów i – jak wynikało m.in. ze skarg konsumentów - w oparciu o przedstawiane przez klientów dokumenty.

UOKiK pozytywnie ocenił, że w toku postępowania firma podjęła decyzję o zwrocie konsumentom nienależnie pobranych kwot za sporządzenie audytu i wykonanie koncepcji instalacji w sytuacji, kiedy odstąpili od umowy. Decyzja urzędu nie jest prawomocna.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wysoka kara od UOKiK dla firmy instalującej fotowoltaikę. Drogo cenili audyty przy odstąpieniu od umowy - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny