MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, ile tracisz w dłuższej perspektywie. Wyliczenia eksperta

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Najem w dłuższym terminie po prostu się nie opłaca w dużej mierze dlatego, że nie buduje majątku – wskazuje w swojej analizie ekspert.
– Najem w dłuższym terminie po prostu się nie opłaca w dużej mierze dlatego, że nie buduje majątku – wskazuje w swojej analizie ekspert. Pawel Relikowski/ Polska Press
Przy porównaniu bieżących wydatków najem wydawać się może rozwiązaniem korzystniejszym od zakupu własnego mieszkania. Jednak, jak zauważa w swojej analizie Bartosz Turek, HRE Investments, trzeba mieć świadomość, że mogą się zdarzyć sytuacje, w których właściciele będą okresowo ponosili wyższe koszty mieszkania niż najemcy. W ostatecznym rozrachunku jego zdaniem to jednak właściciele mieszkań powinni za swoje mieszkania zapłacić znacznie mniej niż lokatorzy mieszkań na wynajem.

Jak wskazuje w swojej analizie Bartosz Turek, HRE Investments, dziś najem wydawać się może tańszy niż zakup mieszkań. Jak podaje, po ostatnich podwyżkach czynszów w Warszawie można wynająć dwupokojowe „M” za około 3-3,5 tys. złotych. Dla porównania wylicza, że chcąc kupić 45-metrowe lokum w stolicy, należy przygotować się na wydatek rzędu 540 tys. złotych plus koszty transakcyjne, odświeżenie, wykończenie lub wyposażenie lokum.

– Aby zaciągnąć taki kredyt, potrzebujemy co najmniej kilkudziesięciu tys. złotych gotówki, odpowiednią zdolność kredytową (co teraz jest sporym problemem) i do tego rata naszego kredytu z 10-proc. wkładem własnym pochłonie - lekko licząc - 4 tys. zł miesięcznie – wskazuje.

Z wyliczeń eksperta jasno wynika, że w perspektywie 25 lat oznacza to, że dojście do własności dwupokojowego mieszkania w Warszawie pochłonie 1,2 mln zł, przy założeniu, że kredyty pozostaną przez ten czas równie drogie co obecnie, co jego zdaniem wydaje się mało prawdopodobne. Najem w perspektywie 25 lat kosztować będzie również nawet ponad milion złotych i to tylko jeśli czynsze w międzyczasie nie wzrosną. – To też jest mało prawdopodobne – zaznacza.

W długim terminie najem się nie opłaca

Ekspert zwraca uwagę, że przy porównaniu bieżących wydatków najem wydawać się może rozwiązaniem korzystniejszym. Jednak podkreśla, że trzeba mieć świadomość, że zdarzać się mogą sytuacje, w których właściciele będą okresowo ponosili wyższe koszty mieszkania niż najemcy. W ostatecznym rozrachunku jego zdaniem to jednak właściciele mieszkań powinni za swoje mieszkania zapłacić znacznie mniej niż lokatorzy mieszkań na wynajem.

– Fakt, że najem z czasem coraz bardziej drożeje, jest też kluczowy z punktu widzenia planów na przyszłość lub emeryturę – szczególnie jeśli nasza perspektywa jest taka, że za najem płacić trzeba będzie coraz więcej, a emerytura ma być jedynie ułamkiem zarobków z okresu aktywności zawodowej – wyjaśnia.

Ekspert przeanalizował dane NBP na temat tego jak w ostatnich latach zmieniały się ceny mieszkań, czynsze najmu i koszt kredytu. – Załóżmy, że w 2007 roku, a więc w momencie, w którym mieliśmy szczyt ostatniej hossy mieszkaniowej, staliśmy przed wyborem – albo kupujemy w Warszawie dwupokojowe mieszkanie (o powierzchni 50 m kw.) z pomocą kredytu mieszkaniowego (dla uproszczenia przykładu bez wkładu własnego), albo przez 15 lat (od początku 2007 roku do końca 2021 roku) korzystamy z oferty rynku najmu – tłumaczy.

Efekt? Właściciel wydał na obsługę kredytu przez 15 lat 399 tysięcy złotych. Dzięki temu spłacił sporą część zadłużenia zaciągniętego na 25 lat. Do spłaty pozostała kwota 204 tysięcy złotych (z pierwotnie pożyczonych 387 tysięcy). – Założyliśmy też, że kupując mieszkanie, wydaliśmy 6 proc. jego wartości na koszty transakcyjne, 10 proc. ceny pochłonęły też koszty wyposażenia i odświeżenia, a ponad 20 tys. zł wydaliśmy przez 15 lat na modernizację posiadanego mieszkania. Te dodatkowe koszty uwzględniamy tylko w przypadku własności, bo najemca nie ponosi kosztów transakcyjnych, a ponadto może się po prostu przeprowadzić gdy lokal lub jego wyposażenie przestaje odpowiadać przyzwoitym standardom – zaznacza.

Turek przyznaje, że "lista korzyści po stronie najemcy w dużej mierze na tym się wyczerpuje". – Z danych NBP wynika, że przez 15 lat najmu dwupokojowego lokum w Warszawie na ten cel wydać mogliśmy przeciętnie około 403 tys. zł. To trochę więcej niż przez 15 lat wydaliśmy na obsługę kredytu zaciągniętego na zakup – dodaje Turek.

Przewagą właściciela jest ponadto to, że po 15 latach spłaty „hipoteki” jest właścicielem nieruchomości, którą gdyby dziś sprzedał i spłacił ciążący na mieszkaniu kredyt, to uzyskałby w ten sposób aż 360 tysięcy złotych (efekt wzrostu wartości nieruchomości i zgodnej z harmonogramem spłaty kredytu). Gdyby uwzględnić te wszystkie powyższe wyliczenia, to okazałoby się, że przeciętnie przez 15 lat właściciel zyskiwał z tytułu zakupu nieruchomości, a nie jej najmu aż 1,5-1,6 tys. zł miesięcznie.

– Historia przynosi nam więc wiele przykładów pierwszej gorzkiej lekcji dla zwolenników najmu – ten w dłuższym terminie po prostu się nie opłaca w dużej mierze dlatego, że nie buduje majątku. To wszystko jest jednak historia. Pewne jest, że przyszłość nie przyniesie dokładnie takich samych zmian. Byłoby jednak dużym zaskoczeniem gdyby obserwowane w przeszłości trendy kolejne lata zupełnie odwróciły. Inaczej to ujmując i cytując zdanie, którego autorstwo przypisuje się Markowi Twainowi - „historia się nie powtarza, lecz rymuje” – zauważa.

Ponadto Turek podkreśla, że liczba wolnych mieszkań na wynajem może drastycznie zacząć spadać, a konsekwencją niedostatecznej podaży są szybko rosnące stawki. – Nawet jeśli stawki czynszu nie utrzymają się na poziomie 20-40 proc. wyższym niż przed rokiem, to historia uczy, że czynsze najmu z czasem i tak rosną, podążając za inflacją – podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, ile tracisz w dłuższej perspektywie. Wyliczenia eksperta - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny