Wybory parlamentarne 2019. Wspólne listy Kukiz'15 i PSL. Szczegóły porozumienia Koalicji Polskiej

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Michał Dyjuk / Polska Press
Paweł Kukiz i Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali w czwartek porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu, które odbędą się 13 października. Obie formacje zobowiązały się zrealizować trzy pakiety programowe.

Z kim Kukiz pójdzie do wyborów? To pytanie zadawano w zasadzie od razu po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których ugrupowanie Pawła Kukiza nie przekroczyło progu wyborczego. Lider Kukiz'15 mówił wtedy, że będzie rozmawiał z każdym środowiskiem i każdą partią. I tak też uczynił - według naszych informacji albo sam Kukiz, albo jego ludzie rozmawiali z władzami Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Bezpartyjnych Samorządowców i Konfederacji.

W międzyczasie Polskie Stronnictwo Ludowe podjęło decyzję o odłączeniu się od bloku, który w wyborach do PE tworzył Koalicję Europejską. Zamiast tego ludowcy stworzyli Koalicję Polską, która miała skupiać osoby i ugrupowania chadeckie i centrowe. Z PSL-em od dawna rozmawiał też Kukiz.

W pewnym momencie byłemu kandydatowi na prezydenta RP zostały trzy możliwości - start z Konfederacją (rozmowy były dość zaawansowane, politycy Konfederacji jeszcze tydzień temu przekonywali, że lada dzień podpisane zostanie porozumienie), z Bezpartyjnymi Samorządowcami lub z PSL-em. Rozmowy trwały bardzo długo, ponieważ wstępne porozumienia upadały pod wpływem dalszych negocjacji. Chodzi tu zwłaszcza o rozmowy z Konfederacją, choć Paweł Kukiz spotkał się też m.in. z Mariuszem Maksem Kolonko, a do "opamiętania się" namawiał go też były klubowy kolega poseł Marek Jakubiak. Ostatecznie zapadła decyzja, że kukizowcy wystartują ze wspólnych list z ludowcami w ramach Koalicji Polskiej. Sam Paweł Kukiz będzie kandydatem numer jeden na opolskiej liście Koalicji.

By porozumienie było możliwe, obie formacje podpisały umowę, w której zobowiązują się - po ewentualnym dostaniu się do Sejmu - do realizowania niektórych postulatów jednej i drugiej strony. Postulaty ujęto w trzy grupy: Pakiet Obywatelski, Pakiet Gospodarczy i Pakiet Antykorupcyjny.

"Nadamy wszystkim obywatelom RP możliwość indywidualnego startu do Sejmu, dzięki zmianie ordynacji wyborczej na mieszaną, tak, by przynajmniej połowa Sejmu wybierana była w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych. Umożliwimy również wszystkim obywatelom RP głosowanie w wyborach przez internet. Dla zwiększenia obywatelskiej kontroli nad swoimi przedstawicielami wprowadzimy możliwość odwołania posła w trakcie kadencji oraz e-konsultacje procedowanych ustaw. Senat przekształcimy w izbę samorządową. Dokonamy dekoncentracji administracji publicznej tak, aby urzędy państwowe nie były skoncentrowane w stolicy. Ustanowimy raz w roku dzień referendalny, zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym. Jednocześnie obniżymy próg frekwencyjny w referendum krajowym do 30 procent, przy obligatoryjności dostosowania się do jego wyniku przez władzę. W celu zwiększenia kontroli obywatelskiej nad instytucjami publicznymi, wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędziów pokoju, odbywać się będzie w wyborach powszechnych" - czytamy w Pakiecie Obywatelskim.

Pakiet Gospodarczy dotyczy przedsiębiorców i rolników oraz odnawialnych źródeł energii. "Docenimy wszystkich ludzi ciężkiej pracy - pracodawców, pracowników i rolników, czyli wszystkich tych, dzięki którym programy społeczne, jak 500 plus, są możliwe. Wprowadzimy dobrowolność w opłacaniu składek ZUS przez przedsiębiorców. Seniorów całkowicie zwolnimy z obowiązku opłacania podatku dochodowego od emerytur i rent. Będziemy podejmować działania na rzecz eliminacji przepisów i praktyk, które utrudniają rozwój przedsiębiorczości oraz zlikwidujemy zbędne instytucje. Będziemy dążyć do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przez wprowadzenie specjalnych ulg podatkowych postawimy na rozwój odnawialnych źródeł energii. Przywrócimy stałe taryfy za produkcję energii odnawialnej i obniżymy VAT do 8 procent na rozwiązania oparte o OZE. Naszym celem jest 50-procentowy udział OZE w polski miksie energetycznym".

Ostatnie zobowiązanie to Pakiet Antykorupcyjny, stworzony na podstawie projektu ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15.

"Zwiększymy przejrzystość i jawność życia politycznego. Doprowadzimy do wyeliminowania z polityki wszystkich osób skazanych za przestępstwa korupcyjne. Odpolitycznimy państwowe służby antykorupcyjne oraz wzmocnimy system kontroli wewnętrznej w administracji rządowej i samorządowej, jak również zaostrzymy przepisy ustawy antylobbingowej" - napisano.

Porozumienie Kukiza z ludowcami zawiera więc najważniejsze postulaty i projekty obu partii. Z jednej strony jest to zmiana ordynacji wyborczej, obligatoryjne referencja, czy możliwość odwołania posłów, o co od początku kadencji walczył Kukiz. Z drugiej strony mamy choćby emeryturę bez podatku, czyli sztandarowy projekt PSL. Wygląda jednak na to, że w umowie zawarto więcej postulatów, które od dawna wygłaszali politycy Kukiz'15.

- PSL staje się pierwszą partią antysystemową - mówi z lekkim uśmiechem jeden z polityków Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press. Według naszych informacji sama PO również wykonała jednak pewien gest w kierunku Kukiz'15, myśląc o ewentualnej współpracy w przyszłości. Jest nim obietnica wprowadzenia obligatoryjnych dla władzy referendów. Grzegorz Schetyna zostawił tym samym furtkę dla rozmów o porozumieniu już po wyborach, gdyby koalicja PSL-Kukiz'15 miała przesądzić o tym, czy Prawo i Sprawiedliwość utrzyma władzę lub czy zdobędzie większość konstytucyjną.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2019. Wspólne listy Kukiz'15 i PSL. Szczegóły porozumienia Koalicji Polskiej - Polska Times

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Szkoda ludzi od Kukiza, mogli coś dobrego wnieść do Polskiego życia politycznego, a tak tęczowy (chwilowo utajniony) PSL pociągnie ich w polityczny niebyt
P
Psychiatra
2019-08-08T19:01:47 02:00, Gość:

wolę głosować na K'15 z PSL niż na PO, SLD czy nawet PIS

Pozazdrościć mądrości i yntelugencjy :(

G
Gość
2019-08-08T22:15:06 02:00, Pan Utu:

Chyba największa wiocha (za przeproszeniem) jaka może być. Parafrazując słowa piosenki: Paweł Kukiz obrósł w tłuszcz, zdrada popłynęła z ust. Prawicowcy mogą głosować tylko na ....PIS.

Szczególnie jak mają prawo, sprawiedliwość, konstytucję... w głębokim poważaniu :(

Popieraj dalej dojną zmianę, a twoi wnukowie i prawnukowie to będą spłacać dziesiątkami lat :(

G
Gość
2019-08-12T10:59:44 02:00, Gość:

Od kiedy powstało Kukiz'15 głosowałem z rodziną na nich ale teraz naszego głosu nie dostana...

Nie masz się czym chwalić, że głosowałeś na tego człowieka i jego zbieraninę :(

G
Gość
Od kiedy powstało Kukiz'15 głosowałem z rodziną na nich ale teraz naszego głosu nie dostana...
G
Gość
Jedna partia warta drugiej...dno
P
Pan Utu
Chyba największa wiocha (za przeproszeniem) jaka może być. Parafrazując słowa piosenki: Paweł Kukiz obrósł w tłuszcz, zdrada popłynęła z ust. Prawicowcy mogą głosować tylko na ....PIS.
G
Gość
Pięknie, PSL idzie do wyborów w narodowcami. Szok!
m
monte verde
Kukiz '15 na traktory !!!. Dobre.
....
czy się kukiz zeszmacił, nie, on szmatą od początku był
G
Gość
kukiz 15--sprzedał sie za wór ziemniakow ***ha ha zenada oszusty wyborców ****tyle bo to nie moja bajka o jowach i innych głupotach ***ja pytam z kad KASA ***do takich planów
Dodaj ogłoszenie