Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2019. Samorządowcy ruszyli do wyborów. Czekają nas roszady w sejmiku, powiatach i radach gmin?

(mg, hel, mara )
Na liście do Sejmu znalazł się cały sejmikowy klub PSL. Nowi radni mogą też pojawić się w radach gmin i powiatów. Podlascy samorządowcy ruszyli bowiem do wyborów. Jeżeli zdobędą mandaty czekają nas duże lokalne przetasowania.

Samorządowcy na listach wyborczych nie są niczym nadzwyczajnym. Partie często po nich sięgają. - Samorządowcy są rozpoznawalni, dobrze znani w środowiskach lokalnych. A skoro zasiadają w radach gmin, czy powiatów, to oznacza, że zostali już wcześniej przez kogoś wybrani. Może zadziałać prawo serii: na kogoś głosowało się w wyborach samorządowych, to można na tę samą osobę zagłosować w wyborach sejmowych - uważa dr Maciej Białous, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

Którzy lokalni politycy zmienią samorząd na Wiejską, okaże się 13 października w dniu wyborów. Kandydatom, którzy zdobędą mandat sejmowy lub senacki, automatycznie wygaszany jest ten samorządowy. Kto wtedy zajmie ich miejsce w gminach, czy powiatach?

- W przypadku sejmiku i rad powiatów i miast na prawach powiatu wchodzi kolejny z listy kandydat - wyjaśnia Marek Rybnik, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku.

W przypadku mniejszych gmin, a także wójtów, czy burmistrzów konieczne będą wybory uzupełniające.

Jesienią do największych przetasowań może dojść w sejmiku województwa podlaskiego. Na listach wyborczych znalazło się aż dziewięciu radnych. Wśród nich jest cały pięcioosobowy klub PSL: Stefan Krajewski, Jerzy Leszczyński, Cezary Cieślukowski, Bogdan Dyjuk oraz Mikołaj Janowski. Gdyby wszyscy zostali posłami, w samorządzie województwa mogliby ich zastąpić: Sławomir Sawicki i Marian Magnuszewski ( za Cieślikowskiego i Dyjuka), Wojciech Grochowski 9za Krajewskiego), oraz Wiesław Konopko, Agnieszka Zawistowska lub Daniel Roszkowski (za Leszczyńskiego i Janowskiego).

Na ewentualne zmiany musi też szykować się klub PiS. Wśród kandydatów tej partii znalazło się dwoje radnych: Łukasz Siekierko oraz Aleksandra Szczudło. Gdyby zostali posłami, ich miejsce w sejmiku mogą zająć Krzysztof Kondraciuk i Grzegorz Kapica.

Do parlamentu startuje też dwóch radnych wojewódzkich z KO. To Jacek Piorunek - którego w razie wygranej może zastąpić Cezary Kisiel oraz Igor Łukaszuk (kandydat do Senatu), którego mandat ma szansę przejąć Agnieszka Sitarska.

Ewentualne zmiany nie ominą też rad gminnych i powiatowych.

Do białostockiej rady ma szansę wrócić Kazimierz Dudziński - w razie zdobycia mandatu poselskiego przez radną PiS Alicję Biały. W radzie mogłaby też zadebiutować Katarzyna Ancipiuk jako następczyni Mariusza Gromki, który jest kandydatem PiS do Senatu.

Po wyborach może też dojść do roszad w Łomży. Do parlamentu startuje dwóch radnych: Maciej Borysewicz (KO) i Zbigniew Prosiński (Bezpartyjni Samorządowcy). Za tego pierwszego mogłaby wejść do rady Agata Podolak, za drugiego - Robert Karwowski.

Wśród kandydatów nie brakuje też radnych powiatowych.

W powiecie białostockim chętnych jest dwoje. To wicestarosta Roman Czepe z PiS i była wicestarosta z KO Jolanta Den. W razie wygranej mandaty samorządowe przejęliby Grażyna Gąsowska (lista PiS) i Tamara Tyszkiewicz - Winogrodzka (lista KO).

Z kolei Marka Dziatkowskiego - radnego powiatu suwalskiego z PiS zastąpi ewentualnie Zenon Wasilewski.

W przypadku powiatu sokólskiego o mandat z listy PiS stara się Bożena Jolanta Jelska-Jaroś wicestarosta sokólski. Jeśli zostanie posłanką, do rady wejdzie Jerzy Karpienia.

Z kolei na liście PSL jest radna Agnieszka Szczygielska. Gdyby weszła do parlamentu, jej miejsce zajmie Paweł Chwiećko.

Na liście ludowców znalazł się też wieloletni wójt Korycina (28 lat na stanowisku) Mirosław Lech. Jeżeli zdobędzie mandat, to mieszkańców tej gminy czekają ponowne wybory wójta.

- Samorząd to gro mojego życia zawodowego. Ale jednak zdecydowałem się na start wyborach, bo chcę wnieść swoją cegiełkę do polskiej polityki - mówi Mirosław Lech. Przyznaje, że są mieszkańcy, którzy namawiają go do rezygnacji z wyborów. - Ludzie mówią, że zastanawiają się jak głosować, czy za, czy przeciw - dodaje wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny