Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2010: Suraż, Turośń Kościelna i Poświętne po czterech latach

Julita Januszkiewicz
Wybory samorządowe 2010 już 21 listopada
Wybory samorządowe 2010 już 21 listopada
Sławomir Halicki był po raz pierwszy burmistrzem. Suraż za jego rządów nabrał bardziej miejskiego charakteru. Witold Łapiński, wójt Poświętnego, i Andrzej Jurczak, wójt Turośni Kościelnej, to już weterani. Pierwszy z nich mandat wójta ma już zapewniony. Z kolei drugiego nie ominie gorączka wyborczej nocy.

Wybory 2010

Wybory 2010

Piastowanie stanowiska w samorządzie przez kilka kadencji, co szczególnie dotyczy przedstawicieli władzy wykonawczej w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, wynikać może albo z dobrego rządzenia, albo z zasiedzenia. Wyborca może taki stan rzeczy zweryfikować.

To był debiut Sławomira Halickiego na fotelu burmistrza Suraża. Z wykształcenia geograf, mieszka w Białymstoku. Ale kulturę, historię i problemy Suraża zna od dawna. Musiał na miejscowych zrobić dobre wrażenie, gdyż wybrali go burmistrzem. Od początku jego celem było powiązanie historii Suraża ze współczesnością. - Ważne, by w rozwoju gospodarczym, z którym mamy do czynienia na co dzień, nie zapominać o wartościach historycznych i kulturowych. Aby ich nie zatrzeć, wręcz przeciwnie: wyeksponować - mówił na początku swojej kadencji

Widać, że miasteczko się ożywiło. Festyn Historyczny Grodzisko zyskał międzynarodową rangę. Uczestniczą w nim goście z białoruskiego i ukraińskiego Suraża. Burmistrz nawiązał bowiem kontakty z miastami o tej samej nazwie. Po raz pierwszy w tym miasteczku odbyły się też wojewódzkie dożynki.
Pomysłem turystycznym Halickiego był Szlak Konopielki, który wiedzie nie opodal rodzinnej miejscowości Edwarda Redlińskiego.

Żeby móc inwestować, Suraż zaciągnął kredyty. Gmina nie wahała się sięgać też po unijne dotacje. Chociażby ze wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wybudowano 92 przydomowe oczyszczalnie we wsiach: Końcowizna, Zawyki i Zawyki-Ferma. A tuż przy zespole szkół powstał kompleks nowoczesnych boisk - popularnych Orlików. Wyremontowano świetlice w Kowalach i Rynkach.

W tej ostatniej miejscowości powstała izba poświęcona twórczości Edwarda Redlińskiego. A dzięki unijnym pieniądzom nowocześnie wygląda budynek przedszkola.

Z rządów obecnego burmistrza mogą być zadowoleni mieszkańcy Zawyk, bo udało się zdobyć pieniądze na tzw. schetynówkę. Wieś ma asfalt i chodniki.

Ale nie obyło się też bez problemów. W drugim roku swojej pracy burmistrz Halicki postanowił zlikwidować gimnazjum w Doktorcach i przenieść je do budynku Szkoły Podstawowej w Surażu. Rodzice protestowali. Bezskutecznie.Niełatwo też przebiegała współpraca burmistrza z radnymi. W Surażu jest wyraźny podział na radnych z miasta i ze wsi. I wiadomo: każdy ciągnie w swoją stronę. Wojna wybuchła więc, kiedy burmistrz zażądał podwyżki pensji. Chodziło o 300 złotych. Większość radnych wniosek odrzuciła.

Sławomir Halicki ubiega się o reelekcję. Dobrze ocenia swoją kadencję. Zamierza więcej czasu poświęcić rozwojowi turystyki i kultury w Surażu. Ale w wyścigu o ten urząd ma pięciu rywali.

Przedwyborczych nastrojów nie odczuwa się za to w gminie Poświętne. Witold Łapiński nie ma po prostu kontrkandydatów. Zresztą wójtem jest od prawie 20 lat, więc przez ten okres zdążył zdobyć zaufanie ludzi. Mieszkańcy są zadowoleni - zarówno z inwestycji, jak i ze sposobu sprawowania władzy. Można powiedzieć, że trwa sielanka, aż do znudzenia. Poświętne to typowo rolnicza gmina. Znajdują się tutaj nowoczesne gospodarstwa. Niczego więc nie brakuje. Dobrze się mają finanse gminy, która chętnie wykorzystuje unijne fundusze. Tak więc dobrej jakości są drogi i chodniki. Niedawno zmodernizowano odcinek z Poświętnego do Pietkowa. A niejeden samorząd może pozazdrościć Poświętnemu eleganckiego ośrodka zdrowia. Gmina przeznaczyła na ten cel ponad milion złotych. Odnowiono też wiejskie świetlice. Nie słychać tu o żadnych aferach i kłótniach politycznych. Ale problemem jest niż demograficzny. Dlatego zamknięto podstawówkę w Pietkowie.

- Bez żenady mogę powiedzieć ludziom, że to, co cztery lata temu im obiecałem, zrealizowałem w 200 procentach - chwali się Witold Łapiński.

Tak łatwo nie ma jego kolega po fachu, czyli Andrzej Jurczak, który władzę w Turośni Kościelnej sprawuje od początku zmian ustrojowych w kraju. Na pewno jego atutem są nowe drogi, kanalizacja czy też remont szkół. Już wkrótce powstanie Orlik. Turośń Kościelna to nietypowa gmina. Niewodnica Kościelna i Korycka to już prawie przedmieście Białegostoku. Osiedlają się tu biznesmeni, politycy, lekarze, prawnicy. A wiadomo, że są oni wymagający. Ich żądania są dla wójta problemem. Nie widać więc końca sporom między nim a mieszkańcami Niewodnicy Kościelnej. Jeszcze niedawno jej mieszkańcy grozili odłączeniem się od gminy i narzekali na brak podstawowych inwestycji.

Oliwy do ognia dolał spór o niepubliczną szkołę podstawową. Wójt konsekwentnie nie przedłuża umowy o użyczenie budynku placówki na czas nieokreślony. Ale Andrzej Jurczak nie ma zamiaru pożegnać się ze swoim stanowiskiem. Jego rywalami są Danuta Dunaj, emerytowana nauczycielka, Grzegorz Jakuć, działacz PiS, oraz Robert Jurczak.

Jeśli jesteś mieszkańcem Suraża, Poświętnego, Turośni Kościelnej już teraz możesz oddać głos na swojego kandydata. Wystarczy wejść na stronę www.porann.pl/wybory, znaleźć w formularzu do głosowania powiat białostocki, odpowiednią gminę i swojego kandydata wraz z przypisanym mu prefiksem i wysłać na niego głos. Koszt sms-a to 1,22 z VAT. Głosować można do 18 listopada, do godziny 12.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny