Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy okna

(bu)
Okna w naszym domu powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również wpływać na estetykę pomieszczenia. Dlatego, przed zakupem warto zastanowić się nad ich kształtem, budową, wielkością i rodzajem.

Pierwsza decyzja dotyczy materiału z jakiego będą wykonane okna. Na rynku dostępne są okna wykonane z drewna, plastikowe oraz metalowe. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety - na popularność danego materiału duży wpływ ma również moda. Kiedyś zachwyt budziły okna plastikowe, dziś do łask wraca drewno - jako materiał naturalny i ekologiczny.

Plastik, drewno czy metal?

Rodzaje szyb
Zwykła wykonywana ze szkła typu float o bardzo gładkiej powierzchni. Zalet: bardzo dobra przezroczystość. Wady: pojedyncza szyba ma bardzo niską izolacyjność cieplna.
Ciepłochronna - zwana thermofloat. Powierzchnia pokryta powłoką z tlenków metali szlachetnych odbija do wnętrza pomieszczeń ciepło wypromieniowane z grzejników i żarówek. Szybę tę umieszcza się w zestawie od strony pomieszczenia. Zalety: zmniejszenie strat ciepła nawet o 30%, ograniczenie zjawiska kondensacji pary wodnej. Wady: ograniczenie ilości światła docierającego do wnętrza, wysoka cena.
Dźwiękochłonna - wykonana Może być ze szkła zwykłego, hartowanego lub laminowanego Dwie lub więcej tafli połączone jest folią PVB - poliwinylowo-butarylow butarylową.
Bezpieczna - wykonana mogę być ze szkła hartowanego, które w przypadku rozbicia rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach, laminowane, klejone żywicą lub zbrojone siatką z drutu Najpopularniejsze szyby bezpieczne (laminowane) są zbudowane z dwóch tafli szkła i jednej lub dwóch warstw folii PVB.
Antywłamaniowa - W domach jednorodzinnych stosuje się głównie szyby klas P3 i P4, ponieważ są przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawane za odpowiednie zabezpieczenie. Wykonane z dwóch tafli szkła grubości 4 mm i odpowiednio trzech lub czterech warstw folii PVB.
Absorpcyjna - zwana antisol. Pochłania część energii promieniowania słonecznego i dzięki temu chroni pomieszczenie przed przegrzaniem. Wykonuje się ją ze szkła float barwionego w masie.
Refleksyjna - może być wykonana ze szkła zwykłego lub barwionego w masie, ale dodatkowo jest pokryta warstwą tlenków metali (lub metali szlachetnych, np. złota). Warstwa refleksyjna działa jak lustro i odbija część promieniowania słonecznego, nie tylko zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń.
Samoczyszcząca - jest pokryta odpowiednią powłoką hydrofoliową. Promieniowanie ultrafioletowe wywołuje reakcję, w której wyniku następuje rozpad zanieczyszczeń organicznych i mineralnych pozostających na szkle. Resztki są spłukiwane przez wodę deszczową lub z węża ogrodowego. Zaletą tych szyb jest to, że woda rozpływa się na powierzchni szyby, szybko odparowuje i nie pozostawia na niej żadnych śladów ani zacieków.

Niewątpliwą zaletą okien wykonanych z PCV jest ich cena - dużo niższa w porównaniu z oknami drewnianymi czy aluminiowymi. Ponadto PCV jest materiałem trudnopalnym, odpornym na wilgoć, grzyby, pleśnie i szkodniki, co w praktyce przekłada się na to, że plastikowe okna nie wymagają konserwacji. Do plusów można zaliczyć również fakt, iż na runku dostępne są okna w różnych kolorach. Z wad okien wykonanych z PCV należy wymienić to, że łatwo się elektryzują, co powoduje, że szybciej się brudzą, zaś okna wykonane z materiałów gorszej jakości po kilku latach mogą żółkną i szarzeć. Ponadto pod wpływem wahań temperatury PCV zmienia swoje wymiary. Z tego też powodu, nie wskazane jest, aby plastikowe okna były montowane w ścianach narażonych na silnie działanie promieni słonecznych, ponieważ wypaczone nie nadają się do naprawy. Ponadto "plastiki" są materiałem są mniej odpornym na włamania od okien drewnianych i aluminiowych.
Okna drewniane, jeśli są dobrze konserwowane, mogą nam służyć przez wiele lat. Drewno jest odporne na zmiany temperatury, a w przypadku wystąpienia odkształceń można je naprawić. Inną, niewątpliwą zaletą okien wykonanych z drewna jest to, że można je pomalować na dowolny kolor oraz odpowiednio dostosować do aranżacji pomieszczenia. Materiał ten jest ekologiczny, nie ulegają naładowaniu elektrostatycznemu, a tym samym nie przyciąga zanieczyszczeń. Doskonale chroni przed hałasem i wpływem czynników atmosferycznych. Okna wykonane z drewna są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Do wad można zliczyć cenę - za jakość trzeba niestety odpowiednio zapłacić. Ponadto drewniane okna muszą być poddawane regularnej, co 5-6 lat, konserwacji. Jako, że są wrażliwe na wilgoć nie zaleca się ich montażu w miejscach zasłoniętych roślinnością i w piwnicach. Nowo wstawione okna w budowanym domu wymagają zabezpieczenia przed wilgocią technologiczną.
Okna z aluminium są niezwykle odporne na działanie czynników atmosferycznych, zarysowania, odpryski, zacieki. Ponadto nie straszne są im grzyby i pleśnie. Są lekkie, łatwe w transporcie i montażu. i drewna.

Jak kupić dobre okno?

Lokator należący do spółdzielni mieszkaniowej im. A. Mickiewicza w Białymstoku po wymienie okien na nowe musi czekać na zwrot części kosztów cztery lata - tak duża jest kolejka. Pieniądze na ten cel spółdzielnia przeznacza się z funduszu remontowego, a refundacja to stała kwota wynosząca 170 zł za m2. Aby ubiegać się o refundację części kosztów należy przedstawić ksero faktury lub rachunku. W szczególnych wypdkach zarząd spółdzielni może wyrazić zgodę na wcześniejszy zwrot części kwoty za wymianę okien na nowe.

Nie ufajmy akwizytorom. Zdarza się, że przedstawiciele handlowi wyposażeni w foldery renomowanych firm przedstawiają markowe wyroby za konkurencyjną cenę. A w czasie montażu okazuje się, że nasze nowe okno nie ma nic wspólnego z markowym wyrobem, a katalog służył wyłącznie jako materiał poglądowy. Dlatego lepiej wybrać autoryzowanych przedstawicieli renomowanych firm. Po drugie: cena podawana przez daną firmę często nie uwzględnia dodatków. Dlatego warto żądać podania ceny całkowitego kompletu. Handlowcy często również kuszą nas swoja ofertą podając niski współczynnik U (Współczynnik ten określa stopień przenikania ciepła i im jest niższy, tym okna będą lepiej zabezpieczały przed stratami ciepła i energii), nie wspominając, że dotyczy on tylko samej szyby. A istotny jest współczynnik całego okna. Równie istotna jest izolacyjność akustyczna okna. Idealna sytuacja występuje wówczas, gdy ściana zewnętrzna i okno mają zbliżoną izolacyjność akustyczną. Oczywiście okna powinny być szczelne, ale jednocześnie należy pomyśleć o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Parametr a - czyli współczynnik infiltracji powietrza oznacza ilość powietrza pod ciśnieniem przedostającego się w ciągu godziny przez szczelinę długości 1 m. Najbardziej optymalny parametr a wynosi od 0,5 do 1. Jeśli okno ma parametr a wyższy od optymalnych wartości, oznacza to straty ciepła w mieszkaniu, mniejszy zaś oznacza niedostateczną wentylacją pomieszczenia przy zamkniętych oknach. Przy zakupie okna warto również zadbać o zabezpieczenia antywłamaniowe. Tutaj odpowiedni będzie wybór szyb klas od P1 do P4. Są to szyby klejone z dwóch tafli szkła grubości 3 lub 4 mm oraz, od jednej do czterech warstw folii o wysokiej wytrzymałości na rozerwanie.
Wśród okien najbardziej popularne są okna jednoramowe z szybami zespolonymi i wielofunkcyjną klamką. Łatwo się je otwiera i łatwo myje. Okna zespolone to dwie ramy skręcone śrubami. W każdej z ram osadzona jest oddzielna szyba. Spotyka się jeszcze tzw. okna skrzynkowe - co najmniej dwa niezależne skrzydła, otwierane oddzielnie. Na zamówienie dostępne są okna obrotowe, przesuwne lub składane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny