Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierali zawód na targach

Julita Januszkiewicz
Dzięki targom mogłyśmy dowiedzieć się jakie kierunki i zawody dają szanse zatrudnienia na rynku pracy oraz jak planować własną karierę zawodową - mówią Kinga Grabowska  i Marta Rajtarska.
Dzięki targom mogłyśmy dowiedzieć się jakie kierunki i zawody dają szanse zatrudnienia na rynku pracy oraz jak planować własną karierę zawodową - mówią Kinga Grabowska i Marta Rajtarska. Fot. Julita Januszkiewicz
Jakie cechy musi mieć dobry i poszukiwany pracownik? Które zawody są przyszłościowe?

Zawody deficytowe na Podlasiu

Zawody deficytowe na Podlasiu

robotnik pomocniczy (gospodarczy, budowlany, drogowy, leśny), pracownik biurowy, pracownik administracyjny
samodzielny księgowy
pomoc kuchenna, sprzątaczka
dozorca, magazynier
kierowca samochodu ciężarowego
bufetowy, kelner
spawacz ręczny gazowy, betoniarz
opiekunka domowa, dziecięca
sprzedawca
programista

Tego mogli dowiedzieć się uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych na Targach Edukacyjno-Zawodowych.

Zorganizował je działający od 2006 roku w łapskim "mechaniaku" Ośrodek Kariery. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy akredytację Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku - mówi Grażyna Samson z ZSM, jedna z inicjatorów spotkania. - Żeby ją otrzymać, musieliśmy przedstawić dotychczasowe rezultaty pracy z młodzieżą.

Poznać i ocenić samego siebie

Głównym zadaniem Ośrodka jest prowadzenie spotkań, a także zajęć warsztatowych. - W czasie ich trwania każdy uczeń otrzymał kwestionariusze ankiet, dzięki którym mógł zbadać swoje możliwości, zainteresowania oraz predyspozycje zawodowe - wyjaśnia Grażyna Samson. - Adresatami są przede wszystkim maturzyści, bo to przed nimi stoją najpoważniejsze decyzje w życiu, odnośnie wyboru zawodu i kierunku studiów - przyznaje. Pani Samson dodaje jednak, że od kwietnia i maja tego roku Ośrodek Kariery będzie pracował również z uczniami młodszych klas. - Chcemy, by ta młodzież potrafiła ocenić siebie, a przede wszystkim sprawdzić, czy kierunek kształcenia, który wybrali, jest właściwy. Zależy nam, aby w przyszłości młodzi ludzie umieli się odnaleźć na rynku pracy, by byli do tego przygotowani.

Dlaczego to takie ważne? Grażyna Samson tłumaczy, że, niestety, zdarzają się przypadki zagubienia się uczniów. - Wielu z nich nie umie odpowiedzieć sobie na pytania, czym chciałoby się w życiu zajmować, nie umie zdecydować się na kierunek studiów, nie ma sprecyzowanych planów zawodowych. Najczęściej mówią, że zaczną o tym poważnie myśleć dopiero po zdaniu matury.

Takich fachowców mamy za dużo

Takich fachowców mamy za dużo

związanych z rolnictwem, leśnictwem, ogrodnictwem
związanych z przemysłem włókienniczym
monter maszyn i urządzeń
techników mechaników
techników technologii drewna
techników technologii żywności
specjalistów ds. administracji publicznej
inżynierów mechaników, elektryków
nauczycieli, z wyjątkiem języków obcych

Jak sobie poradzić w pracy?

Dlatego Ośrodek chce wesprzeć młodzież i postanowił zorganizować Targi Edukacyjno-Zawodowe. W imprezie uczestniczyło wielu gości - specjalistów związanych z rynkiem pracy i doradztwa zawodowego. Były krótkie prelekcje.

Krystyna Tomczak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku ds. spraw filii w Łapach scharakteryzowała rynek pracy ze szczególnym uwzględnieniem lokalnego. Tomasz Popławski, szef Cukrowni Łapy, wymienił, jakie cechy powinien mieć dobry, poszukiwany pracownik.

Młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy muszą liczyć się z tym, że w przyszłości mogą zmieniać zawody kilka razy w życiu. Są takie profesje, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie i takie, które zanikają. Pojawiają się za to nowe. Co dało młodzieży uczestnictwo w spotkaniu?

Uczniowie: Strzał w dziesiątkę

- Dobrze, że są takie targi. Dzięki nim mogłyśmy dowiedzieć się, jakie kierunki i zawody dają szanse zatrudnienia na rynku pracy oraz jak planować własną karierę zawodową. Poznałyśmy różne formy zatrudnienia i wiemy, które z nich mogą być najbardziej korzystne - mówią Kinga Grabowska i Marta Rajtarska.

Zadowolone ze spotkania są również Sylwia Kierasińska, Ela Owczarczuk i Beata Brzozowska. - Teraz wiemy, do jakich instytucji możemy zwrócić się o wsparcie podczas poszukiwania pracy. Zaciekawiła nas także oferta Politechniki Białostockiej. Po zdaniu matury będzie nam łatwiej wybrać właściwy kierunek studiów - nie mają wątpliwości dziewczyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny