MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowe drony nad Białymstokiem. Terytorialsi rozpoczęli samodzielne loty z lotniska Krywlany (zdjęcia, wideo)

(sj)
Podlascy terytorialsi rozpoczęli samodzielne loty dronami z lotniska Krywlany
Podlascy terytorialsi rozpoczęli samodzielne loty dronami z lotniska Krywlany 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
Na lotnisku Krywlany w Białymstoku operatorzy bezzałogowych statków powietrznych (BSP) z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli pierwsze samodzielne loty.

Drony mają być pomocne Wojskom Obrony Terytorialnej w czasie wojny, ale również i pokoju, na przykład w akcjach poszukiwawczych i innych sytuacjach kryzysowych.

Zobacz też: Wojskowe helikoptery na lotnisku Krywlany w Białymstoku. Wykonują tajne zadania na rzecz armii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zanim jednak drony uniosły się w powietrze na Krywlanach, żołnierze uczestniczyli m.in. w szkoleniu producenta - firmy WB Electronics oraz w kursach prowadzonych w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Do momentu uzyskania uprawnień loty wykonywali pod okiem instruktorów. Z chwilą ich zdobycia mogą już prowadzić samodzielne loty. Dzięki współpracy z Aeroklubem Białostockim, pierwsze samodzielne loty operatorzy wykonali 5 lutego na terenie lotniska Krywlany.

Tu oglądasz: Pierwsze samodzielne loty operatorów BSP. Wojskowe drony na lotnisku Krywlany Białystok (źródło: Wojska Obrony Terytorialnej)

- Sercem BSP Flyeye jest głowica z kamerą światła dziennego i termowizyjną. Użycie bezzałogowców w akcjach poszukiwawczych może zatem zastąpić setki żołnierzy i funkcjonariuszy w terenie. Co więcej, te działania mogą być prowadzone również w nocy, co jest niezwykle istotne podczas akcji poszukiwawczych, w których liczy się każda minuta - mówi por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Opisywane zdolności są przykładem kompetencji podwójnego zastosowania - przydatnych zarówno w czasie wojny, ale i kryzysu. Zdobywane w akcjach kryzysowych doświadczenie powoduje wzrost umiejętności potrzebnych podczas działań bojowych - dodaje.

Zobacz także: Święto 10. Pułku Ułanów Litewskich. Zobacz najprzystojniejszych białostockich żołnierzy

Jakimi dronami latają podlascy żołnierze?

FlyEye to BSP (bezzałogowy statek powietrzny, dron) bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania.

Zobacz również:

Od poniedziałku trwają w Białymstoku zorganizowane ćwiczenia 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz przybyłej ze Szczecina 12 Dywizji Zmechanizowanej

Wojskowe śmigłowce w Białymstoku. 12 Dywizja Zmechanizowana ...

Na miejscu natychmiast pojawiła się policja i żandarmeria wojskowa które wyjaśniają szczegóły tego zdarzenia

Motoparalotnia awaryjnie wylądowała na terenie wojskowym w B...

Anakonda-18. 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy wziął udział w...

We wtorek przed Komunalnym Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Białymstoku pojawili się żołnierze. Część kierowców odwiedzających KPK zaniepokoił ten fakt. Szczególnie, że utworzono tam "Punkt kontroli skażeń".

18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy prowadzi ćwiczenia. Żołnie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny