Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Urząd Pracy wspiera osoby niepełnosprawne

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Wojewódzki Urząd Pracy rozpoczął realizację projektu "Przełamać bariery", który potrwa do 30 czerwca 2015 roku
Wojewódzki Urząd Pracy rozpoczął realizację projektu "Przełamać bariery", który potrwa do 30 czerwca 2015 roku sxc.hu
Najpierw niepełnosprawni bezrobotni przejdą różne szkolenia, a potem staże. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku rozpoczął realizację projektu, który ma pomóc takim ludziom zdobyć doświadczenie zawodowe. - To bardzo dobry pomysł. Niepełnosprawni to lojalni pracownicy - chwalą eksperci.

Niepełnosprawni mają problemy ze znalezieniem pracy - przyznaje Elżbieta Gorczkowska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. - Powodem tego jest często niski poziom ich wykształcenia, ale również niedostosowanie miejsc pracy do ich potrzeb.

Elżbieta Gorczykowska zwraca uwagę, że sytuacja na rynku pracy również nie sprzyja niepełnosprawnym. - Likwidacja zakładów pracy czy wysoki poziom bezrobocia utrudniają znalezienie zatrudnienia przez takie osoby. Z drugiej strony pracodawcy niechętnie je przyjmują, obawiając się ich złego stanu zdrowia i częstych nieobecności w pracy - zauważa Gorczykowska.

Dlatego, by pomóc niepełnosprawnym wrócić na rynek pracy, Wojewódzki Urząd Pracy rozpoczął realizację projektu "Przełamać bariery". Potrwa on do 30 czerwca 2015 roku.

W tym czasie wsparciem zostanie objętych 40 niepełnosprawnych bezrobotnych w wieku od 18 do 64 lat, w tym 20 z Białegostoku i powiatu białostockiego. Muszą być jednak zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Mają oni szansę na poradnictwo i szkolenia zawodowe, podczas których dowiedzą się jak poszukiwać pracy oraz czy mają odpowiednie predyspozycje do wykonywania na przykład zawodu kucharza.

Niepełnosprawni bezrobotni wezmą też udział w szkoleniach zawodowych i stażach (od 3 do 6 miesięcy). Podczas nich zdobędą praktyczne umiejętności potrzebne im do pracy. Rekrutacja do projektu rozpocznie się w marcu tego roku. Mogą się zgłaszać niepełnosprawni, a także fundacje oraz przedsiębiorstwa.

- Obecnie zatrudniamy 103 osoby niepełnosprawne. Nie ustępują one zdrowym pracownikom. Są tak samo rzetelne i wydajne - chwali Wojciech Piekarski z białostockiej firmy AC.

Angelika Muciuś z Centrum Edukacji i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku chwali inicjatywę WUP.

- Tacy pracownicy są bardziej lojalni, starają się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Warto zatrudniać niepełnosprawnych - przekonuje Angelika Muciuś.

Przypomina, że pracodawcy mogą wtedy liczyć od państwa na refundację części wynagrodzenia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny