MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki konserwator zabytków chce więcej pieniędzy. Prosi o pomoc wojewodę podlaskiego. Wojewoda chce go odwołać

Tomasz Mikulicz [email protected]
Na odbudowę wieży kościoła św. Wojciecha parafia dostała w lutym 700 tys. zł od ministra kultury. Teraz ksiądz wystąpił o wsparcie również do wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Na odbudowę wieży kościoła św. Wojciecha parafia dostała w lutym 700 tys. zł od ministra kultury. Teraz ksiądz wystąpił o wsparcie również do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Andrzej Zgiet
O tegoroczne dotacje od konserwatora zabytków wystąpiły 34 podmioty, w tym katedra oraz kościół św. Wojciecha. Pieniędzy jednak brakuje. Tymczasem wojewoda złożył wniosek o... odwołanie konserwatora.

Na odbudowę wieży kościoła św. Wojciecha parafia dostała w lutym 700 tys. zł od ministra kultury. Teraz ksiądz wystąpił o wsparcie również do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Decyzji jeszcze nie ma. Konserwator zastanawia się, czy powinien przyznać pieniądze na parafię już tak obdarowaną. Oprócz ministra kultury, do odbudowy wieży dorzucili się też białostocki magistrat (320 tys.) oraz rząd Donalda Tuska (148 tys.).

Odszkodowanie wypłacił też ubezpieczyciel świątyni. Proboszcz do dziś nie ujawnił ile zebrał pieniędzy. To tajemnica, podobnie jak to ile zebrano z datków wiernych.

Pieniędzy natomiast brakuje u konserwatora. Na tegoroczne dotacje ma tylko 270 tys. zł.

- A zgłosiły się do nas 34 podmioty, które złożyły wnioski na łączną kwotę blisko 1,1 mln zł - mówi Andrzej Nowakowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Zamierzał wystąpić do wojewody podlaskiego o dodatkowe 150 tys. zł. - Dzięki temu zapewnimy przynajmniej minimum. I tak pieniędzy nie starczy dla wszystkich - twierdzi konserwator.

Wśród wnioskodawców przeważają parafię. Z białostockich, oprócz wspomnianego kościoła św. Wojciecha, o pieniądze stara się też fara. Na remont zewnętrznych ścian kościelnych wież.

- W zeszłym roku zakończyliśmy prace nad stropami wewnątrz świątyni. Teraz trzeba zrobić krok dalej - mówi ks. Henryk Żukowski, proboszcz kościoła farnego.

Wieże są w kiepskim stanie. Już w zeszłym roku ksiądz ustawił rusztowania nad wejściem do świątyni. Dzięki temu na głowy wchodzących do kościoła nie spadają fragmenty cegieł, jak zdarzało się wcześniej.

Rusztowania zamontowano też przy wieżach. Już niedługo ruszą bowiem badania prowadzone przez zespół ekspertów pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Czesława Miedziałowskiego z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Chodzi o sprawdzenie przyczyn sypania się ścian. Znaczenie mogą mieć takie czynniki jak: porywy wiatru, zmiany wilgotności powietrza. Jedna z hipotez mówi też o złym wpływie fal akustycznych generowanych przez głośniki podczas imprez na Rynku Kościuszki.

Wnioski o dotacje złożyły także parafie spoza Białegostoku, m.in. na remont budynku poklasztornego w Siemiatyczach czy kościół w Dziadkowicach.

Tymczasem w ministerstwie jest już wniosek wojewody o odwołanie Andrzeja Nowakowskiego ze stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny