MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Dzień Strażaka (zdjęcia)

Janusz Bakunowicz
Bielscy strażacy mają swój sztandar. Ufundowały go władze samorządowe i lokalni przedsiębiorcy
Bielscy strażacy mają swój sztandar. Ufundowały go władze samorządowe i lokalni przedsiębiorcy Janusz Bakunowicz
Bielska zawodowa straż pożarna ma już 60 lat. I dlatego ona była gospodarzem tegorocznych obchodów Dnia Strażaka na szczeblu wojewódzkim. Na jubileusz otrzymała sztandar a najlepsi strażacy odznaczenia i awanse.

[galeria_glowna]
Początki bielskiej straży pożarnej sięga jeszcze czasów zaborów a pierwsze jednostki ochotniczej straży pożarnej w Bielsku Podlaskim sięga początków XX wieku. Zanim jednak struktury ochotnicze przekształciły się w zawodowe upłynęło sporo lat. Dopiero na początku lat 50-tych w naszym mieście powstała straż o charakterze zawodowym.

- Powstanie zawodowej straży pożarnej dało szansę na kontynuację pracy przy wznoszeniu remizy strażackiej. Do tego czasu udało się ukończy jedynie budowę warsztatów, dwóch boksów garażowych i wieży. Strażacy zaczęli starać się o nowy sprzęt pożarniczy. Do Bielska trafił nowy wóz marki Bedford. Miał podwozie angielskie, mieścił osiem osób, był wyposażony w motopompę, bosaki, węże i tzw. drabinę typu Szczerbowskiego - przedstawiał historię bielskiej straży st. bryg. Jan Bartoszuk, komendant bielskich strażaków.

Unia Europejska dała szanse na rozwój straży pożarnej

Stan techniczny i wyposażenie straży pożarnej zmieniło się diametralne po wejściu Polski do struktur Unii Europejskiej. Należało wówczas dostosować funkcjonowanie naszych służb pożarniczych do wymogów obowiązujących w krajach unijnych.

- Powstało Powiatowe Centrum Ratownicze wyposażone w najnowocześniejsze systemy informatyczne -dodaje komendant Bartoszuk. - Mamy sprzęt pożarniczy najnowszych generacji. Tylko w ubiegłym roku nasza komenda otrzymała samochód średni ratownictwa technicznego renault Midlum oraz drabinopodnośnik MAN z pełnym wyposażeniem. Znajdują się w nim m.in. tzw. skokochron, kamera termowizyjna, wentylator oddymiający, piła łańcuchowa i tarczowa, zestaw narzędzi hydraulicznych, itp. Jesteśmy przygotowani na każde wyzwania.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny