Wieś się zmienia. Ubywa też gospodarstw rolnych

(koci)
Wieś się zmienia. Ubywa też gospodarstw rolnychPodlascy rolnicy systematycznie inwestują w nowe maszyny
Wieś się zmienia. Ubywa też gospodarstw rolnychPodlascy rolnicy systematycznie inwestują w nowe maszyny
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Ubywa gospodarstw rolnych i rośnie powierzchnia tych, które pozostają. Przybywa ciągników i maszyn, zwiększa się wydajność produkcji.

Zmiany na wsi widać „gołym” okiem. Ale jeszcze dobitniej pokazują je różnego rodzaju statystyki. Wystarczy chociażby porównać wyniki dwóch ostatnich spisów rolnych czy dane statystyczne z ostatniej dekady lub przynajmniej kilku lat.

Ostatni spis rolny miał miejsce w 2010 r. – okazało się wówczas, że w ciągu ośmiu lat (poprzedni spis był robiony w 2002 r.) w Polsce ubyło aż 656 tys. gospodarstw rolnych – stanowi to ponad jedną piątą spośród wszystkich gospodarstw wówczas funkcjonujących. W 2010 r. pozostało ich  niespełna 2,3 mln. Natomiast w woj. podlaskim w 2010 r. funkcjonowało 104 tys. gospodarstw (w 2002 było ich 120 tys.).

Zdecydowanie zmieniła się też struktura zasiewów. Z podlaskich pól systematycznie ubywa ziemniaków, zmniejsza się też powierzchnia upraw zbóż. Natomiast coraz więcej rolników stawia na rzepak i kukurydzę przeznaczoną na kiszonki dla bydła. Co ciekawe, ubyło (o 27,5 proc.) też gospodarstw zajmujących się chowem bydła, ale – mimo to – jego pogłowie wzrosło. W 2010 roku średnio w jednym gospodarstwie znajdowało się ponad 8 sztuk bydła.

Jak zauważa Oliwia Pawłowska z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, od 2000 r. pogłowie bydła w woj. podlaskim systematycznie rosło  – aż do 2009 r. Później odnotowano trend spadkowy.
– Pomimo tego produkcja mleka utrzymuje się na tym samym poziomie, nie spada, a nawet jest trochę większa – mówi Oliwia Pawłowska.
Jest to możliwe dzięki lepszemu żywieniu, genetyce.
– Cyfry mówią same za siebie – podkreśla specjalistka z PODR. – O ile w 2000 r. średnia roczna wydajność od krowy wynosiła 3426 litrów  mleka, to w 2011 było to już 4754 l.
Jeszcze większy wzrost średniej rocznej wydajności nastąpił w przypadku krów będących pod kontrolą użytkowości mlecznej – z 5596 l w 2000 r. do 7025 l w 1012 r.
– Teraz rolnicy współpracują z doradcami żywieniowymi – zauważa Oliwia Pawłowska. – Żywienie jest dostosowane do genetyki, a krowy rasy HF mają szczególne wymagania żywieniowe.

Zmieniły sie też warunki w jakich jest produkowane mleko. W związku z akcesją z Unią Europejską, rolnicy musieli dostosować swoje gospodarstwa do obowiązujących tam standardów. Teraz doszły wymogi dotyczące dobrostanu zwierząt.
– Gospodarstwa się scentralizowały, a rolnicy idą w kierunku powiększania stad – zauważa Oliwia Pawłowska. – Dzięki temu  mogą stosować nowoczesne rozwiązania, a koszt wyprodukowania litra mleka w gospodarstwie, w którym znajduje się 60 czy 100 krów jest niższy niż w takim, gdzie jest ich pięć.

Równie okazale wyglądają statystyki dotyczące maszyn. Jak wynika z ostatniego spisu rolnego, podlascy rolnicy posiadali 102,3 tys. ciągników o 17,3 proc. więcej niż w 2002 r. Na jeden ciągnik przypadało średnio 10,36 ha gruntów rolnych. Średnio w województwie podlaskim na jedno gospodarstwo prowadzące działalność rolniczą i posiadające ciągniki przypadało 1,7 szt. tych pojazdów.
Na 100 gospodarstw prowadzących działalność rolniczą w woj. podlaskim przypadało przeciętnie ponad 11 kombajnów.
 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie