MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problemy ze złożeniem wniosku o pomoc suszową. Aplikacja mówi, że został w edycji, izba rolnicza interweniuje

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Czas na szacowanie strat dawno minął, ale aplikacja nie wszystkim zapamiętała przesłane wnioski?
Czas na szacowanie strat dawno minął, ale aplikacja nie wszystkim zapamiętała przesłane wnioski? pixabay.com/Simedblack
W pierwszym z 2 tygodni naboru wnioski o pomoc suszową złożyło ponad 63,5 tys. rolników. Jednak przybywa tych, którzy zgłaszają problemy. Kiedy logują się w aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, by pobrać protokół z szacowania strat, okazuje się, że nie mogą. Temat podjęła izba rolnicza.

Spis treści

Wnioski o pomoc suszową: do kiedy można składać wnioski?

Wnioski o tzw. pomocą suszową, choć nie dotyczy tylko suszy, można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór trwa od 29 lutego do 15 marca.

Dokumenty można składać osobiście lub przez osobę upoważnioną w placówce ARiMR, drogą listową, przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, jeśli w ich w gospodarstwach szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wyniosły powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej.

Problem z pobranie protokołu z aplikacji

Na forach rolnicy podnoszą problem z pobraniem protokołu z aplikacji suszowej. Sytuację opisuje i w tej sprawie pisze do ministra rolnictwa Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Zgłaszają się do jej zarządu rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli straty spowodowane ubiegłoroczną suszą, ale mają trudności, żeby wnioskować o pomoc. Tak opisuje to KPIR:

Dokonali zgłoszenia tego w terminie, wprowadzając do aplikacji wszystkie niezbędne dane. D dniu złożenia wniosek został przyjęty przez system. Obecnie logując się w aplikacji celem brania protokołu, okazuje się, iż w systemie nie ma poprawnie złożonego wniosku. Widnieje informacja „w edycji”.

Samorząd rolniczy uważa, że problem wynika wyłącznie z ułomności narzędzia, jakim jest aplikacja.

W takiej sytuacji znalazło się dużo więcej osób, niż początkowo mogło się wydawać. W związku z powyższym zwracam się do pana ministra o podjęcie stosownych czynności, umożliwiających zakończenie procedury złożenia wniosku o szacowanie suszy.

Izba rolnicza przypomina, że już interweniowała w sprawie aplikacji. Pierwsze pismo w tej sprawie skierowalła za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych 22 stycznia po otrzymaniu takich sygnałów od rolników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Problemy ze złożeniem wniosku o pomoc suszową. Aplikacja mówi, że został w edycji, izba rolnicza interweniuje - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny