Spis treści
RPP zdecydowała ws. stóp procentowych. „Pierwszy ruch od 12 miesięcy”
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt proc. do poziomu 6 proc. w skali rocznej.
– Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Stajniak, XTB. – Jest to pierwszy ruch na stopach procentowych od 12 miesięcy – dodaje.
Jednak jak podają eksperci XTB w swoim komentarzu do decyzji RP – takiego ruchu nikt nie oczekiwał, patrząc na ankietę Bloomberga, gdzie duża część osób wskazywała na cięcie o 25 pb albo utrzymanie stóp procentowych.
Stajniak zauważa, że już wcześniej RPP sugerowała, że może dojść do takiej sytuacji po wakacjach. – Natomiast warto zwrócić uwagę na to, że nie zostały w pełni spełnione warunki takiej obniżki, czyli inflacja nie spadła poniżej 10 proc. – mówi i dodaje, że z drugiej strony trend ten jest wyraźnie spadkowy i w kolejnych miesiącach, jego zdaniem, będziemy obserwowali dalszy spadek inflacji. – Nie jest wykluczone, że w przyszłym roku inflacja sięgnie nawet 6 proc. – prognozuje.
Zdaniem eksperta, kluczowym pytaniem pozostaje to, o ile Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć jeszcze stopy procentowe w tym roku. – Czy będzie to 100 pb, co jest obecnie wyceniane przez rynek, aczkolwiek prof. Adam Glapiński wskazywał, że jest to „zbyt optymistyczne” spojrzenie przez rynek. Do końca roku pozostały nam trzy decyzyjne posiedzenia RPP.
– Przed dzisiejszą decyzją rynek wskazywał na ok. 100 pb cięcia do końca tego roku, co miałoby doprowadzić do głównej stopy na poziomie 5,75 proc. W tym momencie te oczekiwania z pewnością sporo się zmienią, biorąc pod uwagę tak duży „frontloading” – wskazują eksperci XTB.
– Rada Polityki Pieniężnej zainaugurowała cykl obniżek agresywną redukcją stopy referencyjnej z 6,75 do 6,0 proc. Choć jeszcze nie został spełniony warunek spadku inflacji do wartości jednocyfrowych, to można postrzegać tę decyzję jako gigantyczne zaskoczenie z innego względu. Wbrew zapowiedziom, że obniżki będą stopniowe, skala obniżki wyniosła aż 75 pb. Tak agresywnego ruchu nie spodziewał się praktycznie nikt – zauważa z kolei w przesłanym komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
– Gwałtowne luzowanie polityki może oznaczać, że cykl nie potrwa długo – dodaje Sawicki. – Ciągłe wydłużanie się perspektywy spadku dynamiki cen konsumenckich do 2,5 proc. r/r może w nieco dalszej przyszłości nie pozwolić na kontynuację zdecydowanych obniżek, a w czarnym scenariuszu wymagać wznowienia podwyżek stóp procentowych – prognozuje.
Harmonogram posiedzeń RPP w 2023 roku
Do końca roku odbędą się jeszcze trzy decyzyjne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej:
- październik –3-4 (wtorek-środa)
- listopad – 7-8 (wtorek-środa)
- grudzień – 5-6 (wtorek-środa)
Aktualny skład Rady Polityki Pieniężnej
Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej:
- Prezes NBP – Adam Glapiński
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej:
- Ireneusz Dąbrowski
- Iwona Duda
- Wiesław Janczyk
- Cezary Kochalski
- Ludwik Kotecki
- Przemysław Litwiniuk
- Gabriela Masłowska
- Joanna Tyrowicz
- Henryk Wnorowski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?