Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawa lat wojny i okupacji - zapraszamy na wystawę!

Redakcja
Podczas wernisażu wystawy "Warszawa lat wojny i okupacji 1939-1945”
Podczas wernisażu wystawy "Warszawa lat wojny i okupacji 1939-1945”
W miniony piątek, 8 maja w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarta została wystawa "Warszawa lat wojny i okupacji 1939-1945". Składa się ze 141 plansz, zawierających fotogramy zdjęcia i dokumenty z czasów II wojny światowej.

Straszne te dokumenty, ale oglądając wystawę cieszę się, że naszemu pokoleniu udało się przeżyć bez doświadczenia wojny - stwierdza Halina Kabac, jedna z osób obecnych podczas wernisażu.

Czy Powstanie Warszawskie było potrzebne?

To pytanie od początku Powstania do dziś dręczy wielu ludzi. Tym razem zadała je Janina Kilchner, emerytowana nauczycielka historii.

- Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jak się nie podejmuje walki, to też nie wiadomo, jakie będą następstwa. Podejmując walkę nie zawsze się zwycięża, ale próbować należy - odpowiada pułkownik Jan Kuczko, dyrektor fundacji "Wystawa Warszawa walczy 1939 - 1945". - W czasie powstania, po powstaniu, oceny były różne, ale najważniejsze, że mieliśmy młodych żołnierzy, którzy nie bali się walczyć i oddać swojego życia w obronie kraju i wolności.

Groza wojny

W tym roku będziemy obchodzić 70- lecie rozpętania II wojny światowej. Wystawa, którą można obejrzeć w galerii "Hayno" Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej, wprowadza w nastrój tych strasznych lat. Co prawda, pokazuje Warszawę, ale tragedia dotyczyła całego naszego państwa. Na czarno-białych, ogromnych zdjęciach widać ofiary nalotów, zbombardowane domy, płonący Zamek Królewski, Hitlera obserwującego od strony Pragi atak niemiecki na miasto, zadowolonego Stalina, Niemców w okopach pod Warszawą, walczących powstańców, barykady przecinające ulice miasta, masowy terror i eksterminację Żydów, ale także tajne komplety w gimnazjum im. Batorego oraz msze święte odprawiane na podwórkach i w piwnicach.

Pokazać swoim

Wystawę zorganizowała fundacja "Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945".

- Zaproponowałem wystawę w Hajnówce, ponieważ stąd pochodzę, więc chciałem ją pokazać wśród swoich - mówi płk Jan Kuczko. - W fundacji jestem od 1987 r., w Warszawie też już dobrych parę lat, ale pochodzę z Mochnatego. Z ziemi hajnowskiej wyemigrowałem do Wrocławia, potem była Zielona Góra, potem pomorskie, cały czas w wojskach rozpoznawczych.

Bardzo przyjemnie przyjechać w swoje strony i przywieźć coś, czego tutaj nie ma na co dzień. Sala hajnowskiego muzeum jest świetna do ekspozycji. Mam nadzieję, że wystawę odwiedzi wielu młodych ludzi. Tym bardziej, że co roku ogłaszamy konkurs, z atrakcyjnymi nagrodami. W tym roku będzie to już piąta edycja. Temat zawsze ten sam: "Powstanie Warszawskie w świadomości potomnych".

Dzieci, zarówno w formie plastycznej, multimedialnej czy eseju, wyrażają swoje myśli na temat Powstania Warszawskiego. Można to wykorzystać wszechstronnie i na informatyce, i plastyce, i języku polskim, i historii. Powstają rzeczywiście bardzo ciekawe prace i młodzież chce to robić, tylko często brakuje tych osób, które by ją poprowadziły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny