Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ramach polisy domu można ubezpieczyć np. osoby starsze przed próbami wyłudzania pieniędzy, czy zwierzęta domowe. Sprawdź naszą galerię

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PIU podaje, że w 2021 r. wystawiono 13,9 mln polis dotyczących mieszkań i domów.
PIU podaje, że w 2021 r. wystawiono 13,9 mln polis dotyczących mieszkań i domów. Unsplash/ Raul Petri
Blisko 70 proc. wszystkich mieszkań i domów w Polsce jest ubezpieczona, co przekłada się na 13,9 mln polis. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w ramach polisy na nieruchomość można dodatkowo ubezpieczyć np. osoby starsze przed próbami wyłudzania pieniędzy, czy zwierzęta domowe przed skutkami pogryzienia przez psa czy potrącenia.

Spis treści

Te koszty można pokryć z ubezpieczenia mieszkania

Z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w 2021 r. wystawiono 13,9 mln polis dotyczących mieszkań i domów. Około 50-70 proc. z nich jest ubezpieczona według szacunków rynkowych. Odpowiedzialne podejście do wyboru polisy pozwala w przypadku wystąpienia szkody na uzyskanie realnej pomocy, która umożliwi pokrycie strat i odtworzenie zniszczonego mienia. Jednocześnie zakres polis mieszkaniowych w ciągu ostatnich kilku lat znacząco się zwiększył. Wśród najciekawszych rozszerzeń, które mogą okazać się bardzo przydatne, jest np. ubezpieczenie zwierząt domowych.

– Rosnące koszty utrzymania pupili sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które zabezpieczają przed niespodziewanymi wydatkami związanym z ich leczeniem – mówi Iwona Konarzewska, Menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań w TUZ Ubezpieczenia.

Innym ciekawym rozszerzeniem polisy mieszkaniowej jest ubezpieczenie chroniące seniorów. Taka klauzula zapewnia wypłatę (do określonej w warunkach kwoty) w przypadku wyłudzenia pieniędzy przy użyciu podstępu, np. na policjanta czy na wnuczka. Senior może również korzystać ze świadczeń assistance medycznego.

PIU podaje, że w 2021 r. wystawiono 13,9 mln polis dotyczących mieszkań i domów.

W ramach polisy domu można ubezpieczyć np. osoby starsze prz...

– Od kilku lat zauważamy, że rośnie świadomość Polaków dotycząca konieczności zabezpieczania majątku w szerszym zakresie. Obserwujemy duże zainteresowanie „nietypowymi” dodatkami, których jeszcze kilka lat temu próżno było szukać w zakresie polis dla nieruchomości – przyznaje Konarzewska.

Ile kosztuje polisa?

Dostępne na rynku produkty obejmują ochroną wszystkie aspekty związane z posiadaniem nieruchomości. Efektywne zwiększanie zakresu ryzyk obejmowanych przez polisy to jedno, ale wielu ubezpieczycieli poszerza również zakres usług w ramach assistance. Dzięki temu właściciele nie tylko zabezpieczają majątek, ale mają również dostęp do opieki medycznej, ochrony prawnej, OC czy pomocy fachowca. Ważna jest także możliwość dostosowania zakresu do oczekiwań.

– Właściciel mieszkania w centrum miasta narażony jest na nieco inne zagrożenia, niż posiadacz domu pod lasem, dlatego tak istotne jest dopasowanie zakresu ochrony do konkretnych potrzeb – dodaje ekspertka.

Czym jest niedoubezpieczenie?

Problemy niedoubezpieczenia pojawiają się częściej niż w przeszłości. Często dotyczą umów wieloletnich, w których sumy ubezpieczenia nie były aktualizowane przez dwa, trzy lata. Gwałtowny wzrost inflacji w ciągu ostatniego roku pogłębia ten problem sprawiając, że nawet sumy ubezpieczenia zaktualizowane rok temu mogą być nieadekwatne.

Konsekwencje niedoszacowania wartości ubezpieczonego mienia mogą być poważne, narażając ubezpieczonych na ryzyko finansowe i potencjalnie komplikując proces odszkodowawczy w przypadku zgłoszenia szkody. Zjawisko to występuje, gdy określona w polisie suma ubezpieczenia znacznie odbiega od faktycznej wartości nieruchomości.

Aby przeciwdziałać skutkom niedoubezpieczenia, klienci przede wszystkim powinni dołożyć należytej staranności przy deklarowaniu wartości swojego majątku w chwili zawarcia umowy ubezpieczenia, ponieważ w przypadku ubezpieczeń majątkowych to klienci ponoszą odpowiedzialność za określenie prawidłowej sumy. Niedopełnienie tego obowiązku może prowadzić do konieczności zastosowania zasady proporcji. Zgodnie z jej zapisami ubezpieczający otrzymują wypłaty odszkodowań pomniejszone w stopniu, który jest równy stosunkowi sumy ubezpieczenia do faktycznej wartości mienia. Na przykład jeśli ubezpieczony deklaruje sumę ubezpieczenia w wysokości 75 proc. faktycznej wartości, otrzyma 75 proc. wartości odszkodowania. Zasada proporcji dotyczy nie tylko szkód całkowitych, ale także częściowych.

– Doradzamy klientom, aby byli proaktywni i regularnie aktualizowali swoje sumy ubezpieczenia – podpowiada Tomasz Skwara, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Majątkowych Colonnade Insurance S.A. Oddział w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny