MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W listopadzie startuje rynek akcji spółek zagranicznych GlobalConnect na GPW. "Liczymy na inwestorów indywidualnych"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Dzięki nowemu rynkowi inwestorzy będą mogli kupować i sprzedawać na GPW akcje największych i najbardziej znanych spółek zagranicznych.
Dzięki nowemu rynkowi inwestorzy będą mogli kupować i sprzedawać na GPW akcje największych i najbardziej znanych spółek zagranicznych. Adam Jankowski/ Polska Press
4 listopada 2022 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) planuje uruchomić rynek akcji spółek zagranicznych GlobalConnect – poinformowano w komunikacie. Dzięki temu możliwe będzie inwestowanie w akcje globalnych spółek w polskiej walucie, w trakcie sesji giełdowej w Warszawie. – Dążymy do tego, aby uczestnicy rynków GPW mieli dostęp do szerokiej gamy produktów, w które mogą zainwestować na prostych i czytelnych zasadach, dlatego stale szukamy nowych możliwości uatrakcyjnienia naszej oferty – komentuje członek zarządu GPW.

Spis treści

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) rusza nowy rynek, na którym będą notowane akcje wprowadzane do obrotu przez Wprowadzających Animatorów Rynku (WAR) bez zgody emitenta – poinformowano w komunikacie. Pierwszą sesję giełdową GlobalConnect zaplanowano na 4 listopada.

"Liczymy na inwestorów indywidualnych"

Dzięki nowemu rynkowi inwestorzy będą mogli kupować i sprzedawać na GPW akcje największych i najbardziej znanych spółek zagranicznych. Pierwszym WAR, który wprowadzi akcje spółek zagranicznych do obrotu na GlobalConnect, zostało Santander Biuro Maklerskie.

– Dążymy do tego, aby uczestnicy rynków GPW mieli dostęp do szerokiej gamy produktów, w które mogą zainwestować na prostych i czytelnych zasadach, dlatego stale szukamy nowych możliwości uatrakcyjnienia naszej oferty. Jedną z takich inicjatyw jest stworzenie nowego rynku GlobalConnect – mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW, cytowana w komunikacie.

– Da on zainteresowanym domom i biurom maklerskim dodatkową możliwość poszerzenia swojej oferty i obniżenia kosztów dostępu do rynków zagranicznych. Inwestorzy zyskają możliwość dywersyfikacji geograficznej swojego portfela, realizując transakcje w krajowej walucie – tłumaczyła i wyraziła nadzieję, że oferta spotka się z zainteresowaniem uczestników rynku, "w szczególności inwestorów indywidualnych".

Na start pięć spółek europejskich

Jak poinformowano, w początkowej fazie GlobalConnect do obrotu zostaną wprowadzone akcje pięciu spółek europejskich:

  • Allianz,
  • BMW,
  • Mercedes Benz,
  • Siemens,
  • Volkswagen.

Jak dodano, planowane jest sukcesywne rozbudowywanie oferty. W późniejszym okresie planowane jest także wprowadzenie akcji amerykańskich.

Wybór spółek wprowadzanych do obrotu na GlobalConnect będzie leżał w gestii WAR. WAR będzie także odpowiadać za zapewnienie płynności na wprowadzanych walorach. Z kolei tempo poszerzania oferty GlobalConnect "będzie uzależnione od zainteresowania inwestorów i gotowości Animatorów".

Jak będzie funkcjonować GlobalConnect?

Nowy rynek będzie funkcjonował w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO) GPW. Notowania na tym rynku będą odbywać się w trakcie sesji giełdowej na GPW – od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05. Akcje zagranicznych spółek będą kwotowane w polskich złotych.

Inwestorzy będą mogli składać zlecenia poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które zdecydują się włączyć GlobalConnect do swojej oferty. Opłaty pobierane od członków giełdy, działających na tym rynku będą identyczne jak opłaty pobierane na Głównym Rynku GPW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W listopadzie startuje rynek akcji spółek zagranicznych GlobalConnect na GPW. "Liczymy na inwestorów indywidualnych" - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny