Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W księdze wieczystej wpisany jest inny właściciel, chcę sprzedać dom. Mam to sprostować?

es
Porad prawnych udzielała Państwu Agnieszka Hajdukiewicz - aplikant radcowski z Kancelarii Radcy Prawnego mec. Andrzeja Ołyńskiego
Porad prawnych udzielała Państwu Agnieszka Hajdukiewicz - aplikant radcowski z Kancelarii Radcy Prawnego mec. Andrzeja Ołyńskiego
Jan: Chciałbym sprzedać dom. Jednak w księdze wieczystej jako właściciel wpisany jest mój wuj, który 10 lat temu podarował mi tę nieruchomość. Czy powinienem sprostować zapis w księdze wieczystej?

- Treść księgi wieczystej nie przesądza o posiadaniu prawa własności nieruchomości lub innego prawa rzeczowego. Z wpisem tego prawa wiążą się określone domniemania na korzyść ujawnionego właściciela. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, zaś prawo wykreślone nie istnieje. Przeciwko domniemaniu prawa wynikającemu z wpisu w księdze wieczystej nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikającego z posiadania. W konsekwencji ustawa chroni osobę, która poprzez czynność prawną nabyła prawo własności od osoby, która jako właściciel była ujawniona w księdze wieczystej.
Usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym musi polegać na doprowadzeniu tej księgi do jej rzeczywistego, aktualnego stanu prawnego.
Konieczność powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (usunięcie niezgodności), opartego na art. 10 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece, może powstać w sytuacji, kiedy prawny właściciel nieruchomości zamierza ją sprzedać bądź obciążyć. A podlegające ujawnieniu prawo nie jest wpisane, jest wpisane błędnie, bądź jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia.
Niezgodność zapisu w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym może nastąpić na skutek wniosku o wpis na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym. Jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu.
Jeżeli tego rodzaju niezgodność nie może być usunięta, to stwarza ona sytuację sporu. Sprawa o żądanie usunięcia takiej niezgodności podlega rozpoznaniu w postępowaniu procesowym jako sprawa o ustalenie prawa. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd cywilny miejsca położenia nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny