Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W części samorządów zalega węgiel sprzedawany na preferencyjnych warunkach. W woj. podlaskim samorządy sprzedają ostatnie partie

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Podlaskie samorządy dystrybuują ostatnie tony węgla.
Podlaskie samorządy dystrybuują ostatnie tony węgla. Wojciech Wojtkielewicz
W części samorządów zalega węgiel sprzedawany w preferencyjnych warunkach. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski przedstawiło raport, które informuje, że na gminnych składowiskach w woj. wielkopolskim zalega 5 tys. ton węgla. W woj. podlaskim samorządy skończyły dystrybucje surowca albo sprzedają ostatnie tony.

Niesprzedany węgiel w samorządach

Podczas ostatniej zimy samorządy zajmowały się dystrybucją węgla, który był sprzedawany po preferencyjnych warunkach. Samorządy zamawiały węgiel na podstawie deklaracji mieszkańców. 30 czerwca 2023 roku zakończyła się możliwość składania przez mieszkańców wniosków o zakup paliwa stałego w ramach tzw. końcowej sprzedaży węgla, jednak obrót został przedłużony do 31 lipca 2023 roku. Raport Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski ukazał, że sporo węgla nadal zalega na gminnych składach. W samorządach, które wzięły udział w badaniu, wciąż pozostaje 5 tys. ton surowca. Zgodnie z raportem jedna z gmin w woj. Wielkopolskim posiada nadal 700 ton surowca.

Jak wygląda sytuacja w woj. podlaskim?

W woj. podlaskim okazuje się, że węgiel po preferencyjnych warunkach w większości gminach został rozdystrybuowany. W Białymstoku łącznie zakupiono i sprzedano 1 843,30 Mg węgla po preferencyjnej cenie.

Sprzedaż paliwa stałego po cenach preferencyjnych, dzięki systematycznie prowadzonemu monitoringowi i odpowiednio zaplanowanym zamówieniom, została zrealizowana z powodzeniem w ustawowym terminie, tj. do końca kwietnia bieżącego roku sprzedano całość zamówionego i zakupionego przez miasto Białystok węgla - informuje Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Surowiec rozdystrybuowany został również m.in. w gminie Piątnica oraz Jedwabne.

Gmina Piątnica w całości sprzedała zakupiony węgla. Nic u nas nie zalega. Nie ukrywam, że rozmawiałem z kilkoma osobami, które miały problem z rozdystrybuowaniem węgla – przekazał wójt gminy Piątnica Artur Wierzbowski.

Wszystko zostało sprzedane. Sugerowaliśmy się bezpośrednimi zamówieniami od mieszkańców. Zostało około trzech tony, które zagospodarowaliśmy na rzecz szkoły – informuje burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski.

Samorządowcy przyznają, że problem z rosnącymi składami węgla był na początku roku.

My podobnie jak część samorządów z południowej części naszego województwa przekazaliśmy to zadanie prywatnemu podmiotowi. Na początku roku, w lutym miałem sygnały, że tego węgla jeszcze trochę zostało. Obecnie nie mam takich sygnałów. Wydaje mi się, że wszyscy, którzy chcieli kupić w preferencyjnych cenach to kupili. Spółka nie informuje nas o żadnych zapasach, czy nadmiarze. Myślę, że ludzie nauczeni zeszłym rokiem podjęli decyzję, aby wcześniej zakupić węgiel - mówi burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.

Gminy sprzedają ostatnie partie węgla

Część podlaskich gmin informuje, że nadal posiada niesprzedany węgiel, jednak podkreślają, że nie są to duże ilości. Przykładowo w Suwałkach pozostało 860 kg węgla.

Zostało nam 860 kg węgla. Także nie jest to jakaś ogromna ilość. Czekamy na decyzję rządu jak możemy ten węgiel zagospodarować - przekazał Kamil Sznel z Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Miasto Zambrów posiada na stanie 85,62 tony węgla przeznaczonego do sprzedaży na preferencyjnych warunkach.

W gminie Czyżew nadal niesprzedane zostało 23 tony. Dlatego też gmina zdecydowała się obniżyć cenę. Obecnie tona netto kosztuje 1400 zł, natomiast brutto 1722 zł. Dostępne są dwie frakcje kostka i groszek. Wyprzedaż prowadzona może być do końca lipca, jednak z uwagi na niewielkie ilości węgla na stanie, sprzedaż może zostać zakończona wcześniej.

Z racji tego, że jest to końcówka, więc obniżyliśmy cenę. Jest naprawdę preferencyjna, dlatego myślę, że mieszkańców zainteresuje. Chcielibyśmy to zakończyć. Każda zainteresowana osoba będzie mogła zakupić po obniżonej cenie dodatkową ilość węgla bez ograniczeń ilościowych, jednak do wyczerpania stanów magazynowych - poinformowała burmistrz Czyżewa Anna Bogucka.

Samorządowcy czekają na informację jak zagospodarować niesprzedany węgiel.

Zobacz też:Krasne. Estakada przed Supraślem robi wrażenie. Przeprawa wśród drzew ma ponad 600 metrów długości. Była warta powstania?

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W części samorządów zalega węgiel sprzedawany na preferencyjnych warunkach. W woj. podlaskim samorządy sprzedają ostatnie partie - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny