Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Andrzej Strumiłło - Koń. Konie arabskie bez tajemnic

Jerzy Doroszkiewicz
Andrzej Strumiłło studiował malarstwo, początkowo w PWSSP w Łodzi (1945-1947), następnie w ASP w Krakowie (1947-1950). Pracował jako pedagog w obu tych uczelniach: w Łodzi w latach 1950-1953, w Krakowie w latach 1950-1952 i jako profesor na Wydziale Malarstwa w 1977-1980. Wykładał też w Filii KUL-ATK w Suwałkach (1988) i na Wszechnicy Mazurskiej w Olecku (1997-2000). W latach 1977-1991 był współorganizatorem i komisarzem Spotkań Wigierskich "Kultura i środowisko", jednej z pierwszych inicjatyw ekologiczno-artystycznych w Polsce. W 1982-1984 kierował Pracownią Projektowania Graficznego ONZ w Nowym Jorku. Tym jednak, co decydująco wpłynęło na jego osobowość artystyczną, były podejmowane od 1954 liczne podróże na Bliski i Daleki Wschód oraz do azjatyckiej części ZSRR. Wrażenia i obserwacje z tych wypraw, przywożone z nich przedmioty i dzieła sztuki, osiągnięte z latami znawstwo tych rejonów, ludów i kultur silnie uwidoczniło się nie tylko w twórczości artystycznej Strumiłły, ale i w jego działalności społecznej. Od 1978 zasiadał w Radzie Naukowej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, ofiarował wiele eksponatów do jego zbiorów. Pełnił też wiele innych funkcji w gremiach państwowych, ministerialnych, związkowych itd. Za swą twórczość zdobywał liczne wyróżnienia, poczynając od I nagrody na II Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki, Warszawa 1951. Jest twórcą wszechstronnym, uprawia malarstwo, grafikę warsztatową i użytkową (grafika książkowa, ilustracja, plakat), rysunek, fotografię artystyczną i reportażową, wystawiennictwo, scenografię teatralną oraz publicystykę i poezję.
Andrzej Strumiłło studiował malarstwo, początkowo w PWSSP w Łodzi (1945-1947), następnie w ASP w Krakowie (1947-1950). Pracował jako pedagog w obu tych uczelniach: w Łodzi w latach 1950-1953, w Krakowie w latach 1950-1952 i jako profesor na Wydziale Malarstwa w 1977-1980. Wykładał też w Filii KUL-ATK w Suwałkach (1988) i na Wszechnicy Mazurskiej w Olecku (1997-2000). W latach 1977-1991 był współorganizatorem i komisarzem Spotkań Wigierskich "Kultura i środowisko", jednej z pierwszych inicjatyw ekologiczno-artystycznych w Polsce. W 1982-1984 kierował Pracownią Projektowania Graficznego ONZ w Nowym Jorku. Tym jednak, co decydująco wpłynęło na jego osobowość artystyczną, były podejmowane od 1954 liczne podróże na Bliski i Daleki Wschód oraz do azjatyckiej części ZSRR. Wrażenia i obserwacje z tych wypraw, przywożone z nich przedmioty i dzieła sztuki, osiągnięte z latami znawstwo tych rejonów, ludów i kultur silnie uwidoczniło się nie tylko w twórczości artystycznej Strumiłły, ale i w jego działalności społecznej. Od 1978 zasiadał w Radzie Naukowej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, ofiarował wiele eksponatów do jego zbiorów. Pełnił też wiele innych funkcji w gremiach państwowych, ministerialnych, związkowych itd. Za swą twórczość zdobywał liczne wyróżnienia, poczynając od I nagrody na II Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki, Warszawa 1951. Jest twórcą wszechstronnym, uprawia malarstwo, grafikę warsztatową i użytkową (grafika książkowa, ilustracja, plakat), rysunek, fotografię artystyczną i reportażową, wystawiennictwo, scenografię teatralną oraz publicystykę i poezję. Fundacja Sąsiedzi
Prof. Andrzej Strumiłło jest wielkim znawcą, hodowcą i miłośnikiem koni. Uwielbia też dbać o stronę edytorską książek. Dlatego album „Koń” to gratka i dla koniarzy i dla kolekcjonerów.

Złocona okładka, barwione na złoto grzbiety mówią, że to księga wyjątkowa i unikatowa.

Przepiękna księga obejmuje swoją treścią całokształt hodowli konia w procesie historycznym i w hodowli współczesnej. Mówi między innymi o dawnych i współczesnych stadninach, które przyniosły Polsce tak wielki rozgłos w świecie. Są tu m.in. Janów, Michałów, Białka.

Poza bogactwem ilustracji prof. Andrzej Strumiłło umieścił w albumie opowieści osób, które przez wiele lat tymi stadninami zarządzały, które przez wiele lat zajmowały się pisaniem o życiu i rozwoju konia w Polsce. To ważne dzieło w twórczości prof. Andrzeja Strumiłły.

Chociaż album trafił już do rąk pierwszych czytelników, między innymi na zjeździe hodowców koni arabskich w Janowie, to właśnie podczas 7. Międzynarodowych Targów Książki będzie miała miejsce jego oficjalna premiera.

Prof. Andrzej Strumiłło uraczy czytelników swoimi gawędami w sobotę, 21 kwietnia, o godz. 13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny