MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga Białystok! Woda w niektórych blokach nie nadaje się do picia. Bakterie grupy coli w instalacji firmy Fadom-Bud

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Uwaga Białystok! Woda nie nadaje się do picia. Bakterie grupy coli w wodociągu
Uwaga Białystok! Woda nie nadaje się do picia. Bakterie grupy coli w wodociągu pixabay.com
Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku przekazał komunikat dotyczący braku przydatności do spożycia wody z wodociągu Fadom-Bud, gmina Białystok, powiat białostocki. Wodociąg zaopatruje w wodę ok. 170 osób – mieszkańców bloków przy Al. Jana Pawła II 79, 79/1, 79/2,79C w Białymstoku. Firma Fadom-Bud poinformowała o ponadnormatywnej liczbie bakterii grupy coli w próbkach wody z wodociągu. Ostrzeżenie nie dotyczy Wodociągów Białostockich.

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje o braku przydatności do spożycia przez ludzi wody z wodociągu Fadom-Bud, gmina Białystok, powiat białostocki.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku stwierdził, iż woda z wyżej wymienionego wodociągu nie spełnia wymagań mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. poz. 2294).

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku w dniu 19.07.2023 r. wydał decyzję administracyjną stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia przez ludzi. Jednocześnie zobowiązał administratora wodociągu m.in. do:

  • unieruchomienia przedmiotowego wodociągu w zakresie nie wyłączającym możliwości przeprowadzenie skutecznej dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej oraz możliwości korzystania z wody do prac porządkowych (np. mycia podług, spłukiwania toalet),
  • podjęcia działań naprawczych mających na celu doprowadzenie jakości wody do obowiązujących wymagań,
  • przedstawienia na piśmie Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Białymstoku planu działań naprawczych wraz z terminem ich realizacji,
  • przekazania odbiorcom wody informacji o niewłaściwej jakości wody oraz o czynnościach, które mogą zostać podjęte w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed szkodliwymi skutkami wynikającymi z zanieczyszczenia, w tym poprzez umieszczenie informacji o jakości wody na stronie internetowej Fabud-Bud Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 79 w Białymstoku. Sposób upowszechnienia komunikatu powinien umożliwić bezzwłoczne zapoznanie się z nim konsumentów z obszaru, dla którego wydano komunikat,
  • zapewnienia odbiorcom wody z ww. wodociągu zastępczego źródła wody o jakości odpowiadającej obowiązującym wymaganiom,
  • przedłożenia do wglądu Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Białymstoku wyników bakteriologicznego badania wody z ww. wodociągu potwierdzającego jej właściwą jakość w zakresie grupy B w następującym punkcie: - stacji uzdatniania wody wodociągu Fadom-Bud, Al. Jana Pawła II 79 w Białymstoku.

Wodociąg zaopatruje w wodę ok. 170 osób – mieszkańców bloków przy Al. Jana Pawła II 79, 79/1, 79/2,79C w Białymstoku. Produkcja wody wynosi 31,8 m³ na dobę.

Również firma nf zamieściła na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie jakości wody.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny