Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa żłobkowa. Radni ją poprawią

Aneta Boruch
Dzieci ze żłobka przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
Dzieci ze żłobka przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku Archiwum
Po zastrzeżeniach wojewody zmieniane będą zapisy dotyczące opieki nad dziećmi w żłobkach. Trzeba też uchwalić Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych do 2020 roku.

Dziś radni uchwalą dość ważne zapisy, związane z pobytem dziecka w miejskim żłobku. Bo wojewoda zakwestionował niektóre wcześniej przyjęte rozwiązania. Dlatego trzeba je zmienić.

Najważniejsza sprawa - teraz do miejskich żłobków w Białymstoku będą mogły chodzić tylko dzieci pracujących lub uczących się mieszkańców naszego miasta. Wcześniej mogły to być również maluchy z miejscowości ościennych, przy czym ich rodzice musieli ponosić pełną odpłatność.

Istotna zmiana zajdzie też w zasadach zwrotu pieniędzy za nieobecność malucha w placówce. Do tej pory zwracana była tylko stawka żywieniowa, powyżej trzeciego dnia nieobecności dziecka. Teraz oprócz opłaty za wyżywienie odliczana też będzie opłata stała (od stycznia miesięcznie wyniesie ona 200 zł). i to za każdy dzień nieobecności dziecka.

Takie zmiany wymagają przyjęcia osobno statutów pięciu żłobków w mieście. I to właśnie zrobią dziś radni, żeby nowe rozwiązania mogły zacząć obowiązywać w nowym roku.
Innym dokumentem, o istotnym znaczeniu dla miasta, którym zajmą się dziś radni, będzie Miejska Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2012-2020. Będą opierały się na nim różne programy wsparcia, adresowane do mieszkańców. Zarówno te realizowane przez ośrodki miejskie typu MOPR, jak i te, które realizują organizacje pozarządowe.

Te ostatnie miały zastrzeżenia co do samego trybu opracowywania i przyjmowania tej strategii.

Przedstawiciele środowiska w specjalnym piśmie stwierdzili, że zbyt krótki był termin konsultacji dokumentu. Wyłapały też w nim pewne potknięcia. Np. brak pojęć: ekonomia społeczna czy partycypacja społeczna, a także literówki i brak wyjaśnienia niektórych terminów, takich jak np. intermentoring.

- Otrzymaliśmy te uwagi i część z nich uwzględniliśmy - mówi Adam Kurluta, szef departamentu spraw społecznych. - Zostaną wniesione w formie autopoprawki. Ale termin nie mógł być przedłużony, bo wynika on z określonych przepisów.

Pierwsza w nowym roku sesja radnych odbędzie się 16 stycznia.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny