MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uśmiechanie się jest zdrowe, ale już śmianie się leczy chore serce. Potwierdzono to w praktyce! Darmowe remedium łagodzi m.in. stany zapalne

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Pozytywne emocje są zdrowe, a ich wyrażanie to sposób na ochronę przed chorobami. Szczególnie działanie mają uśmiech i śmiech. Z ich właściwości leczniczych można korzystać za darmo i zawsze, nawet w trudnych chwilach. Te badania potwierdziły po raz pierwszy, jak śmianie się wpływa na serce i naczynia krwionośne. Zobacz, jakie przynosi korzyści.
Starsza kobieta i mężczyzna są blisko siebie i uśmiechają się
Już samo uśmiechanie się wpływa korzystnie na mózg, który odczytuje grymasy twarzy i reaguje na nie zmianami nastroju. oneinchpunch/123RF

Spis treści

Śmiech to zdrowie. Potwierdzają to wyniki badań

Stare powiedzenie mówiące o tym, że „śmiech to zdrowie”, ma przełożenie we współczesnej nauce. Badanie, które zostało zaprezentowane na spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Amsterdamie, wykazało, że śmiech powoduje rozszerzenie tkanki wewnątrz serca i zwiększa przepływ tlenu w organizmie. U pacjentów z chorobą wieńcową, którzy uczestniczyli w terapii śmiechem, stwierdzono lepsze zdrowie i zmniejszenie stanu zapalnego.

– Nasze badanie wykazało, że terapia śmiechem zwiększyła wydolność funkcjonalną układu sercowo-naczyniowego – powiedział prof. Marco Saffi ze Szpitala Klinicznego Porto Alegre w Brazylii, główny autor badania.

Brazylijscy naukowcy odkryli, że sesje terapii śmiechem mogą powodować rozszerzenie tkanki wewnątrz serca pacjenta, potencjalnie prowadząc do zwiększonego przepływu tlenu przez organizm.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Do tej pory badano różne metody leczenia pacjentów z chorobą wieńcową bez użycia leków, ale – jak stwierdzili naukowcy – korzyści płynące z rehabilitacji za pomocą terapii śmiechem nie zostały w pełni ocenione.

Terapia śmiechem na choroby serca. Wykorzystano… programy komediowe

Naukowcy ze Szpitala Klinicznego Porto Alegre od sierpnia 2016 roku do grudnia 2020 roku przeprowadzili badanie kliniczne, w którym wzięło udział 26 dorosłych osób. Średnia wieku uczestników wynosiła 64 lata. Mierzone były:

  • pobór tlenu i poszerzenie głównej tętnicy, gdy wzrastał przepływ krwi,
  • poziom cząsteczek w organizmach pacjentów, wskazujących na stan zapalny, takich jak interleukina (IL)-6, IL-10, czynnik martwicy nowotworów (TNF)-alfa, cząsteczka adhezji komórek naczyniowych (VCAM) i cząsteczka adhezji międzykomórkowej (ICAM).

W badaniu, które skupia się na pacjentach z chorobą wieńcową, oceniano wpływ terapii śmiechem na:

  • wydolność funkcjonalną,
  • czynność tkanek,
  • markery stanu zapalnego.

Choroba wieńcowa (zwana też chorobą niedokrwienną serca) jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. Charakteryzuje się tym, że tętnice wieńcowe serca mają trudności z dostarczaniem organowi wystarczającej ilości krwi, tlenu i składników odżywczych.

Zobacz także: Masowo umieramy z tego powodu. Odkrycie Polki może to zmienić

Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy:

  1. 13 osób zostało przydzielonych do grupy, która przeszła terapię śmiechem poprzez oglądanie dwóch samodzielnie wybranych telewizyjnych programów komediowych tygodniowo,
  2. 13 osób stanowiło grupę kontrolną i oglądało filmy dokumentalne określone w badaniu jako „neutralne”.

Jak śmiech wpływa na organizm? To może być skuteczna forma rehabilitacji kardiologicznej

Badanie oceniające rehabilitację terapią śmiechem na pacjentach z chorobą wieńcową to pierwsze tego typu badanie kliniczne. Ujawniło ono wzrost szczytowego poboru tlenu przez organizm i poprawę funkcji tkanek, a także markerów stanu zapalnego w organizmie.

Nowe odkrycia naukowców z Brazylii są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które sugerowały, że sesja śmiechu powoduje uwolnienie endorfin, które są hormonami zmniejszającymi stres i stany zapalne oraz pomagają rozluźnić serce i naczynia krwionośne.

Na podstawie nowych wyników, które zostały zaprezentowane na największej na świecie konferencji poświęconej chorobom serca, naukowcy twierdzą, że terapia śmiechem może stanowić „skuteczną formę rehabilitacji kardiologicznej w tej populacji pacjentów”.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uśmiechanie się jest zdrowe, ale już śmianie się leczy chore serce. Potwierdzono to w praktyce! Darmowe remedium łagodzi m.in. stany zapalne - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny