Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urszula Gołubowska-Witek, architekt: Dom do wygrania jest tradycyjny i rozsądny, ale nienudny

Redakcja
Urszula Gołubowska-Witek, architekt pracowni MTM Styl
Urszula Gołubowska-Witek, architekt pracowni MTM Styl
Jako autorzy projektu jesteśmy z wyboru Szafrana bardzo zadowoleni i, szczerze mówiąc, nie jesteśmy nim zaskoczeni. Czytelnicy wybrali bardzo popularny projekt, który łączy w sobie elegancję podmiejskiej rezydencji, rozsądną powierzchnię użytkową i energooszczędną technologię budowy.

Kurier Poranny: Dlaczego wybrany został projekt Szafran?
Urszula Gołubowska-Witek, architekt: O wyborze projektu Szafran zdecydowały SMS-y Czytelników "Kuriera Porannego".

Jakie są zalety projektu Szafran?
- Szafran to dom o klasycznych proporcjach i zwartej bryle, charakterem nawiązujący do tradycyjnego polskiego dworku.
Główną zaletą jest rozsądna powierzchnia użytkowa, bo wynosi 138 mkw. Dom mieści przestronny, trzydziestopięciometrowy salon, kuchnię z jadalnią, wygodną garderobę, odrębną kotłownię, garaż i dodatkową łazienkę na parterze, a na poddaszu trzy sypialnie z łazienką.
Żadne z pomieszczeń nie sprawia wrażenia małego, a powierzchnia całości zażegna wątpliwości osób, które nie chcą ogrzewać zbędnych metrów kwadratowych.
Najciekawsze elementy, przyciągające uwagę skupione zostały w salonie. Łukowy wykusz dużym przeszkleniem otwiera pokój dzienny na taras i ogród. Nad salonem zaprojektowana została antresola. Schody prowadzące na poddasze, umieszczone w rekreacyjnej części domu, pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale dodatkowo wprowadzają rzeźbiarski akcent we wnętrzu.

Co znaczy, że projekt jest energooszczędny?
- Projekt Szafran ma zdwojoną ilość izolacji termicznych każdej z przegród zewnętrznych. Daje to gwarancję, że nakłady finansowe, większe niż w przypadku realizacji standardowego projektu, zwrócą się z nawiązką w trakcie użytkowania domu.

W jakiej technologii jest zaprojektowany dom?
- Szafran zaprojektowany jest w technologii murowanej. Ściany z pustaka ceramicznego ocieplone są styropianem. Dach kryty dachówką ceramiczną. Stropy żelbetowe wylewane. Ściany fundamentowe murowane z bloczków betonowych. Ławy fundamentowe żelbetowe wylewane. Jest to technologia sprawdzona i ceniona przez inwestorów i wykonawców.

Jaki rodzaj ogrzewania jest zaprojektowany w domu? Czy jest tam piwnica, kotłownia?
- Projekt zakłada tradycyjne centralne ogrzewanie wodne z indywidualnego ekologicznego źródła ciepła. Kotłownia zlokalizowana jest na parterze za garażem. Jest wystarczająco duża, żeby pomieścić kocioł olejowy i 1000-litrowy zbiornik na olej. Na tym etapie trwają jeszcze rozmowy, w wyniku których zapadnie ostateczna decyzja dotycząca sposobu ogrzewania, ponieważ gabaryty działki pozwalają również na umieszczenie zbiornika na gaz i zastosowanie ogrzewania gazowego. Działka, na której powstaje dom nie ma możliwości podłączenia do gazociągu, natomiast ma inną zaletę. Jest wystarczająco duża, aby zaprojektować wygodną dużą kotłownię bez konieczności podpiwniczenia budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny