Uniwersytet w Białymstoku otrzymał prestiżową nagrodę. Podlaska uczelnia dominuje w naukach ścisłych i przyrodniczych

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Łukasz Nowicki/UwB, Anita Kot/Perspektywy
Uniwersytet w Białymstoku znalazł się w gronie sześciu szkół wyższych w Polsce, które zostały uhonorowane nagrodą ELSEVIER Research Impact Leaders Award 2020. Przyznawana jest ona uczelniom, które wnoszą największy wkład w postrzegalność polskiej nauki na świecie. UwB zwyciężył w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych.

Research Impact Leaders Award, to nagroda przyznana od 2016 roku. Jest ona częścią światowej inicjatywy Elsevier, mającej na celu wspomaganie badań oraz rozwoju nauki w wielu dyscyplinach. Nagrody są wyrazem uznania dla wybitnych instytucji badawczych, które mają największy wpływ na badania naukowe i przyczyniają się do lepszej rozpoznawalności polskiej nauki na świecie.

Przy wyłanianiu zwycięzców brane są pod uwagę m.in. wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie.

Wyróżnienia przyznawane są w sześciu kategoriach: w obszarze nauk rolniczych i przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, humanistycznych, nauk o zdrowiu i medycznych, społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

I to właśnie w tej ostatniej kategorii, nagrodę otrzymał Uniwersytet w Białymstoku. Podlaska uczelnia wyprzedziła nominowany tu również Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Zielonogórski.

- To ogromne wyróżnienie dla Uniwersytetu w Białymstoku. Byłam zaszczycona, mogąc odebrać tę prestiżową nagrodę. Otrzymaliśmy ją po raz pierwszy. Liczę na to, że będzie ona impulsem dla naszych naukowców także z innych obszarów badawczych i w przyszłości ich praca również zostanie uhonorowana - mówi prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB, która reprezentowała największą podlaską uczelnię na gali wręczenia nagród ELSEVIER Research Impact Leaders Awards.

Autorzy rankingu swoją decyzję argumentują tym, że największa podlaska uczelnia zanotowała wzrost liczby publikacji o 30 proc. i wzrost liczby autorów o 28 proc. To pierwsze kwestie mówiące o wzmacnianiu pozycji Uniwersytetu w Białymstoku na mapie Polski. Dodatkowo publikacje naukowców UwB były cytowane lepiej aniżeli podobne, autorstwa pracowników innych polskich uczelni. Co ważne, ponad 20 proc. prac zostało opublikowanych w najbardziej wpływowych czasopismach. Wśród najczęściej wybieranych tytułów są: Physical Review D, Astrophysical Journal, Astrophysical Journal Letters.

Ponad 45 proc. prac naukowych powstało przy współpracy z autorami z zagranicy.

Najwięcej prac cytowanych dotyczy tematu astronomii. Jest też wiele cytowań dokumentów z chemii i biologii.

- Warto przypomnieć, że w ostatnich latach Uniwersytet w Białymstoku jest bardzo dobrze postrzegany w międzynarodowych rankingach. Otrzymujemy nagrody i wyróżnienia o wymiarze światowym, jak Research Impact Leaders Awards. To powód do dumy i zachęta do dalszego rozwoju naukowego – dodaje prof. Izabela Święcicka.

Gala wręczenia nagród Research Impact Leader Awards 2020 odbyła się 15 lipca w Warszawie, podczas konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”, organizowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” przy współudziale Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

W pozostałych kategoriach nagrody przypadły: Uniwersytetowi Rzeszowskiemu (nauki rolnicze), Politechnice Lubelskiej (nauki inżynieryjne i techniczne), Uniwersytetowi Humanistycznospołecznemu SWPSW (nauki humanistyczne), Uniwersytetowi Jagiellońskiemu (nauki medyczne i o zdrowiu) i Politechnice Częstochowskiej (nauki społeczne).

Zobacz też:

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie