Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UM Białystok i Enea Ciepło Sp. z o.o. nagrodzone "Ekolaurami". W przyszłym roku powstaną kolejne zielone przystanki i nowy park

Paweł Żukowski
Zielony przystanek przy ul. Pałacowej
Zielony przystanek przy ul. Pałacowej fot. Martyna Kowalik-Strapczuk, UM Białystok
Polska Izba Ekologii po raz 19 przyznała “Ekolaury” - nagrody za działania związane z ochroną środowiska. Wyróżnione zostały UM Białystok i Enea Ciepło Sp. z o.o. w Białymstoku. W przyszłym roku miasto nadal ma rozwijać inicjatywy proekologiczne i przygotowało do realizacji kolejne projekty.

Nagrodzono miejskie inicjatywy i nowoczeny piec

Konkurs EKOLAURY od 2002 r. organizuje Polska Izba Ekologii. Plebiscyt ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów. W 8 kategoriach konkursowych przyznano 11 „Ekolaurów” i 16 wyróżnień. Białystok otrzymał nagrodę w kategorii „Ekoprodukt, zielone technologie” za „Zielone przystanki na terenie Miasta Białegostoku”. Stolica Podlasia pochwalić się może także dwoma wyróżnieniami – w kategorii „Edukacja ekologiczna” za „Miejski sad edukacyjny” oraz w kategorii „Ochrona przyrody i zwiększanie bioróżnorodności” za „Kwietne łąki”. Narodzona zastała także inicjatywa Enea Cieplo sp. z o.o. polegająca na modernizacji istniejącego kotła węglowego w nowoczesny piec do opalania gazem ziemnym. Dzięki rozwiązaniu z kominów Ciepłowni Zachód w Białymsotku, do atmosfery dostaje się znacznie mniej szkodliwych związków.

Lepszy mikroklimat, więcej tlenu, czystsze powietrze

W przyszłym roku Urząd Miejski zaplanował realizację kolejnych inicjatyw mających promować wśród mieszkańców proekologiczne postawy. Kontynuowany będzie projekt “Zielone przystanki w Białymstoku”. Wiaty w przestrzeni miejskiej (dwie na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz trzecia przy ul. Pałacowej) wyglądają estetycznie, tworzą lepszy mikroklimat i obniżają temperaturę w swoim pobliżu nawet o 10 st. c. W przyszłym roku oczekiwanie na przyjazd autobusu będzie przyjemniejsze w kolejnych ośmiu tego typu obiektach.

Rozwijany też będzie projekt „Miejski sad edukacyjny” (inwestycja zlokalizowana jest w Parku Antoniuk przy ul. Wierzbowej). To ogólnodostępne, wyciszone miejsce przeznaczonego do rekreacji i wypoczynku. W 2021 roku planowane są akcje edukacyjne, w ramach których mieszkańcy otrzymają sadzonki dawnych odmian krzewów i drzew owocowych.

O blisko hektar powiększy się obszar "Białostockich łąk kwietnych”. Miasto planuje założenie tego typu ogrodów przy 40 białostockich placówkach oświatowych, a także na osiedlach mieszkaniowych z zabudową wielorodzinną. W chwili obecjnej powierzchnia łąk to ok. 7 ha.

Winne ekrany dźwiękoszczelne i nowy park

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny