Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień z Filologią na Uniwersytecie w Białymstoku. Udział w wykładach może wziąć każdy

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Norwid, Sękowski, „Ballady i romanse”, bohaterki Słowackiego, podlaska kuchnia w XIX wieku, czy zabawy z polsko-rosyjskimi homonimami – m.in. takie wykłady online przygotowali dla uczniów i wszystkich zainteresowanych filolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku w ramach akcji Tydzień z Filologią UwB. Jej pierwsza odsłona rozpocznie się 28 lutego, druga – 28 marca. Chętni mogą się już zgłaszać.

Akcja Tydzień z Filologią UwB kierowana jest przede wszystkim do młodzieży ze szkół średnich oraz nauczycieli, którzy chcieliby utrwalić i poszerzyć wiedzę nie tylko na tematy, przewidziane w programie nauczania, ale też poznać szerszy kontekst różnych zjawisk oraz procesów literackich, kulturowych i językowych.

- Do udziału w akcji zapraszamy również wszystkie osoby zainteresowane - nie tylko ze szkół - mówi dr hab. Monika Bednarczuk, jedna z organizatorek.

Tegoroczna akcja będzie miała dwie odsłony. Pierwsza rozpocznie się 28 lutego i potrwa do 4 marca. Druga odbędzie się w dniach 28 marca – 1 kwietnia. Podczas wykładów, które będą prowadzone online, przedstawiciele polonistyki, rusycystyki, romanistyki i amerykanistyki przybliżą młodzieży zagadnienia związane z nowoczesnymi badaniami z zakresu językoznawstwa, literatury i kultury. Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie coś dla siebie.

- Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, dlatego pierwsza odsłona akcji poświęcona jest różnym aspektom właśnie tej epoki. Pod nieco żartobliwym hasłem "Ofensywa romantyzmu" wychodzimy jednak poza kulturę polską. Obok wystąpień na temat Cypriana K. Norwida, "Ballad i romansów" oraz mitów Syberii, prelekcje obejmują takie postaci, jak Józef Julian Sękowski (znany bardziej jako rosyjski pisarz i publicysta Osip Senkowski) oraz Herman Melville (który był dwa lata starszy od Norwida) – wymienia dr hab. Monika Bednarczuk.

Hasło drugiej odsłony Tygodnia z Filologią UwB to "Kobiety w ofensywie". Będą to prelekcje poświęcone podlaskiej kuchni w XIX wieku (na podstawie słownika Zygmunta Glogera), bohaterkom Słowackiego, listom przyjaciółek z przełomu XIX i XX wieku, kobietom w literaturze Afryki Zachodniej...

- Ważnym elementem naszych spotkań są również praktyczne porady w zakresie języków obcych, których w tym roku udzielają dwie doświadczone rusycystki – dopowiada współorganizatorka akcji.

Zapisy na wykłady już trwają. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową. Zainteresowani mogą zgłaszać się indywidualnie lub grupowo (całe klasy). Wykłady prowadzone będą z reguły za pośrednictwem aplikacji MS Teams.

Szczegółowy program i zasady zgłaszania się na wykłady można znaleźć na stronie:
https://filologia.uwb.edu.pl/index.php/2022/02/16/tydzien-z-fillogia-uwb/

Tydzień z Filologią UwB w formule online organizowany jest już po raz drugi.

- W ubiegłym roku, który był szczególny z powodu długotrwałych obostrzeń pandemicznych, na prośbę nauczycielek i nauczycieli poszerzyliśmy naszą ofertę. Pierwotnie planowana liczba 16 prelekcji urosła do 24. Kilka wykładów zostało przygotowanych dodatkowo, kilka było powtarzanych w innych terminach, aby w ten sposób wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu. Wedle naszych obliczeń w ubiegłorocznym "Tygodniu z Filologią UwB" uczestniczyło ponad 1100 osób, przy czym, oczywiście część słuchaczy zapisała się na kilka prelekcji, a niektóre klasy np. tylko na jedną – mówi dr hab. Monika Bednarczuk.

W planach Wydziału Filologicznego, o ile pozwoli na to sytuacja pandemiczna, jest też spotkanie „na żywo”, czyli Dzień Drzwi Otwartych, który ma odbyć się 7 kwietnia. Przewidziane są rozmowy, spotkania, prelekcje.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny