Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce tworzą prawdziwe smakołyki (zdjęcia)

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Podlaskie „bądki” i wędzona kiełbasa to niejedyne smakołyki wykonywane przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce. Receptury i tajniki przygotowania tradycyjnych potraw zdobywają na warsztatach prowadzonych w „Gacówce”, budynku zmodernizowanym i wyposażonym dzięki funduszom europejskim.

,,Manufaktura jadła tradycyjnego” i „Akademia smaków” to prowadzone przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce warsztaty które pozwalają dostrzec, jakie pyszności można przygotować z surowców pozyskanych z własnych gospodarstw rolnych. Prowadzone są w "Gacówce" (specjalnie przystosowanym do tego budynku) pod okiem Mirosławy Barwińskiej oraz Katarzyny Panas-Tenderenda, nauczycielek gastronomii.

– Z tego miejsca korzystają uczniowie z różnych kierunków kształcenia, również technikum rolniczego. Mogą zobaczyć na warsztatach, co można zrobić z produktów, które mają w domu. Ich to po prostu bardzo ciekawi. I tak np. w przypadku serów, wystarczy kilka produktów, aby taki swój własny ser przygotować – mówi Katarzyna Panas-Tenderenda.

Młodzi kucharze poznają tu chociażby tajniki przygotowywania tradycyjnie wędzonej kiełbasy. Umożliwia im to specjalna wewnętrzna wędzarnia zamontowania w budynku. Wytwarzają również sami sery – w roku ubiegłym „Gacówkę” odwiedził profesjonalny serowar, który prowadził warsztaty w tym zakresie. Przygotowują też m.in. drożdżowe bułki zwane podlaskimi „bądkami”.

W budynku mieści się duży ceglany piec, który jest niezbędny do tradycyjnych wypieków. Uczestnicy warsztatów robią też swoje przetwory.

– Stawiamy na kuchnię regionalną, dlatego skupiamy się na przetwarzaniu surowców czy artykułów spożywczych metodami tradycyjnymi. Musimy kultywować tę tradycję, zwłaszcza przepisy kulinarne – podkreślała Elżbieta Owerczuk, dyrektor placówki.

Na warsztatach w „Gacówkce” pojawiają się nie tylko uczniowie z pobliskiej szkoły, ale również lokalna społeczność.

– Przychodzą do nas bardzo chętnie rodzice uczniów, chcą również poznać receptury wytwarzanych produktów. W planach mamy także organizację warsztatów dla klas ze szkół podstawowych – wymieniała Mirosława Barwińska.

Budowa budynku wraz z wyposażeniem, kosztowała 1,4 mln zł, dotacja z funduszy europejskich pokryła blisko 1,2 mln zł.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny