Uniwersytet w Białymstoku organizuje Tydzień z Filologią. Na młodzież czekają interesujące wykłady

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
UwB
Już po raz trzeci dziekan i wykładowcy Wydziału Filologicznego UwB zapraszają uczniów oraz nauczycieli na cykl prelekcji online "Tydzień z Filologią UwB”. Organizatorzy czekają na zgłoszenia.

„Tydzień z Filologią UwB” to w sumie 12 spotkań, podczas których przedstawiciele polonistyki, rusycystyki, romanistyki, kanadystyki i amerykanistyki przybliżą młodzieży problematykę związaną z nowoczesnymi badaniami z zakresu literatury i kultury.

- W tym roku szczególny nacisk kładziemy z jednej strony na kanoniczne utwory literatury polskiej i światowej, a z drugiej – na teksty dotyczące przemocy, tożsamości i współczesnych przekształceń tradycji. Nie zabraknie jednak i innych zagadnień, jak kultura francuska (i kuchnia) XVIII wieku. Chcemy bowiem rozmawiać zarówno o lekturach, jak i o ważnych utworach czy zjawiskach nieujętych w programach nauczania szkół średnich, tak, aby stworzyć młodym ludziom okazję do powtórzenia materiału (przed egzaminem maturalnym) oraz do poszerzenia swoich literacko-kulturowych horyzontów. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dr hab. Monika Bednarczuk, jedna z organizatorek „Tygodnia z Filologią UwB”.

Wśród tegorocznych propozycji tematycznych znalazły się m.in. Trauma, fantastyka i plebejskość w poezji najnowszej (Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Anna Adamowicz i Justyna Kulikowska); Miłość, diabeł i literatura. Wokół „Mistrza i Małgorzaty”; „Mała Apokalipsa”; „Noc Listopadowa”; Doświadczenia łagrowe w literaturze XX wieku; „Życie po życiu” powieści realistycznej. Co wspólnego ma powieść XIX wieku ze współczesną literaturą i serialami; O upiorach, wąpierzach i rusałkach, czyli obraz wierzeń słowiańskich u polskich romantyków.

Wszystkie spotkania będą odbywać się online, za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Pierwsza odsłona akcji odbędzie się w dniach 27 lutego – 3 marca 2023 roku, a kolejna od 20 do 24 marca.

- Przyjmujemy zgłoszenia grup młodzieży od nauczycieli i nauczycielek, lecz również od indywidualnych uczniów i uczennic zainteresowanych udziałem w prelekcjach. Gorąco zapraszamy na spotkania z naszym Wydziałem! – dodaje dr hab. Monika Bednarczuk.

Zainteresowani mogą wysyłać zgłoszenia drogą mailową. Wszystkie szczegóły oraz program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Filologicznego UwB.

Zobacz też:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie