Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoja firma ma kłopoty finansowe? Skorzystaj z ulg

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
Twoja firma ma kłopoty finansowe? Może ubiegać się o specjalne ulgi dla firm
Twoja firma ma kłopoty finansowe? Może ubiegać się o specjalne ulgi dla firm
Można płacić mniej. Prowadząc działalność gospodarczą mamy prawo odliczyć w zeznaniu podatkowym wydatki na internet, a w deklaracji – zakup kasy fiskalnej. A jeśli nasza firma wpadnie w kłopoty finansowe, jest szansa, że urząd skarbowy umożliwi odroczenie terminu płatności podatku.

Przedsiębiorca, którego firma ma problemy finansowe i w związku z tym nie jest w stanie zapłacić w terminie podatku, może ubiegać się w urzędzie skarbowym o ułatwienia w spłacie zobowiązań podatkowych. Przysługuje mu m.in.:

- prawo do odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia jego zapłaty na raty, 

- odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami, 

- umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

– Podatnicy mają prawo ubiegać się o udzielenie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub ważnym interesem publicznym – wyjaśnia Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku. – Ulgi mają jednak charakter wyjątkowy. Wnioskodawca ma obowiązek wyczerpującego przedstawienia okoliczności uzasadniających przyznanie ulgi.

Przedsiębiorca chcąc skorzystać z ulgi podatkowej powinien złożyć wniosek we właściwym miejscowo, bądź rzeczowo urzędzie skarbowym.

Osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje także szereg ulg podatkowych – między innymi na dzieci, z tytułu rehabilitacji, darowizny, honorowego krwiodawstwa oraz internetu.

– Z tytułu wychowania dzieci można skorzystać z ulgi w podatku dochodowym, odliczając 92,67 zł miesięcznie za każde uczące się dziecko (na zasadach określonych w ustawie) – wyjaśnia Radosław Hancewicz. – Ulga ta nie dotyczy osób opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych i podatkiem liniowym.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają także możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym 50 proc. wydatków poniesionych na nabycie prawa do nowych technologii. Chodzi o wiedzę techniczną, wyniki badań i prace rozwojowe, które umożliwiają wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i które nie są stosowane na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat.

– Podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej – tłumaczy rzecznik Izby Skarbowej. – Jeżeli przedsiębiorca uzyska dofinansowanie do zakupu prawa do nowych technologii w jakiejkolwiek formie, to kwotę odliczenia pomniejsza o otrzymane dofinansowanie.

Właściciel firmy może dużo zyskać zatrudniając osobę niepełnosprawną. Może wówczas skorzystać między innymi z dofinansowania do składek na ubezpieczenie społeczne tych pracowników i zwrotu 60 proc. wynagrodzenia. W przypadku zatrudnienia nowych pracowników niepełnosprawnych są dofinansowywane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.

Jeśli zatrudniamy osoby po 55 roku życia, przedsiębiorcy nie muszą płacić składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Przedsiębiorca może również starać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Zwolnienie dotyczy budynków stanowiących nowe inwestycje lub w związku z którymi utworzono nowe miejsca pracy.

Natomiast osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulgi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje im możliwość opłacania składek za prowadzenie działalności gospodarczej w zadeklarowanej kwocie, nie niższej niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ulga ta przysługuje przez 24 miesiące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny