Tur Bielsk Podlaski - Cresovia Siemiatycze 0:4. Klęska na starcie ligi

Krzysztof Jankowski
Paweł Bierżyn (pod zieloną futbolówką) zaciekle walczył o górne piłki z napastnikami Cresovii. Do przerwy gospodarze nie potrafili sforsować defensywy Tura. Niestety, po niej wchodzili w nią jak nóż w masło. Ustawienie i zgranie przemeblowanej obrony, to teraz podstawowe zadanie trenera Grzegorz Pieczywka. Krzysztof Jankowski
Ogromny zawód, graniczący z kompromitacją, sprawili swoim kibicom w pierwszym meczu nowego sezonu piłkarze Tura. W traktowanych przez fanów obu drużyn w szczególny sposób derbach południowej części województwa podlaskiego bielszczanie pozwolili się rozbić Cresovii Siemiatycze 0:4 (0:0).

Apetyty przed meczem w Siemiatyczach były w Bielsku spore. Nadzieje na punkty podgrzewały wieści z obozu przeciwnika. Cresovia miała kłopoty. Klub do dziś nie ma prezesa, przegrywał sparingi, nie było obozu przygotowawczego, a nawet brakowało systematycznych treningów. W efekcie wzmocnienia załatwiano w ostatnim tygodniu.

- Udało nam się sprowadzić do ataku Marka Charmuszkę, dziewiętnastolatka ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Brześciu, a do obrony naszego wychowanka Andrzeja Treszczotkę, ogranego w III lidze w Elblągu i Mielniku. Pracujemy nad transferem pomocnika Grzegorza Gołubkiewicza z Górnika Łęczna - mówił Jan Kiszczyński, kierownik piłkarski w siemiatyckim MOSiR-ze.

Największym atutem gospodarzy w sobotnim meczu była ambicja.

- Najważniejszy jest rewanż za wiosenny blamaż w Bielsku, gdy przegraliśmy aż 0:4 - mówił przed meczem kierownik Cresovii Wojciech Łopaciuk.

Plan siemiatyczan powiódł się i tym razem. To oni ośmieszyli Tura.

Jednak pierwsza połowa sobotniego meczu była wyrównana. Co prawda, od początku w Cresovii najgroźniejszy był Kamil Zalewski, ale Tur nie był gospodarzom dłużny. W 16. minucie Mateusz Jakubowski przestrzelił z dystansu po podaniu Rafała Iwaniuka, a 3 minuty później Iwaniuk huknął nad poprzeczką. W 37. minucie Artur Kiszko strzelił z ostrego kąta obok słupka, a po chwili bramkarz wyłapał lekki strzał głową Iwaniuka.

- Był okres, że nie graliśmy źle. Ale za szybko uwierzyliśmy, że wygramy na stojąco. I po przerwie nie istnieliśmy na boisku - mówił trener Tura Grzegorz Pieczywek.

To właśnie wtedy Cresovia w ciągu kwadransa znokautowała Tura. Dwie bramki zdobył dziewiętnastoletni Zalewski, a jego rówieśnik Marek Charmuszko tak naciskał przy dośrodkowaniu w pole karne Wojciecha Marcinkiewicza, że ten skierował piłkę do własnej siatki. Na 4:0 wynik ustalił Sylwester Niewiarowski w 71. minucie po rzucie karnym za faul Kamila Osmulskiego na Zalewskim.

- Straciliśmy gole po własnych błędach - mówił trener Pieczywek.

Pod koniec meczu dwa strzały oddał jeszcze Kiszko, ale na posterunku był Gabriel Kisiel. Nasi piłkarze mieli też pretensje do białostockiego arbitra za niepodyktowanie rzutu karnego w 79. min. Wtedy to w polu karnym Cresovii upadł walczący z obrońcami Mateusz Jakubowski. Sędzia uznał, że "Jakubek" symuluje i ukarał go żółtą kartką. A że wcześniej kapitan Tura był już upomniany, musiał opuścić boisko i bielszczanie grali w dziesięciu.

- Naszym zdaniem Jakubowski był faulowany i należał się nam rzut karny - mówił trener Pieczywek. - To nie uratowałoby nas przed porażką, ale kartka dodatkowo rozbiła grę naszego zespołu.