Tur Bielsk Podlaski - Astoria Bydgoszcz 86:89 (zdjęcia)

Kamil Zakrzewski z Tura (pierwszy z lewej) przy próbie rzutu za trzy punkty
Kamil Zakrzewski z Tura (pierwszy z lewej) przy próbie rzutu za trzy punkty Fot. Anatol Chomicz
Awansu do I ligi nie będzie. Tur Bielsk Podlaski przegrał u siebie 86:89 z Astorią Bydgoszcz i odpadł z rywalizacji w play-off.

Play-off bardzo dużo nam dał, każdemu z osobno i wszystkim jako drużynie. Szkoda, że się nie udało, ale Astoria okazała się lepsza - mówi kapitan Tura Kamil Zakrzewski.

Po przegranej w Bydgoszczy ekipa Andrzeja Sinielnikowa musiała zwyciężyć przed własną publicznością, by sprawa awansu do finału rozstrzygnęła się na parkiecie Astorii. Goście przyjechali do Bielska Podlaskiego z nadzieją zakończenia rywalizacji w dwóch spotkaniach. Szykowały się zatem wielkie emocje.

- I chyba nikt się nie zawiódł. Dawno nie pamiętam, żeby parkiet był tak mokry. Walczyliśmy w parterze, podobnie zresztą jak rywale. Dla nikogo nie było straconych piłek - opowiada Zakrzewski.

Nie przebili się przez obronę

W pierwszej kwarcie nikomu nie udało się zdobyć znaczącej przewagi, bo na zespołowe akcji koszykarzy z Bydgoszczy trzema rzutami za trzy punkty odpowiedział Zakrzewski, a poza nim dobrze na tablicach spisywał się Mirosław Wysocki. Astoria wygrywała po 10 minutach tylko 22:20.

I nagle gra Tura rozsypała się. Gospodarze nie umieli przebić się przez obronę rywali, a ci kończyli kontry i nie mylili się z dystansu. Szybko Astoria wygrywała już 20 oczkami. Na szczęście jeszcze przed przerwą Turowi udało się odrobić część strat.

- W szatni powiedzieliśmy sobie, że przecież to może być nasz ostatni mecz i musimy dać z siebie wszystko. Nie z takich tarapatów już wychodziliśmy i kilkanaście punktów to jeszcze nie jest tragedia. Możemy to odrobić - dodaje Zakrzewski.

A mogła być dogrywka

I Tur ruszył w pościg. Przewaga bydgoskiej ekipy zaczęła topnieć i kilkadziesiąt sekund przed końcem wynosiła już tylko dwa oczka. Tur mógł wyjść na prowadzenie, ale Łukasz Kiluk nie trafił z dystansu.

Astoria odpowiedziała jednym celnym rzutem osobistym i była jeszcze szansa na doprowadzenie do dogrywki. Niestety, akcja została rozegrana nieprecyzyjnie. Kiluk tym razem nie zdecydował się na rzut, a na podanie do Zakrzewskiego. Ten nie opanował piłki i było po wszystkim. Drugoligowy sezon dla Tura skończył się.

WYNIK

Tur Bielsk Podlaski - Astoria Bydgoszcz 86:89 (20:22, 14:26, 27:26, 25:15). Stan rywalizacji: 0:2. Awans: Astoria.

Tur: Krajewski - 24 pkt., Zakrzewski - 23, Bet - 11, Weres - 9, Monach - 8, Wysocki - 8, Poźniak - 2, J. Jóźwiuk - 1, Kiluk - 0, Rudak - 0, Taranta - 0.
KS Piaseczno - SKK Siedlce 63:76. Stan rywalizacji: 0:2. Awans: Siedlce.