Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzcianka. Archeolodzy szukają osady Słowian

Martyna Tochwin [email protected] tel. 85 711 22 87
Prace wykopaliskowe na grodzisku w Trzciance trwały trzy sezony. Odkopano m.in. głazy, które były elementem konstrukcji wału. Archeolodzy liczą, że podobne prace będą mogli też rozpocząć tam, gdzie znajdowała się osada.
Prace wykopaliskowe na grodzisku w Trzciance trwały trzy sezony. Odkopano m.in. głazy, które były elementem konstrukcji wału. Archeolodzy liczą, że podobne prace będą mogli też rozpocząć tam, gdzie znajdowała się osada. Anatol Chomicz
Po pracach wykopaliskowych na grodzisku, czas na odkrycie osady Słowian. Póki co archeolodzy z Muzeum Podlaskiego prowadzą w Trzciance tzw. badania nieinwazyjne.

W osadzie mogło mieszkać nawet do pięćdziesięciu osób. Nie wiadomo jednak, czy byli sami wojownicy, czy też osadę zamieszkiwały całe rodziny.

Pewne jest natomiast jedno: osada znajdowała się w miejscu, gdzie teraz są orne pola. I właśnie dlatego archeolodzy muszą na razie wstrzymać się z pracami.

- Na pola wejdziemy dopiero po zakończeniu prac polowych. Liczymy, że uda nam się to zrobić już po 15 sierpnia - tłumaczy Urszula Stankiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego, kierownik wykopalisk w Trzciance.

Po odkryciu i przebadaniu grodziska, czas na osadę przyzagrodową. Właśnie ruszyły pilotażowe badania nieinwazyjne.

- W ich ramach zostanie wykonana seria fotografii lotniczych standardowych i w podczerwieni, prospekcja geomagnetyczna i elektrooporowa oraz tachimetryczna. Pozwoli nam to precyzyjnie zlokalizować osadnictwo, określić jej wielkość, a w dalszej perspektywie przygotować się do bardzo drogich badań wykopaliskowych - tłumaczy archeolog.
Dotychczasowe prace pozwoliły archeologom na odkrycie w Trzciance wczesnośredniowiecznego grodziska słowiańsko-jaćwieskiego. Trwające przez trzy sezony prace wykopaliskowe na wzgórzu między Kładziewem a Trzcianką, przyniosły zaskakujące efekty. Grodzisko okazało się bardzo bogate w znaleziska.

- To przerosło nasze oczekiwania. Wykopaliśmy około dwustu grotów, srebrną i brązową biżuterię, materiał ceramiczny, a nawet arabskie monety dirhamy - mówi Urszula Stankiewicz.
Badania potwierdziły, że grodzisko w Trzciance zostało zniszczone w wyniku napaści.

Mieszkańców zaatakował wojowniczy lud świetnie posługujący się łukami. Prawdopodobnie z północy.

Badania w Trzciance są realizowane w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny