Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają rozmowy na temat nowej podstawy programowej. Omawiano treści obowiązujące na języku polskim, historii i WOS-ie

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
W dniach 19-21 w MEN odbywają się rozmowy na temat reform w zakresie podstaw programowych
W dniach 19-21 w MEN odbywają się rozmowy na temat reform w zakresie podstaw programowych Ministerstwo Edukacji Narodowej
Zakończyły się ogólnodostępne prekonsultacje dotyczące zmian w podstawie programowej, w ramach których wszyscy chętni mogli przesyłać do ministerstwa swoje opinie. Teraz w dniach 19-21 lutego przedstawiciele MEN spotykają się z ekspertami, by omawiać reformy. Za nami pierwsze spotkanie dotyczące przedmiotów: język polski, historia i WOS.

Spis treści

Język polski, historia i WOS – rozmowy na temat nowych podstaw programowych

Jak przekazał resort edukacji, 19 lutego odbyło się pierwsze z trzech spotkań online w ramach prekonsultacji zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy szkół, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych z obszaru edukacji.

Rozmawiano o treściach nauczanych na lekcjach języka polskiego, historii i WOS-u.

– Problem ze zbyt rozbudowaną podstawą programową zaczął być szczególnie odczuwalny po reformie likwidującej gimnazja. Co do konieczności uszczuplenia podstawy programowej panuje w zasadzie powszechna zgoda – mówiła wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Dodała również, że proponowane nowe podstawy programowe zostały przygotowane przez ekspertów.

– Jako MEN przyjęliśmy możliwie najbardziej otwartą formułę działania. To, nad czym się dziś pochylamy, jest dopiero punktem wyjścia, jesteśmy otwarci na uwagi – zaznaczyła.

Z kolei wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz zwróciła uwagę na to, że zmiany te stanowią realizacją umowy społecznej rządzących ze społeczeństwem.

– Konsultacje są bardzo ważne, to część demokratycznych procedur. Chcemy, żeby wypracowane rozwiązania były naszymi wspólnymi. Naszym celem jest dostosowanie podstawy programowej do wymiaru godzinowego, treści przekazywanych na lekcjach do wieku uczniów, a także zwiększenie autonomii nauczycieli – mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz.

W czasie spotkania eksperci przedstawiali nowe rozwiązania, a także odpowiadali na pytania. Po prekonsultacjach zmiany te mają zostać poddane konsultacjom publicznym i międzyresortowym. Przypomnijmy, że nowa podstawa programowa ma obowiązywać w szkołach od 1 września 2024 roku.

Kolejne spotkania na temat podstawy programowej

W ramach prekonsultacji zaplanowano jeszcze dwa kolejne spotkania. 20 lutego eksperci i osoby związane z edukacją pochylą się nad treściami nauczanymi na matematyce i fizyce, a 21 lutego – omawiana będzie biologia, chemia i geografia.

MEN rozpoczęło prekonsultacje na temat zmian w podstawach programowych

Zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024. Co się zm...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwają rozmowy na temat nowej podstawy programowej. Omawiano treści obowiązujące na języku polskim, historii i WOS-ie - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny