Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa nabór wniosków na dofinansowanie z MON dla szkół na tworzenie Oddziałów Przygotowania Wojskowego

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W I Liceum Ogólnokształcącym CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Białymstoku odbył się pokaz przeszkolenia kadetów uczestniczących w programie Oddziałów Przygotowania Wojskowego
W I Liceum Ogólnokształcącym CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Białymstoku odbył się pokaz przeszkolenia kadetów uczestniczących w programie Oddziałów Przygotowania Wojskowego Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Można uzyskać m.in. dotacje na specjalistyczne wyposażenie i umundurowanie dla młodzieży. Trwa program Ministerstwa Obrony Narodowej na tworzenie Oddziałów Przygotowania Wojskowego (OPW). W woj. podlaskim w 17 placówkach funkcjonują 22 oddziały. W przyszły roku szkolnym w całej Polsce może powstać 200 kolejnych. Termin składania wniosków upływa z końcem marca.

Klasy o profilu wojskowym pod patronatem MON. Korzyść dla uczniów i placówek

- Od dziecka pasjonowało mnie wojsko i służby mundurowe. W przyszłości chciałbym zostać pilotem. Bez dwóch zdań szkoła średnia, którą wybrałem, pomoże mi się przygotować do Lotniczej Akademii Wojskowa w Dęblinie i spełnić moje marzenie - mówi Marcin Rogalski, uczeń mundurowego I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowe im. Polskich Spadochroniarzy w Białymstoku, tzw. Feniksa.

W środę (24.01) odbyło się tu szkolenie kadetów na wirtualnej strzelnicy oraz pokaz elementów samoobrony i postaw strzeleckich.

Do białostockiego "Feniksa" aktualnie uczęszcza 140 uczniów, w tym 75 do klas utworzonych w ramach dwóch Oddziałów Przygotowania Wojskowego (OPW). To z programu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dzięki dofinansowaniu szkoła zakupiła m.in. kurtki, hełmy, maski przeciwgazowe, lornetki, gumowe atrapy noża, repliki pistoletu ASG, makiety karabinka AK, radiotelefon czy nosze i komplet do kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Czytaj też:

- W programie uczestniczymy drugi rok. Wsparcie jest ogromne: począwszy od umundurowania przez pakiet wyposażenia, do wsparcia merytorycznego i szkoleń organizowanych przez wojsko specjalnie dla naszej szkoły przez jednostkę patronacką, czyli - w naszym przypadku - 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy - wymienia dyrektor placówki Mariusz Hołub.

17 podlaskich szkół ma Oddziały Przygotowania Wojskowego

Program MON działa od 2020 r. Za zezwoleniem resortu OPW istnieją obecnie w szkołach średnich w każdym regionie. W 484 klasach uczy się ponad 25 tys. uczniów (dane na koniec 2023 r.). W samym woj. podlaskim w 17 szkołach są 22 oddziały.

Zobacz także:

Jak podaje ppor. Marta Zapolska-Rogaczewska z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku, na terenie administrowanym przez ten WCR (pow. białostocki, moniecki i sokólski) OPW funkcjonują w pięciu placówkach. W Białymstoku, prócz "Feniksa", także w LO Centrum Szkół Mundurowych, a także w zespołach szkół w Łapach, Dąbrowie Białostockiej i Sokółce.

- Absolwenci Oddziałów Przygotowania Wojskowego mogą liczyć na korzyści, takie jak odbycie skróconego szkolenia w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, czy na przykład dodatkowe punkty przy przyjęciach na uczelnie wojskowe - podkreśla ppor. Marta Zapolska-Rogaczewska.

Resort obrony zapowiedział, że w przyszłym roku szkolnym 2024/2025 w kraju może powstać kolejnych 200 oddziałów. Placówki na złożenie wniosków mają czas do 31 marca.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny