Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test Wiedzy Historii o Białymstoku na rocznicę. Zgłoś się! [ZDJĘCIA]

Julita Januszkiewicz
Przez 20 lat mieszkałem poza Białymstokiem. Kilka lat temu wróciłem. Test to odkrywanie miasta - mówi Tomasz Frankowski.
Przez 20 lat mieszkałem poza Białymstokiem. Kilka lat temu wróciłem. Test to odkrywanie miasta - mówi Tomasz Frankowski. Joanna Urbaniec
Już w piątek odbędzie się Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Chętni mogą się jeszcze zgłaszać. Tego dnia będziemy obchodzili 97. rocznicę odzyskania przez miasto niepodległości

Jestem zestresowana. Od dwóch tygodni powinnam solidnie się przygotowywać, ale ciągle brakuje mi czasu. Przy moim łóżku leżą „Przewodnik Historyczny” Andrzeja Lechowskiego i „Historia Białegostoku” profesora Adama Dobrońskiego. Od czasu do czasu do nich zerkam. Czuję się wtedy lepiej - przyznaje Magdalena Gołaszewska, białostocka dziennikarka telewizyjna.

- Mam kilka książek o Białymstoku. Przeglądam je z synem - dodaje Tomasz Frankowski, były piłkarz Jagiellonii Białystok.

Tak znani białostoczanie szykują się do „Testu Wiedzy o Historii Białegostoku”. To wspólna akcja „Kuriera Porannego”, Muzeum Wojska, Białostockiego Ośrodka Kultury oraz Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Jak na razie w historyczne szranki chce stanąć 116 osób. Ale do naszej zabawy może przystąpić nawet 300 osób. Tyle pomieści sala kina Forum, gdzie chętni będą pisać test. Ciągle można się zapisać! Zgłoszenia trwają do 18 lutego. Można to zrobić osobiście w Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7, mailowo: [email protected], lub telefonicznie: 85 741 64 49. Do testu można będzie się zapisać także w kinie Forum, o ile będą jeszcze wolne miejsca.

Wiek nie gra roli. W quizie nie mogą wziąć udział osoby zawodowo zajmujące się historią lokalną. Test rozpocznie się o godz. 17, a rejestracja o godz. 15.30. Chętni będą musieli odpowiedzieć na 30 pytań dotyczących historii, kultury, sztuki i ludzi, którzy tworzyli Białystok. - Pytania są przystępne. Obejmują różne okresy w dziejach miasta - mówi dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego.

Odpowiedzi na niektóre z nich można znaleźć w artykułach o historii miasta. Publikujemy je co tydzień w Magazynie „Kuriera Porannego”. Teksty przygotowuje Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Marek Kietliński. - Są w nich informacje w syntetycznym skrócie. Warto sięgnąć po inne źródła, opracowania, odwiedzić nasze archiwum - zachęca Kietliński.

Po zakończeniu testu uczestnicy obejrzą film z 1927 roku „Mogiła nieznanego żołnierza”. - Są w nim migawki z przedwojennego Białegostoku - mówi Marzena Wilczko z Muzeum Wojska. Na zwycięzców czekają nagrody. Za I miejsce 3 tys. zł, za II miejsce - 2 tys. zł, za III - 1 tys. złotych.

Test odbędzie się 19 lutego. Tego dnia będziemy świętowali 97. rocznicę odzyskania przez Białystok niepodległości. - Nasz konkurs ma uzmysłowić mieszkańcom, w jak ciekawym mieście żyją oraz jak bogatą historią może pochwalić się Białystok na przestrzeni kilkuset lat istnienia. To też najlepszy pomysł do zamanifestowania lokalnego patriotyzmu - przekonuje Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny