Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten pies, to wyzwanie

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
Akity są z natury psami stróżującymi, a co za tym idzie są bardzo nieufne do obcych – mówi Monika Bacia. – Za to w stosunku do bliskich są niezwykle wylewne – przywiązują się do rodziny i potrzebują stałego kontaktu z właścicielem.
Akity są z natury psami stróżującymi, a co za tym idzie są bardzo nieufne do obcych – mówi Monika Bacia. – Za to w stosunku do bliskich są niezwykle wylewne – przywiązują się do rodziny i potrzebują stałego kontaktu z właścicielem. Fot. archiwum hodowcy
Stworzona dla osób opanowanych, cierpliwych i konsekwentnych. Wymaga starannego wychowania, miłości, troski i zainteresowania. Musi jednak znać swoje miejsce w rodzinie, aby nas nie zdominować.

Rasa z historią

Rasa z historią

Akita amerykańska należy do grupy V FCI. Do 2005 roku była Dużym Japońskim Psem, jednakże po protestach Japończyków, którzy uważali, iż rasa nie powstała w Japonii tylko w USA, zmieniono jej nazwę. Rasa powstała w USA, po tym jak wracający z wojny żołnierze amerykańscy przywieźli akity inu do swojego kraju, gdzie stworzyli własną odmianę, która z charakteru i zachowania podobna jest do akity inu, ale jest od niej o wiele masywniejsza, większa i ma kolor szaty bardziej zróżnicowany. n

Moja fascynacja tą rasą zaczęła się kilka lat temu, gdy pracowałam w USA - wspomina Monika Bacia, właścicielka domowej hodowli Suprasland FCI z Supraśla. - Dobrze pamiętam moment, gdy zobaczyłam akitę po raz pierwszy - ten pies mnie zahipnotyzował swoim wyglądem, postawą, dostojnością, zdecydowaniem i opanowaniem.

Akita amerykańska to duży, czujny, mocny pies, o harmonijnej budowie ciała i ciężkim kośćcu.
- To rasa, która charakteryzuje się bardzo silnym charakterem - mówi Monika Bacia. - Akity są z natury dominantami, wymagają więc doświadczonego opiekuna. Nie są to psy dla ludzi niekonsekwentnych, niezdecydowanych, uległych, słabych fizycznie i psychicznie.

Wychowanie akity wymaga miłości, cierpliwości, opanowania i konsekwencji. Już pierwszego dnia, gdy pies pojawi się w naszym domu, musi poznać swoje miejsce w hierarchii.

- Raz podana komenda musi być przez psa wykonana, ale niestety trzeba się przyzwyczaić do tego, że w przypadku akity minie chwila od wydania komendy do jej realizacji - mówi hodowczyni. - Akita musi bowiem rozważyć, czy mówiono do niej na serio. I w tym momencie, jeśli się nie wyegzekwuje od psa posłuszeństwa, właściciel straci jego poważanie, czasem bezpowrotnie.
Akity są niesamowicie inteligentne, szybko się uczą, ale i szybko się nudzą. Dlatego nie nadają się do szkoleń zbiorowych.

- Owczarek niemiecki będzie wykonywać np. aportowanie 30 razy, a akita zrobi to trzy razy i będzie uważała, że już to umie i nie musi więcej tego pokazywać - wyjaśnia pani Monika. - Dlatego najlepiej psa tej rasy szkolić samemu, jeśli ma się o tym pojęcie, lub indywidualnie z treserem.
Nie są to psy hałaśliwe - szczekają tylko wtedy, gdy mają ku temu jakiś powód.
- Z natury są psami stróżującymi, a co za tym idzie są nieufne do obcych - mówi Monika Bacia. - Za to w stosunku do bliskich są bardzo wylewne - przywiązują się do rodziny i potrzebują stałego kontaktu z właścicielem. Moje akity towarzyszą mi w mojej pracy i we wszystkich zajęciach domowych i przydomowych - cięciu drzewa czy w malowaniu pomieszczeń. Są częścią naszej rodziny.
Akita nigdy nie powinna być nerwowa, nieśmiała lub agresywna w stosunku do ludzi. W stosunku do innych psów jest dominantem i w większości przypadków będzie to okazywać. Często akity są prowokatorami i prowodyrami psich bójek.

Akity wychowane z dziećmi są delikatne, opiekuńcze, uwielbiają się z nimi bawić, ale dzieci nie powinny traktować tych psów jak zabawek.

- Nigdy nie należy zostawiać dzieci z akitą bez dozoru dorosłego człowieka - ostrzega hodowczyni. - Akity często chowane z tak zwanymi swoimi dziećmi nie akceptują niestety cudzych dzieci.
To psy, które muszą się wybiegać, dlatego nie nadają się do mieszkania w bloku - dobrze, gdy mieszkają na terenie dużej posesji. Poza tym, akity w okresie linienia gubią tony sierści. Mają podwójną szatę (włos okrywowy i podszerstek), którą trzeba regularnie wyczesywać, aby włosy nie zbijały się w zlepki.

- Najlepiej w okresie silnego linienia jest powierzyć psa w ręce groomera, ponieważ profesjonalna kąpiel z czesaniem i ciśnieniowym suszeniem przyspieszy cały proces gubienia sierści i w naszym domu będzie tego mniej - radzi Monika Bacia.

Szczenięta potrzebują jak najwcześniejszej socjalizacji i stałego kontaktu z człowiekiem. W ich wychowaniu nie można stosować przemocy i agresji.

- Aby małe akity rosły prawidłowo, potrzebują dobrej jakościowo karmy, bogatej w proteiny z dodanymi witaminami, minerałami, wapnem i z wyższą zawartością tłuszczu - mówi pani Monika. - W ich diecie dobrze sprawdzą się wysokiej jakości suche karmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny