Teatr Wierszalin online. Spektakl Dziady i spotkanie przez internet z uczniami. Szansa na zrozumienie Mickiewicza (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Teatr Wierszalin online. Spektakl Dziady i spotkanie przez internet z uczniami. Szansa na zrozumienie Mickiewicza
Teatr Wierszalin online. Spektakl Dziady i spotkanie przez internet z uczniami. Szansa na zrozumienie Mickiewicza Wojciech Wojtkielewicz
Teatr Wierszalin online, czyli najpierw spektakl "Dziady", a potem spotkanie z uczniami już zupełnie na żywo, tyle, ze za pośrednictwem internetu. Tak będzie od piątku wyglądał "objazd mickiewiczowski" w dobie pandemii koronawirusa. To najnowszy pomysł ekipy Piotra Tomaszuka na edukację, nie tylko teatralną, młodzieży z całej Polski

- Po obejrzeniu udostępnionych przez nas archiwalnych „Dziadów” uczniowie będą się mogli spotkać z nami, w siedzibie naszego teatru online – zapowiada Piotr Tomaszuk, szef Teatru Wierszalin. - Oczywiście rozrzedzoną, w maseczkach, ale w dekoracjach, które opowiada kamera.

W przestrzeni teatralnej powstaje mini studio telewizyjne.

- W piątek (24 kwietnia 2020 roku) szykujemy normalną premierę działalności online Teatru Wierszalin – zapowiada Tomaszuk.

W sytuacji pandemii koronawirusa to pomysł na kontynuację działalności teatralnej. Jeździmy wirtualnie – widzimy się realnie to zasada działania „Objazdu mickiewiczowskiego w sieci.”

- Przenosimy w rzeczywistość wirtualną nasze tradycyjne spotkania z uzdolnioną humanistycznie młodzieżą i jej ambitnymi nauczycielami. Formuła - „wy pytacie, my mówimy” być może zdominuje nasze projekty edukacyjne Wierszalina – zastanawia się dyrektor teatru. - Zainteresowanie jest bardzo duże, mamy już ponad 50 klas, które ustawiają się w kolejce, a nasi partnerzy lokalni - Domy Kultury zsieciowane ze szkołami - podpinają pod nasz projekt następne grupy.

- Chcemy wypróbować taki sposób budowania kontaktu z widownią – tłumaczy Tomaszuk. - Przy okazji będziemy uczestniczyć z „Dziadami” w tym, czego zawsze były ważną częścią – w procesie nauki języka polskiego i pokazywania jak doniosłym wydarzeniem w historii polskiej literatury i polskiego teatru są „Dziady” Adama Mickiewicza.

Dlatego Wierszalin na razie kładzie nacisk przede wszystkim na kontakt z nauczycielami, którzy dzięki technologii będą mieli okazje wraz z uczniami zobaczyć sceniczną wersję „Dziadów” w reżyserii Piotra Tomaszuka, a później uczestniczyć w zapowiadanym spotkaniu. Dlatego od ubiegłego tygodnia cała ekipa wysyła dziesiątki maili do szkół wzdłuż wschodniej granicy Polski, by w internecie kontynuować zapoczątkowany jesienią 2019 roku „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”. Chodzi o rozpoczęty w 1924 roku przez przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego objazd z teatrem z najlepszymi polskimi spektaklami po polskich Kresach Wschodnich. Pod koniec ubiegłego roku Teatr Wierszalin zagrał „Dziady – Noc Pierwszą” i „Noc Drugą” od Gołdapi, przez Augustów, Sokółkę, Hajnówkę po Stalową Wolę, Zamość, a nawet Przemyśl. Teraz chce kontynuować misję dzielenia się żywym mickiewiczowskim słowem w przestrzenie internetu.

- W naszym „garażowym”, zaimprowizowanym studiu zaproponujemy spotkanie z nami, jako bohaterami „Dziadów” w rozmowie – zapowiada Piotr Tomaszuk. - Zaczniemy od spotkań z widownią, a potem zobaczymy, czy da to się przenieść już w sytuacje czysto artystyczne, czyli streamingu spektaklu, który widzowie oglądają w czasie, kiedy on trwa. Na razie zaczynamy od zgromadzenia widowni po drugiej stronie internetowego łącza. Bo pytanie - Czy ktoś jest po drugiej stronie kamery? - wydaje się zasadnicze.

Dyrektor Wierszalina zauważa, że wszyscy teraz mówią o przenoszeniu kultury do internetu, ale nie wszyscy wiedzą, czy po drugiej stronie internetowej kamerki, do której tańczą czy śpiewają . Teoretycznie większość zachowań w internecie można zmierzyć, jednak aktorom przyzwyczajonym do kontaktu z żywą publicznością zależy na czymś więcej. Na razie udostępnione nieodpłatnie na platformie TVP VOD spektakle - „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” i „Bóg Niżyński” miały odpowiednio 9 i 12 tys. odtworzeń. Przy realnej widowni Teatru Wierszalin liczącej 50 miejsc takie liczby przyprawiają o zawrót głowy. A już niedługo telewizja udostępni kolejną wspaniałą realizację z Supraśla - „Reportaż o końcu świata”.

- My chcemy znaleźć widza, który współodczuwa, będzie z nami rozmawiał, wchodził z nami we wspólne myślenie o literaturze i o teatrze – przekonuje Piotr Tomaszuk. - „Dziady” to jedna z najważniejszych lektur szkolnych, ale dla nas, ludzi teatru - to fascynujący tekst, to nasza wielka przygoda z polskim romantyzmem! Dlatego nasz e-projekt poszukuje w pierwszym rzędzie kontaktu z młodzieżą zainteresowaną humanistycznymi treściami i nauczycielami przedmiotów humanistycznych. Spróbujemy posłużyć się siecią, aby być „gościem” na lekcjach polskiego - w zamian udostępniając nasze archiwalia.

Ale nie będą to udostępnienia dostępne dla każdego. Nauczyciele, którzy zechcą zaprosić swoją klasę do udziału w takiej teatralnej lekcji online – dostaną linki do zapisów wideo, uczniowie będą mogli je obejrzeć na przykład wieczorem, a później wszyscy razem, podczas umówionego wcześniej z zespołem Teatru Wierszalin spotkania wejść w dialog z aktorami, reżyserem, zajrzeć za teatralne kulisy. Bo obraz z Supraśla będzie realizowany przez kilka kamer, z profesjonalnym dźwiękiem, by rozmowa była przyjemnością nie tylko dla oka, ale i ucha. Dodatkowo – to nauczyciel będzie mógł wcześniej podpowiedzieć zespołowi teatru, w jakim kierunku ma zmierzać planowana lekcja, na czym będzie chciał się skupić. - Może też całe 45-minutowe spotkanie przeznaczyć na rozmowę swoich uczniów z nami – wyjaśnia Tomaszuk. I wspomina, że takie lekcje były realizowane w przestrzeni supraskiego teatru od lat. - To nie jest dla nas nic nowego, nowa będzie tylko forma udostępniania.

Takie lekcje mogą być też formą swego rodzaju badania zainteresowania teatrem. - W ten sposób możemy się dowiedzieć, gdzie później takie „Dziady” zawieźć – tłumaczy Piotr Tomaszuk. Bo idea objazdów ze spektaklami wciąż go kusi. To dopiero początek.

- Każdy nauczyciel, który z uczniami zechce obejrzeć nasze „Dziady” i usłyszeć coś o Mickiewiczu w wykonaniu aktorów, ludzi którzy wiedzą jak mówić Mickiewicza – może się z Wierszalinem skontaktować – zachęca szef teatru. - Dostanie link i możliwość spotkania z nami online. Jeśli się polubimy, będziemy się spotykać dalej.

A same „Dziady” to dopiero początek propozycji teatralnych lekcji. Bo w archiwum Wierszalina jest wiele spektakli zarejestrowanych nie tylko w siedzibie teatru, ale na przykład w sejneńskiej synagodze. Najważniejsze, żeby nauczyciele i młodzież chcieli oglądać i zrozumieć teatr. Teraz mogą to zrobić bez wychodzenia z domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie