MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TBS powiększy swoje grunty. Miasto przekaże mu działkę przy ul. Marczukowskiej. Decyzję podejmą radni. Kiedyś miał być kościół

wal
Okolice ulic Marczukowska i Stroma. Miasto zbywa na rzecz KTBS grunty (z lewej strony) pod czynszówkę
Okolice ulic Marczukowska i Stroma. Miasto zbywa na rzecz KTBS grunty (z lewej strony) pod czynszówkę Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Miasto przekazuje tereny pod budowę nowych mieszkań czynszowych. Nie na osiedlu TBS na Bacieczkach, ale przy ul. Marczukowskiej. Na działce, na której przed laty katolicka kuria metropolitarna planowa wybudować kościół. Teraz chce ją zbyć na rzecz swojej spółki komunalnej KTBS za cenę jej wartości określoną przez rzeczoznawcę na niemal 10 mln. Zgodę musi na to wydać rada miasta.

W związku z niedoborem tanich mieszkań na wynajem, które byłyby konkurencyjne wobec drogiej oferty prywatnych developerów, bardzo proszę aby pochylił się Pan nad potrzebami spółki KTBS, której misją jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych rodzin i osób samotnych poprzez najem lokali - napisał w interpelacji do prezydenta radny Henryk Dębowski.

Tu powstaną nowe mieszkania czynszowe w Białymstoku

Radny: potrzeba terenów dla KTBS

Po raz kolejny (wcześniej w poprzedniej kadencji) poruszył sprawę braku gruntów pod budowę nowych czynszówek.

- Mimo posiadania środków finansowych KTBS Sp. z o. o. w Białymstoku napotykana trudności związane z brakiem odpowiednich gruntów pod budowę nowych mieszkań czynszowch, na które oczekują setki białostoczan. Ta sytuacja prowadzi do opóźnień w realizacji projektów mieszkaniowych oraz utrudnia dostęp do mieszkań dla osób potrzebujących. Ogólnie wiadomo, że na terenie Białegostoku znajdują się tereny, które można przekazać pod budowę tanich mieszkań czynszowych np. przy ul, Marczukowskiej, ul. Depowej lub na terenie Osiedla Bagnówka - wymienia szef klubu PiS.

Grunt to grunt. A tego pod czynszówki brak

O tym, że Komunalnemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, brakuje terenów w Białymstoku pod nowe bloki, mówił w styczniu 2023 roku jego wiceprezes. Spółka miejska przekazywała wówczas klucze do nowych mieszkań oddanych w dobudowanym skrzydle do bloku przy ul. Pileckiego.

- W Białymstoku nie ma gruntów miejskich, na których moglibyśmy rozpocząć budowę kolejnych bloków - przyznał Andrzej Sądel, wiceprezes KTBS.

Doszło nawet do takiego paradoksu, że obecnie w mateczniku KTBS, czyli na Bacieczkach, nowy blok wznosi deweloper. Ale sytuacja posuchy gruntowej pod czynszówki ma sieęzmienić. Prezydent złożył do rady miasta wniosek, by na sesji zaplanowanej na czwartek 20 czerwca wyrazili zgodę na odstąpienie od zbycia w drodze przetargu nieruchomości niezabudowanych o łącznej
pow. 0,7610 ha na rzecz KTBS z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe.

Miasto zbywa grunta. Pod czynszówki. bez przetargu

Przed laty teren w planie miejscowym był przeznaczony po kościół. Jednak kuria białostocka zrezygnowała z budowy nowej świątyni.. Zgodnie z nowym planem miejscowym z 2022 roku okolic ul. Marczukowskiej i Stromej teren ten jest przeznaczony pod budownictwo wielorodzinne i usług.

Prawo o gospodarce nieruchomościami stanowi, że cenę nieruchomości przy sprzedaży w drodze bezprzetargowej ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość. Ta została wycenione przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę 9 905 000,00 zł, co daje ok. 1 301,58 zł/m².

Decyzję o zbyciu podejmą radni na sesji w czwartek 20 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny